Jaunākās ziņas

Ausekļu dzirnavās svin ikgadējos Sējas svētkus

19.05.2017

Foto: Katrīna Antonova

Piepildīta 14. maija diena tika aizvadīta Bārbeles pagasta brīvdabas muzejā “Ausekļu dzirnavas”, kur norisinājās tradicionālās pavasara Sējas svētku izdarības.

Tuvāki un tālāki viesi saulaino svētdienu pavadīja, iesaistoties pavasara darbos, iepazīstoties ar dažādiem amatnieku darinājumiem vai atvedot paši savus un vērojot mājsaimniecības un amatniecības darbu demonstrējumus.

Ciemos otro gadu pēc kārtas bija atbraukuši novada sadraudzības pašvaldības – Lietuvas Republikas Biržu rajona pārstāvji. Biržu mērs Valdemārs Vaļkuns izteica prieku par šādu svētku pastāvēšanu un tik radošiem un darbīgiem kaimiņiem, uzdāvinot dzirnavu saimniekam Mārtiņam Mediņam lielu griķu maisu. Saimnieks ar smaidu solījās sākt audzēt arī tos.

Pēc svētku atklāšanas viesi no kaimiņzemes ar pārējiem festivāla apmeklētājiem devās uz lauku, lai zīmīgi ar pirmo kartupeli un sēklām tikko uzartās vagās uzsāktu sēšanas un stādīšanas sezonu. Brauciens uz lauku tradicionāli tika rīkots kā transportlīdzekļu parāde.

Tika kārtīgi pastrādāts, izmēģinot dažādus senos zemkopja darba rīkus un tehniku gan sagatavojot zemi, gan ar vairāku veidu sējmašīnām sējot labību. Vecumnieku novada domes pārstāvji, tautu meitas un citi interesenti devās pieputināt apavus, stādot kartupeļus, sējot kukurūzu un bietes, vai atbalstīt, skrienot līdz.

Atgriežoties Ausekļu dzirnavu sētā, visas dienas garumā svētku apmeklētāji varēja apskatīt un tirdziņā arī iegādāties ko no plašā amatniecības klāsta; meistari no vairākiem Latvijas novadiem bija atveduši savus darinājumus. Bija iespēja darbībā vērot kalēju, pašiem zāģēt jumta dēlīšus, ar dažādiem instrumentiem apstrādāt koku, arī iegādāties stādus, zāļu tējas, mājas saldējumu, rotas un daudz citu pašmāju labumu. Jau otro reizi svētkos varēja apskatīt ventspilnieku stikla darinājumus un vērot stikla pūšanas demonstrācijas.

Viens no centrālajiem tās dienas notikumiem bija senā tvaika dampja “Ruston” iedarbināšana. Apmeklētāji varēja vērot, kā ar tvaika palīdzību gaterī tiek zāģēti baļķi. Vēlāk visi devās lūkot, kā darbojas ūdens dzirnavas, M. Mediņam ar Bārbeles mazpulcēnu palīdzību demonstrējot graudu malšanu.

Ikviens svētku laikā varēja piedalīties arī atrakcijās – braukt zirga pajūgā, laivot Iecavas upē, šūpoties, staigāt uz koka ķekatām. Tāpat varēja aplūkot, kā senos laikos mazgāja un gludināja veļu, kā notika sviesta kulšana un krējuma iegūšana, putras vārīšana.

Par muzikālo fonu un atraktīvu apmeklētāju mobilizēšanu bija atbildīgs muzikants Albīns Balčūns ar draugiem. Starp amatnieku demonstrējumiem uz improvizētās Trīnes klēts skatuves kāpa Vecumnieku vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vēveri” un Skaistkalnes sieviešu vokālais ansamblis “Vēl mazliet”. Dienas izskaņā Bauskas novada Gailīšu pagasta amatierteātris izrādīja Rūdolfa Blaumaņa lugu “Zagļi”.

Tā kā “Ausekļu dzirnavas” ir viens no Vecumnieku novada objektiem septiņu pašvaldību tūrisma akcijā “Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!”, Sējas svētku apmeklētāji pirmie tika pie zīmodziņiem savos bukletos. Aicinām atbalstīt akciju un apceļot gan pašmāju objektus, gan pārējos iesaistītos Latvijas un Lietuvas novadus, pacīnoties arī par galveno balvu – velosipēdu. Vairāk informācijas: https://sites.google.com/view/kaiminizemgale/info

Katrīna Antonova,
Vecumnieku novada domes
Sabiedrisko attiecību speciālisteKomentāri (1)

Eleonora

Pievienots: 22.05.17 09:21

Paldies Mediņu saimei par Latvisko tradīciju uzturēšanu, popularizēšanu un mācīšanu. No sirds vēlu veiksmi un izdošanos!

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA