Jaunākās ziņas

Veic arheoloģisko izpēti Vecmuižas manufaktūrā

10.08.2017

Jau otro gadu pēc kārtas turpinās arheoloģiskie pētījumi Kurzemes hercogistes laika Vecmuižas dzelzs manufaktūrā Zvirgzdes upes līkumā Vecumnieku novadā.

Arheoloģiskā izpēte tiek veikta laika posmā no 7. līdz 25. augustam. Pirmajā nedēļā neliela pētnieku komanda veic teritorijas zondēšanu un paraugu vākšanu.

No 14. līdz 25. augustam teritorijā tiks veikti arheoloģiskie izrakumi, kuru laikā visi interesenti ir aicināti apmeklēt arheoloģisko izrakumu vietu un uzzināt par dzelzs manufaktūru un arheoloģisko pētījumu specifiku klātienē. Arheologi piedāvā arī iespēju vēstures entuziastiem un vietējiem jauniešiem piedalīties arheoloģiskajos izrakumos. Lai uzzinātu vairāk, lūgums zvanīt Ditai (tālr. 26453114).

Vecmuižas manufaktūra no rakstītajiem avotiem iepriekš bija zināma kā viens no aptuveni desmit šāda veida dzelzs ražošanas uzņēmumiem bijušajā Kurzemes un Zemgales hercogistes teritorijā. Pirmo reizi vēsturiskajos dokumentos Vecmuižas manufaktūra ir minēta 1650. gadā, rakstot, ka dzelzs ieguve manufaktūrā tiek veikta ar tiešo metodi, t.i. domnu. Papildus kompleksā atrodama arī naglu kalšanas darbnīca, lielgabalu urbtuve, ogļu glabātuve un citas darbnīcas.  

Vecmuižas manufaktūra ir īpaša ar to, ka tā ir vismazāk postītā no zināmajām hercoga manufaktūrām, līdz ar to, veicot izpēti šajā objektā, pastāv iespēja rekonstruēt manufaktūras apjomus un izvietojumu, kā arī iegūt jaunas ziņas par metodēm, kas pielietotas dzelzs iegūšanā.

Šī gada izrakumu mērķis ir noskaidrot manufaktūras kompleksa robežas un atsevišķu kompleksa daļu izvietojumu, līdz ar to papildus arheoloģiskajiem izrakumiem plašā teritorijā tiek veikta zondēšana un apzināšana.

Zinātnisko izpēti veic Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta speciālisti ar Vecumnieku novada domes atbalstu. Projekta realizācija iespējama pateicoties efektīvās sadarbības projektam, kuru finansē Latvijas Universitāte un Vecumnieku novada dome. Projekta zinātniskā vadītāja ir Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece Mārīte Jakovļeva, izrakumus vada vēstures institūta arheoloģe Dita Auziņa, izrakumos piedalās Latvijas Universitātes studenti.

Dita Auziņa,
Latvijas vēstures institūta arheoloģeKomentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA