Jaunākās ziņas

Lietuvā paraksta sadarbības līgumu

17.02.2017

Foto: Žanna Zālīte

Vecumnieku novada dome un Lietuvas Republikas Biržu rajona pašvaldība vakar, 16. februārī, svinīgā ceremonijā noslēdza sadarbības līgumu. Abām pusēm saistošo dokumentu Biržu pilī parakstīja Vecumnieku novada Domes priekšsēdētāja Aiga Saldābola un Biržu rajona mērs Valdemārs Valķūns.

Līgums stiprinās draudzību, veicinās sadarbību un turpinās dialogu, kas aizsācies 2015. gada septembrī, kad abu kaimiņzemju pārstāvji Baltu vienības dienā satikās uz nosacītās Latvijas un Lietuvas robežas Mēmeles tilta vidū Skaistkalnē. Toreiz brāļu tautas nolēma, ka vienīgajiem baltu pēctečiem pasaulē ir jāturas kopā, jāsargā sava zeme un jāveicina pierobežas teritoriju ciešāka sadarbība.

Pašvaldības apņemas popularizēt kultūras daudzveidību, attīstīt sociālo, profesionālo, kultūras, izglītības, kā arī jauniešu grupu sadarbību un partnerību, uzturēt un veicināt tūrisma, infrastruktūras un uzņēmējdarbības attīstību, dalīties pieredzē, sagatavojot un īstenojot abām pašvaldībām nozīmīgus projektus un programmas, atbalstīt starptautiskas iniciatīvas, sadarboties citās aktuālās jomās.

«Ceru, ka draudzība būs mūžīga, tik ilga, kamēr vien dzīvos mūsu tautas,» sacīja V. Valķūns. Arī A. Saldābola pauda cerību, ka sadarbība būs veiksmīga un, sveicot lietuviešus valsts dzimšanas dienā, vēlēja: «Dievs, svētī Latviju un Lietuvu!». «Pasaulē, kas nav stabila, šāda draudzība starp kaimiņiem ir ļoti svarīga,» uzsvēra Lietuvas Republikas Seima deputāts Viktors Rinkevičs. Viņš aicināja latviešus iemācīties lietuviešu, bet lietuviešus – latviešu valodu, lai sazinoties nebūtu jārunā svešā mēlē.

Abu pašvaldību attiecības oficiāli noformētas īpašā datumā – 16. februārī Lietuva atzīmēja valsts neatkarības 99. gadskārtu. Kā jau svētkos, šīs dienas pasākumu programma bija daudzveidīga.

No rīta līdz pēcpusdienai Saules ģimnāzijas sporta zālē Biržos norisinājās tradicionālais volejbola turnīrs. Tajā piedalījās piecas komandas, arī vīri no Vecumnieku novada (Guntis Kalniņš, Raivis Melgailis, Māris Plēsnieks, Jānis Bračka, Edgars Gulbis, Andris Tupiņš). Viņu klātbūtne šīm sacensībām piešķīra starptautisku skanējumu.

Vecumnieku novada delegācija kopā ar Biržu pašvaldības mēru V. Valķūnu un citām amatpersonām nolika ziedus un aizdedza sveces pie pieminekļa bojāgājušajiem par Lietuvas neatkarību. Pēc tam visi devās uz pili, kur tika parakstīts sadarbības līgums. Svinības kuplināja koris «Via Stella» no Vecumniekiem (diriģente Liene Batņa, koncertmeistare Līga Eglīte). Īpašas emocijas raisīja Daugavpils teātra iestudējums – pilnmetrāžas dejas izrāde «Kazanova. Henrieta. Venēcija», kas pārsteidza ar iespaidīgu skatuvisko darbību un vizuāliem efektiem. Kultūras centra zālē nebija nevienas brīvas vietas.

Dienas izskaņā Vecumnieku pārstāvji devās uz aptuveni 30 km attālo pilsētu Vabalninku, kur kultūras centrā koncertu sniedza vietējā folkloras kopa «Saulala» (vadītājs Petrs Matulis) un koris «Via Stella». Diriģente L. Batņa uzsvēra, ka kolektīvs izbraukājis Eiropu, piedalījies daudzos starptautiskos konkursos, taču Lietuvā viesojas pirmoreiz. Bērnu un jauniešu sniegumu klātesošie novērtēja ar skanīgiem aplausiem, bet Biržu rajona mērs V. Valķūns pēc katras dziesmas nebeidza vien koristus slavēt ar lakonisku izsaucienu: «Malači!».

Vecumnieku novada pašvaldību Biržos pārstāvēja: Domes priekšsēdētāja Aiga Saldābola, priekšsēdētājas vietnieks Jānis Kovals, Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Dace Šileika, Vecumnieku tautas nama vadītāja Agrita Laudurga, Mūzikas un mākslas skolas direktore Iveta Lavrinoviča.

 

Žanna Zālīte,
Vecumnieku novada domes
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājaKomentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA