Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

Atklāj grāmatu “Sibīrijā tapušas vēstules uz bērza tāss”

Durbes pilī 1. jūnija pusdienlaikā tika atklāta Agritas Ozolas grāmata “Sibīrijā tapušas vēstules uz bērza tāss”. Grāmatas radīšanā piedalījies arī Vecumnieku pagasta muzejs, apkopojot informāciju par Vanagu dzimtu mūsu pusē.

Grāmata ir sekojošs turpinājums Tukuma muzeja veidotajai izstādei ar tādu pašu nosaukumu, kura līdz 22. jūnijam skatāma Vecumnieku muzejā. Grāmatas atklāšanā bija pulcējušies daudzi izdevuma tapšanā iesaistītie cilvēki. Autore saistītā stāstījumā uzrunāja ikvienu, aicinot kopīgi izsecināt, kas šis izdevums ir un ko tas nozīmē sabiedrībai – literārs darbs ar cilvēku rakstītām vēstulēm vai muzeja kolekcijas katalogs, vai mākslinieciski vērtīgs darbs. Vecumnieku muzeja vadītāja Rita Kovala savā uzrunā pateicās grāmatas autorei par iespēju iesaistīties, nesot mūsu novada vārdu pasaulē, jo grāmata saņēmusi ne mazums komplimentus un tulkota trijās valodās. Izpētē ieguldītais darbs ir lielisks papildinājums arī Vecumnieku muzejam, vairojot krājumus par novada vēsturi un politiski represētajām ģimenēm.

IMG 9934 1200x800

Durbes pils zālē virmoja labi padarīta darba sajūta un patiess gaišums. A. Ozola izteica paldies vārdus ikvienam, kurš iesaistījās, atklājot grāmatas daudzslāņainību un tās vēsturisko vērtību. 45 vēstules, ap kurām vijas grāmatas stāsti, iekļautas UNESCO programmā “Pasaules atmiņa” nacionālajā reģistrā. Skaistas savā vienkāršībā, sacīja grāmatas autore.

IMG 9942 1200x800

Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks savā uzrunā uzsvēra, ka grāmata vieglā veidā stāsta par Latvijas sarežģīto vēsturi, atklājot latviešu stipro raksturu, spēcīgās saknes. Izsūtījumā esošie tolaik nevarēja iedomāties, ka rakstot vienkāršas vēstules tuviniekiem, reizē raksta nākotnes paaudzēm. Politiski represētais Ilmārs Binavs-Binaus, kurš septiņu gadu vecumā pēc mammas pasūtījuma gatavojis bērzu tāsis rakstīšanai, atminas kā barakās mamma skalu gaismā rakstījusi – sacerējusi, dzēsusi, raudājusi. Liela vērtība, ka šos stāstus nodod cilvēki, kuri paši atminas šīs vēstures lapas.

IMG 9929 1200x800

Lai kaut mazliet sajustu Sibīrijas klātesamību, pils pagalmā bija iespēja sagatavot “papīru” no bērzu mizas un uzrakstīt kādu īpašu vēstījumu. Kā stāsta grāmatas autore, vēstuļu rakstīšana vienmēr bijusi īpaša ierobežotā laukuma dēļ. Tad cilvēks spiests īpaši izvēlēties sakāmo, domājot tieši par to personu, kurai tā adresēta.

Jau iepriekš vēstīts, ka viena no vēstuļu autorēm, Rasma Kraukle (1927-2008) no Tomes pagasta, bija saistīta ar Vecumniekiem. Ir zināms, ka Vecumniekos “Mazskābuļu ” mājās dzīvojas Rasmas Kraukles krustmāte Anna Vanaga, ar kuru tika pārmītas vēstules. Vanagu ģimene tika izsūtīta 1947. gadā. Anna Vanaga, ar kuru sarakstījās Rasma Kraukle, mūžībā aizgāja pirms izsūtījuma.

 

Lauma Kalēja,
Sabiedrisko attiecību speciāliste

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933