Jaunākās ziņas

Aicinām vērtēt Vecumnieku novada karoga metus

21.04.2017

Šogad pašvaldība nolēmusi sakārtot simboliku, lai Vecumnieku novadam būtu savs karogs un visiem pagastiem – ģerbonis. Pašlaik oficiāla emblēma ir tikai Skaistkalnes, Valles un Vecumnieku pagastam, kā arī novadam, taču sapni par savu ģerboni jau sen lolo Bārbeles, Kurmenes un Stelpes iedzīvotāji.

Katrai sevi cienošai pilsētai jau kopš agrajiem viduslaikiem bijis savs karogs, arī Rīgai. Zili baltajam karogam, kas mūsdienās plīvo pie galvaspilsētas pašvaldības ēkām, bijuši daudzi priekšteči; tam ir gara un dažādu varu mezglota vēsture, kas sniedzas pat 13. gadsimtā. Senas saknes ir arī Cēsu pilsētas simbolam, kas veidots pēc 1279. gadā Livonijas atskaņu hronikā pieminētā sarkanbaltsarkanā Cēsu karoga apraksta.

Latvijā ir 76 lielākas un mazākas pilsētas un teju katra no tām lepojas ar savu karogu, kura radīšana pārsvarā saistīta ar ģerboņa vēsturi. Šāds simbols ir ļoti daudziem novadiem un arī pagastiem, taču Vecumnieki vēl pie sava karoga nav tikuši.

Karogam ir būtiska nozīme sabiedriskajā ārtelpā; tas dekorē, izgrezno, priecē, rada cilvēkos svētku un pacilājuma noskaņu, atzīst Valsts Heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece Ramona Umblija. Viņa uzsver, ka Latvijas valsts likumdošana neprasa karogus saskaņot un apstiprināt Heraldikas komisijā, kā tas ir ar ģerboņiem. Rīgas karogs ir vienīgais pilsētas karogs Latvijā, kas saņēmis apstiprinājumu, taču tas drīzāk bijis simbolisks, nevis juridisks lēmums; vairāk kā mierinājums pašvaldībai, ka viss veikts «heraldiski un likumīgi».

«Neatkarīgi no tā, ka normatīvie dokumenti neprasa saskaņot karoga noformējumu, reizēm pašvaldības tomēr atsūta metus, lai komisijas pārstāvji var dot kādu ieteikumu vairāk no praktiskā, nevis mākslinieciskā viedokļa,» teic R. Umblija. Ļoti svarīgi ir izvēlēties pareizā blīvuma audumu – lai karogs eleganti izskatītos un vairotu lepnumu par savu novadu gan atrodoties iekštelpās, gan plīvojot mastā pie pašvaldības ēkas. Tas nozīmē, ka izraudzītais materiāls nedrīkst būt ne par biezu, ne par plānu; tam jābūt arī izturīgam pret laikapstākļu untumiem – vēju, nokrišņiem, vasaras svelmi un ziemas spelgoni.

Vecumnieku novada karoga metus veidojis mākslinieks Vladimirs Ladusāns, kurš ir daudzu heraldisko zīmju un simbolu autors. Meistars izstrādājis trīs variantus, atklājot savu ideju – kāds varētu būt novada karogs. Tā galvenais elements ir ģerbonis, kas pauž lepnumu un apliecina piederību administratīvajai teritorijai. Divos variantos piedāvātā karoga vidū, bet vienā ar nobīdi novada emblēma likta uz klasiskā heraldiskā fona – horizontālā dalījuma, izmantojot šādas krāsas: balts ar sudrabu, balts ar zeltu, balts ar sudrabu un zeltu.

R. Umblija atzīmē, ka Vecumnieku novada ģerbonis veidots sarežģītos toņos, un purpuru nevar kombinēt ne ar zaļu, ne sarkanu, tāpēc izvēlēts metāls – stilizētie liliju ziedi ir zelta, bet lapas – sudraba krāsā. Lai toņi «sadzīvotu», karoga metu autors fonu veidojis, kombinējot balto ar zeltu un sudrabu.

Daudzi meklē izskaidrojumu un tulko krāsas, lai uzburtu tēlainu stāstu par sava pagasta, novada vai pilsētas spēka zīmju un simbolu nozīmi, taču ģerboņa un karoga virsuzdevums nav radīt leģendu, bet gan veidot un nostiprināt iedzīvotājos piederības izjūtu dzimtajai vietai, veicināt pazīstamību.

Vecumnieku novada ļaudis tiek aicināti apskatīt karoga metus, vērtēt tos un izvēlēties tīkamāko variantu. Balsot var pašvaldības interneta mājaslapā www.vecumnieki.lv, kā arī sūtot īsziņu uz tālruņa numuru 29225118 (jānorāda sūtītāja vārds, uzvārds un izraudzītais variants, piemēram: Jānis Balsotājs 1.variants). Savu viedokli par to, kādam būt novada karogam, var paust, rakstot e-pastā: zanna.zalite@gmail.com, kā arī veicot atzīmi balsošanas lapās novada domē, pagastu pārvaldēs Bārbelē, Kurmenē, Skaistkalnē, Stelpē, Vallē, bibliotēkās, izglītības iestādēs un citviet, kur nodrošināta šāda iespēja. Iedzīvotāji tiek aicināti savu viedokli paust līdz 15. maijam. Sīkāka informācija, zvanot pa tālruni 29225118.

Balso par novada karogu!


Karoga meti tuvāk apskatāmi ŠEIT


 

Žanna Zālīte,
Vecumnieku novada domes
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājaKomentāri (1)

Vārds

Pievienots: 19.04.17 13:49

bet ja tas ir novada karogs ,kapec tikai vecumieku ģerbonis uz tā ,tad jau vajag visu pagastu gerbonus virsū salikt.

Vecumnieku novada dome

Pievienots: 19.04.2017 19:11

Uz karoga metiem attēlotais ir visa novada kopīgais ģerbonis. Pagastu ģerboņi pagaidām ir tikai Skaistkalnes, Valles un Vecumnieku pagastiem. Vecumnieku pagastam tās ir divas lilijas uz pelēka fona, apskatāms šeit: http://vecumnieki.lv/novads/novada-pagasti/vecumnieku-pagasts.html
Pašlaik paralēli norit balsojums arī par Stelpes, Bārbeles un Kurmenes ģerboņiem.

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA