Aktuāli

Knuta Skujenieka 81. gadskārtā Kurmenē iestāda ozolus

12.09.2017

Foto: Ieva Pankrate

Sestdien, 9. septembrī, Kurmenes pagasta “Dzirnavniekos” Mēmeles krastā, Knuta Skujenieka dzimtajās mājās, notika Latvijas Valsts simtgadei veltīts sarīkojums "Skujenieku ozoli Latvijai".

Dzejnieks Knuts Skujenieks 5. septembrī svinēja 81. dzīves gadskārtu, un šajā dienā tika sumināts. Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš vēlēja, lai pietiek spēka darīt iesākto, apkopt šos ozolus un lai caur tiem paaudžu paaudzēs tiek apcerēta K. Skujenieka dzeja un padarītie darbi.

Kurmenes pagasta pārvaldnieks Agris Kondrāts, tautas nama vadītāja Sarmīte Ķīse un kurmeniete gide Anita Nagle izteica dzejniekam savu cieņu, mīlestību un pateicību, ka šai pusē ir tāda personība, vēlot „dzīvesprieku un veselību kā ap 18!”

Šajā vēsturiskajā vietā, kur sākušās K.Skujenieka atmiņas, īstie nopelni esot tiem, kas nav starp mums. Kurmenē vēl atceras vecos Skujeniekus – dzirnavnieku Juri un vecmāti, “bērnu ķērāju” Annu. Arī māsīcu Regīnu, kas ar savu neatlaidību atjaunoja Pēterdienas svinības Kurmenē. Kavējoties atmiņu stāstos, dzejnieks atklāj, cik svarīga un nozīmīga šī vieta ir. Tā ļāva izdzīvot tālu prom no Latvijas aiz dzeloņdrātīm visus sešus gadus, un 1968. gadā tika uzrakstīts dzejolis:

Mēmeles līči šobrīd
Ar zirnekļu mežģīnēm pilni
Leišmale sauļo pret debesīm
Laukakmens krūšu cilni
Un es aizdaru acis
Mēmele Mēmele Nemunēle
Savu augumu glāstot ap mani loka
Tik strauja tik jauna
Kā roka
Un pāri pār manu galvu
Meldru birzes satraukti ris
Un es esmu iebridis tālu tālu
Un es esmu pazudis
/Knuts Skujenieks/

Pēc kopīgi nodziedātas Kurmenes himnas Skujenieku dzimtas pārstāvji stādīja ozolus, kuriem rakstnieka sieva Inta Skujeniece rūpīgi izvēlējas vietu.

„Mēs esam pēdējie kuriem šī bija skaistā bērnības zeme, nostāstu ir ļoti daudz,” sacīja Knuta Skujenieka māsīca Solveiga. Par šīs vietas uzturēšanu un darbošanos viņa pateicās pašreizējam saimniekam Edgaram Kārkliņam, dāvinot fotogrāfijas, kurās redzamas vēsturiskās liecības par laiku, kad šeit vēl darbojās dzirnavas.

Izskanēja doma, ka šī tikšanās septembrī varētu kļūt par tradīciju. “Varētu tikties katru gadu septembrī Knuta Skujenieka jubilejas nedēļā, jo pēc 80 jāsvin katrs gads, vienosimies par datumu, dienu un svinēsim šeit dzejas dienas, apskatīsim, kā aug ozoli,” mudināja Sarmīte Ķīse.

Kurmenes pagasta mājās “Dzirnavnieki” kopš deviņdesmito gadu sākuma saimnieko E. Kārkliņš, kuram bērnības atmiņas saistās ar šo vietu. Ierīkots neliels muzejs, kur apskatāmi vēsturiskie priekšmeti un mūri, saglabājot stāstu par dzirnavām. Saimnieks atklāj, ka vēstures iemūžināšana un priekšmetu vākšana vienuviet iedvesmo!

“Lai zaļo ozoli,” nosaka Knuts Skujenieks un aicina viesus pie galda. Pasākumu ieskandināja kapela “Kreicburgas ziķeri”, kas rakstnieka dzeju ietērpa notīs.

Ieva Pankrate,
Vecumnieku novada domes
Sabiedrisko attiecību speciālisteKomentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA