Jaunākās ziņas

Teātra atkarīgie Kurmenē iepazīst improvizācijas iespējas

07.04.2017

Foto: Žanna Zālīte

Teātra atkarīgo spēlmaņu kluba ikgadējo saietu Kurmenes tautas namā 31. martā apmeklēja astoņi amatierkolektīvi no Vecumnieku, Ķeguma un Neretas novada.

Vairums skatuves mākslas entuziastu sanāksmē piedalījās jau trešo reizi, taču atkarīgo pulkam bija pievienojušies arī «jauniņie» un, «nebijusi tā koru skate Aizkrauklē», dalībnieku pulks būtu vēl kuplāks.

Tā kā šis bija improvizācijas vakars, gan teātra atkarīgie, gan ziņkārīgie sēdes laikā drīkstēja čaukstināt konfekšu papīrus, sarunāties un justies kā mājās. Sanāksmi vadīja ar teātra būšanu apsēstie kurmenieši: Sarmīte Ķīse, Irēna Samule un Sandijs Siliņš, kuri atzina – no šīs atkarības tikt vaļā ir ļoti grūti.

«Lūk, birzgalieši brauc spēlēt teātri pat uz Īriju un Angliju, nu neizdodas viņiem no šīs «kaites» izārstēties. Pērn vairāki spēlmaņi no Kurmenes, cenšoties pārvarēt atkarību, bija spiesti doties uz ārzemēm; šogad zināms viens šāds gadījums Skaistkalnē,» atklāja S. Ķīse. To, ka atbrīvoties no šīs «sērgas» nav iespējams, apliecināja kurmeniete Sandra Ņērbule. Viņa «pa taisno» no lidmašīnas ieradās uz kluba sanāksmi. «Aizbraucu uz Angliju, sapakoju visus skatuves tērpus koferī, noliku bēniņos, centos par teātri nedomāt, bet... Te nu atkal esmu. Atkarības mākta, atbraucu šurp,» viņa atklāja. Arī S. Siliņš centies pamest teātra padarīšanu, taču nav spējis no tās izārstēties. Kluba dalībnieki sprieda, ka laikam tas nemaz nav iespējams, jo teātra gēns mīt katrā latvietī – gan pašos spēlmaņos, gan aktieru talanta cienītājos.

«Iemetuši pa ogai» un vienojušies teātra himnā jeb «Lilioma dziesmā», klātesošie bija gatavi darba kārtības galvenajam jautājumam – improvizācijai. Dzīvē bieži gadās, ka ne viss rit gluži pēc scenārija, tāpēc svarīgi ir mācēt veidot saskarsmi izpildījuma procesā un būt gataviem jebkurai situācijai un pavērsienam.

Šoreiz dalībniekiem uz sapulci nebija jāierodas ar priekšnesumu vedumā; aizraujošas etīdes varēja vērot un izspēlēt kopā ar improvizācijas teātra «Spiediens» aktieriem Līgu Putniņu un Mārci Viļumu. Profesionāļi Kurmenē viesojās pirmoreiz un tiem, kuri nepārvaldīja viņu pārstāvēto jomu, paskaidroja, ka improvizācija ir spēle bez scenārija un scenogrāfijas, tā ir darbošanās «uz dullo», reaģējot. Ar klātesošo atbalstu tika izspēlēta situācija Rīgas centrāltirgus zivju paviljonā, frizētavā «Edgars un Kristīne», Valsts ieņēmumu dienestā; klātesošajiem smieklos lika locīties epizodes no kino filmēšanas laukuma, kur dārznieka tēlā iejutās talantīgais kurmenietis Jānis Drezovs.

Par jauko kopā būšanu Kurmenes tautas nama vadītāja S. Ķīse katram kolektīvam uzdāvināja naudas kociņu, pirms tam trupas trāpīgi raksturojot. Viņu iedvesmoja pašu teātra spēlētāju radītās devīzes. Misas tautas nama aktieru saime atzina, ka «kolektīvā valdījusi histērija», taču beidzot atkal ir «MIStērijA», jo izdevies atrast lomu atveidotāju – vīrieti. Ar saukli «Kā gadījums, tā radījums!» savu radošo potenciālu apliecināja Skaistkalnes tautas nama amatierteātris «Gadījums». Jestrs pašraksturojums bija valliešiem – «Kā kopā, tā lopā!», ko režisore Aija Skosa skaidroja šādi: «Aktieri pirms mēģinājuma iesildās ar etīdēm, attēlojot dažādus dzīvniekus.»

Improvizācijas teātra «Spiediens» pārstāvji atzina – ja ir tik brīnišķīgi kluba biedri, tad sanāksmes izdosies vienmēr. Viņi vēlēja nākamreiz pulcināt kopā vēl vairāk teātra atkarīgo.

Spēlmaņu kluba saietā piedalījās astoņas trupas: «Laipa» no Ķeguma novada Birzgales, režisore Rita Reinsone, «Tradare» no Neretas novada Mazzalves pagasta, Silvija Lisovska, Valles amatierteātris un Skaistkalnes tautas nama «Gadījums», Aija Skosa, Vecumnieku tautas nama «Vecmuiža», Vēsma Petruševica, Misas tautas nama «MIStērijA», Sandra Vēvere, Stelpes pagasta «Urguči», Lilita Berliņa, Bārbeles tautas nama «Bārbelīši», Ingus Pavinkšnis, kā arī mājinieki – amatierteātris «Kurmene», ko vada S. Ķīse.

Improvizācija un jautras izdarības nerimās arī pēc «nopietnās» daļas. Par dalībnieku noskaņojumu ballē rūpējās mūziķu grupa «Starpbrīdis».

 

Žanna Zālīte,
Vecumnieku novada domes
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājaKomentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA