Jaunākās ziņas

Gaidāma Vecumnieku novadā tapušās īsfilmas "Rudzu spēks" pirmizrāde

03.01.2018

10. janvārī plkst. 13 Vecumnieku tautas namā notiks Vecumnieku novadā tapušās īsfilmas “Rudzu spēks” prezentācija.

Jau piekto gadu februārī Vecumnieku novadā tiks svinēti Meteņi. Budēļa tēla iedzīvināšanu un maskoto gājienu tradīcijas popularizēšanu Vecumnieku novada folkloras pazinēji un kultūras darbinieki aizsākuši jau 2015. gadā. Bārbeles folkloras kopa “Tīrums” un tās vadītāja Irita Vimba, biedrība “Zemgales mantojums” un Vecumnieku novada dome 2018. gada janvārī laidīs klajā īsfilmu “Rudzu spēks”, kas vēstī par budēļa maskas veidošanu un tās rituālo nozīmi.

Visi interesenti ir laipni aicināti apmeklēt filmas prezentāciju Vecumniekos un Rīgā. Tās laikā būs iespēja satikties ar filmas veidotājiem, iepazīt maskošanās tradīciju, kā arī piedzīvot īsfilmas pirmizrādi.

Īsfilmas prezentācija notiks:

  • 10. janvārī plkst. 13 Vecumnieku tautas namā, Rīgas ielā 5, Vecumniekos;
  • 10. janvārī plkst. 18 KTMC “Ritums”, Jaunielā 29a, Rīgā.

Īsfilma no 2018. gada 11. janvāra bez maksas būs pieejama pašvaldības mājas lapā www.vecumnieki.lv.

Īsfilma “Rudzu spēks” tapusi, pateicoties biedrībai “Zemgales Mantojums”, Vecumnieku novada domei, Latvijas Kultūrkapitāla fondam, Zemgales plānošanas reģionam un AS Latvijas Valsts meži.

Filmas apraksts:

Zemgale – labības klēts. Rudzi ir tās lepnums. No paaudzes paaudzē, ēdot rudzu maizi, godājot senčus un savas tradīcijas, mēs rodam spēku.

Sena tradīcija, kas sakņojās Zemgalē ir iešana budēļos. Tie ir maskoti tēli – vīrieši, kas ir saģērbušies kažokos, ar konusveidīgām, no rudziem pītām cepurēm galvās. Maskotie tēli visus savus apģērba gabalus velk uz otru pusi – vai tas būtu kažoks, krekls vai cimdi, jo tas simbolizē neikdienišķo, neierasto, nezināmo. Budēļi vienmēr centās sejas nomaskot tā, lai, ejot gājienos no mājām uz mājām, neatpazītu ienācējus.

Budēļu gājienos parasti gāja februāra mēnesī līdz Meteņiem, kas iezīmē pavasara iestāšanos. Budēlis ir simbolisks tēls, kas mudina ļaudis nepadoties tumsas un ļaunuma ietekmei, veicina labo, vairo prieku un nes mājās svētību, tāpēc gājienos vēlējās piedalīties ikviens vīriešu kārtās pārstāvis. Arī mūsdienās budēļus ļoti gaida tajās mājās, kas apzinās šo lietu nozīmīgumu.

Lai varētu iet budēļu gājienos, jau vasarā ir jāveic sagatavošanas darbi – jāuzpin budēļu cepures no rudziem. Īsfilmā “Rudzu spēks” dokumentēta budēļu cepuru pīšanas tradīcija Vecumnieku novadā, kas ļauj katram interesentam iepazīties ar šo materiālu, lai izprastu vienu no latviešu unikālajām tradīcijām.

Filmā tiek atspoguļotas Zemgales ainavas, muzikālo fonu veido latviešu tauta dziesmas un melodijas, kas ir ilustrētas ar krāšņu video materiālu. Audio un vizuālo īsfilmas materiālu var izmantot arī skolēnu mācību vielas apguvē gan latviešu valodas, literatūras, gan mūzikas un mākslas, gan mājturības un tehnoloģiju mācību stundās.

Irita Vimba,
Bārbeles folkloras kopas vadītāja
Agrita Laudurga,
“Meteņi Vecumnieku novadā” organizatoreKomentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA