Jaunākās ziņas

Kurmenes „krodziņā” atklāj novada pašdarbnieku sezonu

07.11.2017

Foto: Ieva Pankrate

Kurmenes tautas namā oktobra pēdējā sestdienā pulcējās Vecumnieku novada radošākie, aktīvākie, čaklākie, uzņēmīgākie un lustīgākie ļaudis – amatiermākslas kolektīvi, lai atklātu pašdarbnieku sezonu.
Pierobežas ciematā, savā krodziņā (Kurmenes tautas namā), saimniece Sarmīte Ķīse bija sarīkojusi īstu ballīti un saaicinājusi viesus no visa novada. “Atpūtīsimies, priecāsimies visi kopā, aizmirsīsim par grūtajiem darbiem un baudīsim vakaru,” savā uzrunā aicināja tautas nama vadītāja.

Kā jau īstā krodziņā – ar kovbojiem pie galdiņa un meičām, kas dejo līnijdejas. Savas deju prasmes demonstrēja kurmenietes. Kuplajiem svārkiem plīvojot un kovboju zābakiem kustoties raitā solī, dejoja lieli un mazi.

Uz skatuves tika aicināts vietvaras pārstāvis Jānis Kovals. Viņš atzīmēja, ka šī sezona solās būt interesantāka, arī smagāka nekā citas. Tā noslēgsies ar burvīgiem svētkiem Rīgā simtgades svinību ietvaros – XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem. “Lai pietiek izturības un izdevusies šī sezona!” – kolektīviem novēlēja J.Kovals. Krodziņa saimniece pašvaldībai dāvāja pašu audzētu naudas kociņu ar novēlējumu: “Kas tad ir galvenais kultūrai? Protams, ka nauda! Tāpēc novēlu, lai kociņš izaug ļoti, ļoti liels!”

Kā pirmos uz skatuves aicināja vistālāko ceļu mērojušos viesus no Misas purviem. Radošā apvienība „Bordertauna Misa” izpildīja dziesmu “Krodziņš”, vienojot visu zāli kopīgā dziesmā. Krodziņa kovboji ierosināja šo dziesmu padarīt par krodziņa himnu, jo „ar to draudzību ir kā ir, bet ja īsti draugi – tad uz mūžu”.

Dodoties tālāk, uz skatuves kāpa novada centra – Vecumnieku – pārstāvji. Tautas nama vadītāja Agrita Laudurga savā uzrunā aicināja baudīt šo laiku, jo Latvijas simtgades gaidīšana ir patiesi vēsturiska. Krodziņa saimniecei tika dāvināta īpašā Laimas konfekšu izlase, kas ir veltīta lielajai valsts jubilejai.

Savā priekšnesumā Vecumnieki attēloja jautro ceļu uz Kurmenes pašdarbnieku sezonas atklāšanas pasākumu, kas nogāja greizi. Īsfilmā redzams, kā meitenes seglo zirgus un stāsta viņiem, ka jānokļūst Kurmenē, bet zirgi izspēlē joku un aizved meitenes uz balli Baložos.

Kā nākamā uz krodziņa skatuves tika aicināta jautrā pašdarbnieku saime no Stelpes sēravotiem. Emocionālā runā Egils Neliuss aicināja ikvienu vienmēr atcerēties, kas mēs esam, proti, mēs visi kopā – vienmēr būsim Latvija. Priekšnesumā stelpieši caur tautas dziesmām attēloja lauku dzīvi, uz skatuves kāpjot ar raibu govi un koka zirgu, kā arī uzdejojot lustīgu kovbojdanci.

“Dosimies pa skaisto asfaltēto ceļu uz priekšu! Tur jau redzami plašie bārbeļu lauki! Tautas nams nav liels, bet toties jauna estrāde! Tā ir Bārbele!” aicināja krogus meiča. Bārbelieši dižojās, ka viņiem ir labākais krogs, un attēloja, kā tai krogus dzīvē iet. Esot puiši, kam velk uz kašķi, tāpēc azartiskā dejā tika izvicinātas dūres.

Ar tuvākajiem kaimiņiem no Skaistkalnes Kurmenei ir daudz kopīga – robeža, Mēmele, arī pašdarbnieki. Savā priekšnesumā skaistkalnieši caur dziesmu un deju attēloja, kā jaunieši brauc uz ballēm Baložos, bet mājās palikušie slēpjas aiz “dzelteniem aizkariem”.

Pa aizaugušām Mežmuižas takām gar Makšķernieku paradīzi, kur var tikt cauri tikai zirga mugurā, klāt bija Valles pagasts. Kuplā skaitā vallieši uzstājās ar dramatisku uzvedumu, savā stāstā attēlojot, kā mežonīgie rietumi savas attiecības un īpašumtiesības kārto ar lodēm.

Kad bija jau gana sēdēts, skatot sagatavotos priekšnesumus, uz krodziņa skatuves kāpa kultūras organizatori un vadība, lai veidotu kopīgu lokomotīvi, savukārt skatītāji veidoja vagonus. Andželas Bričas vadībā tika apgūti soļi un visi zālē esošie vienojās kopīgā dejā “Spoku vilciens”. Šis “ceļojums” iekustināja publiku tā, ka deja tika atkārtota vēlreiz.

Noslēdzot pasākumu, Kurmenes pagasta pārvaldes vadītājs Agris Kondrāts sveica klātesošos ar sezonas atklāšanu: “Kamēr vēl jebkurš zirgs caur aizaugušo taku tiek līdz Kurmenei, visi laipni aicināti krodziņā. Lai izdodas!”

Patīkamā atmosfērā, lustīgi dancojot, kopā ar grupu “Klaidonis” tika sagaidīta rīta gaisma.

Ieva Pankrate,
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
22024545Komentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA