Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

“Pavasaris Šēnbergā” šogad īpaši saulains notikums

Tradicionālie brīvdabas svētki “Pavasaris Šēnbergā” norisinājās 16. maijā – ļoti saulainā un svelmīgā dienā, pērn šajā laikā zemi klāja sniega un krusas graudu kārta. Šoreiz Skaistkalnes estrādē bija pulcējušies apmēram 200 dalībnieki no Vecumnieku novada, kā arī ciemiņi no Iecavas, Garkalnes, Jelgavas un Lietuvas.

Svētku pirmsākumi ir grūti atminami, neviens no uzrunātajiem precīzi aizsākumus neatceras. Pūtēju orķestra “Skaistkalne” vadītājs Jānis Kalniņš lēš, ka svētki noris vismaz 20 gadus. Scenārija autore Lolita Silakaktiņa atceras, ka senāk “Pavasari Šēnbergā” atzīmēja maija beigās kā sadziedāšanās un sadejošanās svētkus par godu bērnu aizsardzības dienai, kuru atzīmē 1. jūnijā. L. Silakaktiņa svētku konceptu veido jau 12 gadus, kuru laikā pasākums tematiski ietērpies dažādos stāstos: barona Minhauzena, “Buratino”, “Piecu kaķu”, “Pelnrušķītes”, “Čigānmeitēna Ringlas”, kino un citos. Šogad, atzīmējot valsts simtgadi, organizatori vēlējušies izcelt kādu īpašu tematu, proti, latviešu tautasdziesmas.

IMG 9686 1200x800

Ideja radusies martā, kad kārtējo reizi skolā viesojies dzejnieks-novadnieks Knuts Skujenieks, kurš ar savu dzimtenes mīlestību spēj aizraut daudzus. Sadarbība ar dzejnieku noturēta apmēram piecu gadu garumā – svētku reizēs bērni viesojas Kurmenē, bet K. Skujenieks reizēm iegriežas Skaistkalnē, lai dalītos savā pieredzē. Šoreiz par pasākuma moto izvēlētas viņa dzejas rindas, kuras pietuvinātas tautasdziesmai:

“Maza mana tēvu zeme
Divu roku platumā.
Mīļa mana tēvu zeme
Divu roku siltumā.
Dziļa mana tēvu zeme
Visa mūža garumā.”

/K.Skujenieks/

Gadu no gada scenāriju palīdz veidot arī skolotājs un teātru entuziasts Ingus Pavinkšnis. Savukārt pasākuma vadītāji vienmēr bijuši Skaistkalnes vidusskolas audzēkņi – arī šogad četri jaunieši pieteica māksliniekus un starplaikos lasīja tautasdziesmas. Svētku repertuāra veidošanā iesaistījās skolas tautas deju kolektīvu vadītājs Jānis Skangalis un 1.-4. klašu kora vadītāja Ingrīda Zemļinska, katrs atbildot par savu jomu. Dekorāciju veidošanā vienmēr piedalās Skaistkalnes vizuālās mākslas skolotāji. Šogad skatuvi rotāja latvju rakstu zīmju motīvi, kurus veidoja Roberts Trinskis. Dekorāciju uzstādīšanā un citos darbos piesaistīti tehniskie darbinieki. Īsts komandas darbs!

IMG 9751 1166x800

Svētku gājiens, kā ierasts, vijās no skolas ēkas gar centra dīķi, augšup kalnā līdz pat estrādei. Raitākam solim muzicēja pūtēju orķestris “Skaistkalne”. Senāk, atminas J.Kalniņš, skolās biežāk bija sastopami pūtēju orķestri, nu esot palikuši vieni paši. Svinīgi iesoļot estrādes teritorijā, dalībniekus uzrunāja skolas direktore Svetlana Vāverniece un novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš, atzīmējot, ka “Pavasaris Šēnbergā” atklāj skolēnu dziesmu un deju brīvdabas pasākumu sezonu un aicināja mazākos neskumt par gaidāmajiem pieaugušo Dziesmu un deju svētkiem Rīgā, kuros skolēni piedalīties nevarēs.

Katru gadu ciemos tiek aicināti visi novada un bijušā Bauskas rajona kolektīvi. Arvien labākas saites tiek stiprinātas ar kaimiņiem Radviliškos, Biržos un Paņevežā. Ilggadēji svētku dalībnieki ir Garkalnes Mākslu un vispārizglītojošās pamatskolas skolēni, kuri labprāt mēro ceļu uz pierobežu. Šoreiz skolu pārstāvēja 4. klašu tautas deju kolektīvs “Saules bērni”, kuri smaidot saka, ka tieši viņi atveduši skaistos laikapstākļus. Bērni ir īpaši priecīgi, jo rūpīgi gatavojuši deju “Rimtaijuhtai”, koncertā publikai to rādot pirmo reizi. Protams, bijis iekšējs satraukums, stāsta kolektīva vadītāja Santa Gailīte, tomēr bērni ar smaidu spējuši parādīt mācīto. Skolotāja izsaka īpašu pateicību svētku organizatoriem par raito pasākuma norisi gan mēģinājumos, gan ēdināšanā, gan pasākuma laikā.

IMG 9791 1200x800

Pasākuma noslēgumā, dalībniekiem pulcējoties uz skatuves un vienojoties dziesmā “Lai ir”, ikviena labos vēlējumus gaisā cēla krāsainu balonu rindas.

Foto – Lauma Kalēja.

Lauma Kalēja,
Sabiedrisko attiecību speciāliste

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933