Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

Atklāj izstādi “Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss”

“Cilvēku dzīvesstāsti un raksturi veido tautas dvēseli un sirdsapziņu. Lai arī tik ļoti izkaisīti pasaulē, bet viņus visus vieno Latvija. Tautas dzīvesstāsti veido tiltu, pa kuru visi var atnākt mājās. Latvijā.” (Vaira Vīķe- Freiberga)

2018. gada 15. maija novakarē, Starptautiskajā ģimenes dienā, Vecumnieku pagasta muzejs Sarkanās skolas zālē atklāja Tukuma muzeja ceļojošo izstādi “Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss”.

Esot svešumā un tālumā no saviem radiem, tuviniekiem un draugiem, cerība palīdz uzturēt ticību un dzīvesprieku, nesaraut saites ar dzimteni, joprojām ilgoties un tiekties mājup. Šīs sajūtas tālu Austrumos, Sibīrijas taigā, uz bērza tāsīm ievērpa desmitiem tūkstošu izsūtīto Latvijas iedzīvotāju. Bērza tāss bija teju vienīgais pieejamais materiāls izsūtījuma vietās. Kādā vēstulē gan rakstīts: “Rakstu jums uz tāss- nedomājiet, ka man nav papīra. Vienkarši gribējās jums aizsūtīt gabaliņu no taigas un tas arī viss”. Vēstules uz bērza tāss saviem tuvākajiem sūtījuši represētie Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji laikā no 1941.-1956. gadam.

Četri no vēstuļu autoriem bija vīrieši, kas uzskatīti par dzimtenes nodevējiem, jo bija ieņēmuši amatus demokrātiskajā Latvijā vai arī iesaistījusies pretošanās kustībā. Sešas vēstuļu autores bija sievietes, kas tika deportētas uz Sibīriju savu vīru, dēlu vai tēvu nodarījumu dēļ. Katra šī vēstule vērtējama ne tikai kā simbolisks represēto cilvēku dzīvesstāsta dokumentējums, bet arī kā viņu pašcieņas un Latvijas mīlestības apliecinājums.

20180515 191753 1067x800

Izstāde atklāta 2010. gadā. Tā parādīta sabiedrībai gan Latvijā, gan arvalstīs, tai skaitā Eiropas Parlamentā Briselē. 2009. gadā Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss  iekļautas UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

Tukuma muzejs joprojām turpina darbu pie vēstuļu izpētes. Top jauna izstāde “Nevar nerakstīt...”, kurai bija nepieciešams tēmas paplašinājums. Šajā darbā tika iesaistīts Vecumnieku pagasta muzejs. Izrādās, ka viena no vēstuļu autorēm, Rasma Kraukle (1927-2008) no Tomes pagasta, bija saistīta ar Vecumniekiem. Ir zināms, ka Vecumniekos “Mazskābuļu ” mājās dzīvojas Rasmas Kraukles krustmāte Anna Vanaga, ar kuru tika pārmītas vēstules. Vanagu ģimene tika izsūtīta 1947. gadā. Anna Vanaga, ar kuru sarakstījās Rasma Kraukle, mūžībā aizgāja pirms izsūtījuma.

Paldies Ligitai Vasermanei, Vijai Kinauckai, Vijai Strautiņai, Ligitai Krauklei, Tiltiņu ģimenei un Elgai Kaļķei par atsaucīgo dalību jebkādas informācijas meklējumos par Vanagu dzimtu.

Izstāde apskatāma līdz 22. jūnijam muzeja darba laikā (otrdienās, trešdienās un piektdienās no plkst. 10.00 līdz 15.00) vai citā laikā iepriekš piesakoties.

 

Rita Kovala,
Vecumnieku pagasta muzeja vadītāja

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933