Jaunākās ziņas

Jautri un skaļi nosvinēti "Meteņi Vecumnieku novadā"

01.03.2017

Foto: Žanna Zālīte, Katrīna Antonova

Vairāk nekā 200 maskoti tēli 25. februārī pieskandināja Vecumnieku novadu pasākumu cikla “Meteņi Vecumnieku novadā” ietvaros. Līdzās folkloras kopām no tuvākiem un tālākiem Latvijas novadiem, Vecumniekos viesojās arī Valahiešu folkloras ansamblis “Radhošt” no Čehijas (vad. Jan Ryška), Folkloras kopa “Saulala” no Lietuvas Republikas Biržu rajona Vabalininko kultūras nama (vad. Petras Matulis) un Lietuvas Republikas Pabiržu folkloras kopa “Žemyna” (vad. Aušra Trapulioyte-Butkauskiene). Meteņi šogad tika svinēti sadarbībā ar 18. Starptautisko Masku tradīciju festivālu, kas norisinājās Rīgā no 24. līdz 26. februārim.

Svētku rītu atklāja bagātīgs Meteņu tirgus Vecumnieku tirgus laukumā, savukārt jau plkst. 10.00 maskoto tēlu grupas devās uz novada lauku sētām, lai ar rituālu darbību palīdzību modinātu sētās auglīgo pavasari. Īpaši laba raža šogad gaidāma Valles pagasta lauku sētā “Ābiķi”, kuras saimnieki – Inita Muzikante un Jons Kirkils savās mājās uzņēma folkloras kopas “Artava” (Ogre) un “Senleja” (Sigulda). Bagātīgu svētību Stelpes pagasta lauku sētā “Līdumi” (saimnieki – Ineta un Jānis Klāviņi) ienesa Rīgas folkloras kopas “Grodi” budēļi un ķekatas, bet viesus no Čehijas un Madonas novada Sarkaņu pagasta folkloras kopu “Libe” savā sētā “Robežniekos” ar gardu zupu un pīrādziņiem cienāja saimnieks Mārtiņš Reitmanis.

Pēc jautras izrādīšanās lauku sētās, maskotie tēli pulcējās Meteņu gājienam, savukārt kopu vadītāji un visi brīvprātīgie palīgi, kas nesavtīgi pielikuši roku svētku tapšanā, atvilka elpu tautas nama mazajā zālē, kurā saņēma pateicību un piemiņas veltes no Vecumnieku novada “dižbudēļiem” – Vecumnieku novada Domes priekšsēdētājas vietnieka Jāņa Kovala un pašvaldības izpilddirektora Gunta Kalniņa.

“Meteņi Vecumnieku novadā” kulmināciju sasniedza Meteņu svinībās Jaunā ezera krastā. Šķiet, pati daba bija parūpējusies par to, lai budēļu un ķekatu uzdevums – padzīt ziemu un sveikt pavasari, šogad būtu īpaši interesants. Pavasarīgā saulīte cīnījās ar stindzinošo vēju un puteni un sarīkojuma dalībniekos atstāja pat mazliet mistisku sajūtu. Galu galā skaļie izsaucieni, rotaļas, dziesmas, dejas, simboliskā salmu bumbas dedzināšana un dalībnieku enerģija padzina ziemu. Svinību izskaņā jau pavisam mierīgā, pavasarīgā noskaņā visi sanākušie varēja mieloties ar Meteņa putru un noskaņoties jautrajam danču vakaram Vecumnieku tautas namā.

Liels prieks, ka svētku gājienu un Meteņu svinības ezera krastā šogad kuplināja arī krietns skaits Vecumnieku novada amatiermākslas kolektīvu no Vecumniekiem, Stelpes, Misas un Kurmenes, Vecumnieku vidusskolas sākumskolas grupiņas un staltie VUGD Vecumnieku iecirkņa vīri, kā arī pulks citu aktīvu, priecāties gribošu apmeklētāju.

Svētku organizatoru vārdā vēlos teikt lielu paldies sadarbības partnerim – biedrībai “Zemgales mantojums”, kas uzsākusi budēļu reģistru ar nolūku 2018. gada Meteņu gājienā pulcēt vismaz simts Zemgales budēļus. Budēļu apliecības šī gada svētkos saņēma 35 vīri.

Sirsnīgs paldies arī “Latvijas folkloras biedrībai” un visiem svētku atbalstītājiem un dalībniekiem. Jūsu darbīgo roku dēļ “Meteņi Vecumnieku novadā” izskanējis ne vien mūsu, bet arī citos Latvijas novados un ārpus valsts robežām kā lielisks, uz aktīvo atpūtu orientēts, tradīcijās balstīts pasākums.

Lai mūsu novadā skaists un auglības piepildīts ienāk šis pavasaris!

Agrita Laudurga
Vecumnieku tautas nama vadītājaKomentāri (1)

Dalībniece

Pievienots: 03.03.17 10:28

Manuprāt, pasākums bija izdevies! Malači visi, kas piedalījās!

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA