Aktuāli

Gatavojas svētkiem "Meteņi Vecumnieku novadā"

31.01.2017

Budēļu gājieni allaž norit jautrā noskaņā. Foto: Žanna Zālīte

Laikā, kad īsās ziemas dienas sāk stiepties garākas, gaisā pamazām pavīd kāda pavasarīga smarža un dabā vērojams lēnā, bet allaž tik varenā mošanās procesa sākums, Vecumnieku novadā tiek svinēti Meteņi.

Šogad svētki kulmināciju sasniegs 25. februārī, kad vietējie iedzīvotāji, kaimiņi no blakus novadiem kā arī 18. starptautiskā masku tradīciju festivāla viesu kopas, kas ieradušās no tālākām zemēm, pieskandinās novadu ar budēļu un ķekatu izsaucieniem un citu tēlu rituālajām darbībām.

Sarīkojuma «Meteņi Vecumnieku novadā» programmā paredzētas daudzveidīgas aktivitātes: tēlu izdarības lauku sētās, Meteņu tirgus, maskotais gājiens no Vecumnieku centra līdz Jaunajam ezeram, Meteņu svinības ezera krastā un danču vakars Vecumnieku tautas namā. Ikviens interesents tiek aicināts piedalīties visos svētku pasākumos. Tā ir patiesi aizraujoša pieredze, kas ļauj gan jautri un aktīvi pavadīt savu laiku, gan arī atklāt savu dziļāko būtību, kas sakņota mūsu senču izpratnē par pasaules kārtību.

Lai kvalitatīvāk sagatavotos svētkiem, Bārbeles folkloras kopa «Tīrums» folkloristes Iritas Vimbas vadībā rīko budēļu masku gatavošanas meistarklases. Interesenti tiks iepazīstināti ar budēļa tēlu un Meteņu tradīcijām, ikviens varēs darināt budēļa masku, lai tajā lepni ietērptos 25. februārī. Meistarklases norisināsies: 4. februārī plkst. 12 Stelpes pamatskolā, 18. februārī plkst. 12 Vecumnieku tautas namā.

Budēlis – tēvainis ir Meteņu centrālais tēls, kura izcelsme meklējama Zemgales tradīcijās. Tieši tāpēc svētku «Meteņi Vecumnieku novadā» organizatori ir apņēmušies īstenot lielisku ieceri – 2018. gadā, kad Latvijas valsts svinēs savu simtgadi, vienot masku gājienā simt budēļu. Lai šo mērķi sasniegtu, uz meistarklasēm īpaši tiek aicinātas ģimenes, kuru vīri gatavi iepazīt savu slēpto dabu un kļūt par vienu no simts Vecumnieku novada budēļiem.

Vecumnieku novadā Meteņdienas svinības ar plašu vērienu aizsākās 2015. gadā, kad novadu pieskandināja dažādi maskotie tēli, ko vienkopus sauca 16. starptautiskais masku tradīciju festivāls. «Nogaršojuši» seno latviešu maskošanās tradīciju spēku, arī 2016. gada februārī Vecumniekos tika svinēti Meteņi, kas norisinājās pasākumu cikla «Meteņi Vecumnieku novadā» zīmē. Februāra vidus izdarības lauku sētās, svinības ezera krastā un jautrie danči Vecumnieku tautas namā daudziem novada iedzīvotājiem un viesiem atstājuši patīkamu pēcgaršu un mudina tiekties pēc šīm auglību veicinošā rituāla darbībām arī šajā pavasarī. Senie latvieši ticēja, ka maskotie tēli mājai un saimei nes svētību, veselību, aizsardzību, nodrošina auglību un ražu, kā arī izdošanos darbos.

Uz tikšanos svētkos «Meteņi Vecumnieku novadā»!Agrita Laudurga,
Vecumnieku tautas nama vadītāja

 Komentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA