Aktuāli

Latvijas valsts simtgades atklāšanas akcija „Apskauj Latviju” Vecumnieku novadā

25.04.2017

Latvijas valsts simtgades svinības ir iespēja godam un cienīgi, lepni un priecīgi svinēt valsts simto dzimšanas dienu, izstāstīt Latvijas stāstu un veidot nākotnes Latviju. Ikvienam Latvijas cilvēkam ir iespēja piedalīties un kļūt par šī vēsturiski unikālā notikuma līdzveidotāju. Latvijas valsts simtgades svinības tiks atklātas 2017.gada 4.maijā, kad kopā ar Baltā galdauta svētkiem notiks simtgades ozolu stādīšanas akcija “Apskauj Latviju”.

Šī gada 4.maijā pie Latvijas robežas esošo 45 pašvaldību teritorijās tiks stādīti ozoli ar pievienotu īpašu norādi, kas apliecinās - tie ir Latvijas simtgades ozoli. Akcijā satiksies cilvēku rokas un gara spēks, stādot simtgades ozolus, svinot mūsu brīvību un atklājot Latvijas valsts simtgades svinības, kas ar dažādiem notikumiem priecēs mūs visus līdz pat 2021gadam.  

Akcija „Apskauj Latviju” vērsta uz Latvijas tautas vienotības un piederības sajūtas stiprināšanu, veicot simbolisku rīcību - izveidojot garīguma sardzi, iestādot ozolus Latvijas robežpilsētās, pagastos vai pierobežas teritorijās.

Stādīšanas darbi tiks uzsākti vienlaicīgi no četriem galējiem Latvijas punktiem, kuros par piemiņu valsts astoņdesmitajai jubilejai (1998.gadā) tēlnieks Vilis Titāns izveidoja skulpturālu grupu „Latvija saules zīmē”. Vecumnieku novadā tiks iestādīti trīs no simts Latvijas simtgades ozoliem - Vecumnieku pagastā, Kurmenes pagastā un Skaistkalnes pagastā.

 

4. MAIJA PROGRAMMA VECUMNIEKEU NOVADĀ:


SKAISTKALNES PAGASTS

Sarīkojuma laiks: plkst. 20.00

Stādīšanas vieta: Parks pie tautas nama (laukums pie dīķa)

Pasākuma programma:

  • Plkst. 18 Pie tautas nama dīķa – Baltā galdauta svētki
  • Plkst. 20 Parkā pie tautas nama (laukums pie dīķa) – svinīgā Simtgades ozola stādīšana kopā ar Pūtēju orķestri “Skaistkalne”, jaunsargiem un ugunsdzēsējiem
  • Plkst. 20.30 Skaistkalnes tautas namā – Amatiermākslas kolektīvu koncerts kopā ar grupas “Galaktika” mūziķiem
  • Plkst. 22 Svētku balle kopā ar grupu “Galaktika”, ieejas biļete: 3.00 eiro.

Apraksts: Vieta ozola stādīšanai izraudzīta Skaistkalnes pagasta centrā pie dīķa, jo tā ir plaša un piemērota, lai ozols varētu augt, dzīt saknes un plest galotni visā savā krāšņumā pretī debesīm.

Laukums pie dīķa ir iecienīta pulcēšanās vieta gan vietējiem ļaudīm, gan viesiem no citiem pagastiem. Šeit notiek rosība, gan ziemā, gan vasarā, jo blakus atrodas bērnu spēļu laukums, jaunizveidotais basketbola laukums, un, dīķim aizsalstot, var slidot.

Netālu no dīķa ir izrakts akmens, kurā paredzēts iegravēt Skaistkalnes simtgades ozola iestādīšanas datumu, šis gravējums tiks iemūžināts, lai nākamās paaudzes zinātu šī koka mūža ritējumu.

Par ozola stādīšanas goda patronesi izraudzīta ilggadējā Skaistkalnes vidusskolas ģeogrāfijas skolotāja Dzidra Kaminska, kura visu savu dzīvi un darba mūžu veltījusi Skaistkalnei. Neizsīkstošs dzīvesspars, veselīgs humors un nesavtīgs darbs vienmēr ir bijuši skolotājas ceļabiedri. Dzidras kundze bijusi aktīva amatiermākslas kolektīvu dalībniece - korī "Daina", Skaistkalnes jauktajā korī un ansamblī. Vairākkārt piedalījusies Dziesmu un Deju svētkos. Vēl joprojām, neskatoties uz saviem cienījamiem gadiem, Dzidra Kaminska apmeklē kultūras pasākumus Skaistkalnē. Pie vēsturiski nozīmīgās ozola stādīšanas Dzidras kundzei palīdzēs viņas mazmazdēls Krists, kurš, tāpat kā viņa vecvectēvs, aktīvi iesaistās Skaistkalnes kultūras dzīvē, spēlē bungas Pūtēju orķestrī "Skaistkalne".

Skaistkalnes pagastā svinīgajā ozola stādīšanā piedalīsies arī Iekšlietu ministrijas un simtgades biroja pārstāvji. Simtgades ozolu uz stādīšanas vietu nogādās akcijas radošās padomes pārstāvis Ivars Ījabs un barikāžu dalībnieks Valērijs Merkūns, kuri ieradīsies Skaistkalnē ar īpašo “Apskauj Latviju” akcijas busiņu.

 

KURMENES PAGASTS

Sarīkojuma laiks: plkst. 16.00

Stādīšanas vieta: Kurmenes centrs, pie pagasta pārvaldes ēkas

Pasākuma programma:

  • Plkst. 16 Kurmenes centrā, pie pagasta pārvaldes ēkas - svinīgā Simtgades ozola stādīšana
  • Pēc ozola stādīšanas Kurmenes tautas namā – Amatiermākslas kolektīvu koncerts kopā ar Skaistkalnes tautas nama jauniešu deju kolektīvu “Vanadziņi” un Valles saieta nama sieviešu vokālo ansambli “Atziņa”. Filmas “Knutifikācija” seanss. Atmiņu stāsti pie balti klāta galda.

Apraksts: Simtgades ozola stādīšanā piedalīsies kurmenietis Raimonds Krūmiņš, LR Augstākās padomes deputāts, kurš 1990.gada 4.maijā balsoja par neatkarības deklarācijas pieņemšanu, Juris Sniķeris, Neatkarības kustības vadītājs Kurmenē, Drezovu ģimene (4 bērni, 2 audžubērni, aktīvi piedalās novada sabiedriskajā dzīvē) un jaunsargi.

Pļavā pie simtgades ozola tiks ierīkots celiņš, un nākotnē paredzēts stādīt vēl ozolus (tos stādīs ievērojami kurmenieši).

 

VECUMNIEKU PAGASTS

Sarīkojuma laiks: plkst. 16.00

Stādīšanas vieta: Parks aiz tautas nama (Vecumnieku parks)

Pasākuma programma:

  • Plkst. 16 Parkā aiz tautas nama – Svinīgā ozola stādīšana
  • Pēc ozola stādīšanas Vecumnieku tautas namāBaltā galdauta svētku koncerts “Mana dziesma – Manai tautai” kopā ar Vecumnieku novada bērnu un jauniešu kori “Via Stella”.

Apraksts: Parkā aiz Vecumnieku tautas nama kokus stādījuši vairāki ievērojami cilvēki, tajā skaitā Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe Freiberga ar kungu, Liliju ziedu audzētājs Jānis Vasarietis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube, Latvijas Mazpulku vadītāja Ilze Kļava, saeimas deputāte Ina Druviete, Eiropas parlamenta deputāte Sandra Kalniete, profesore Aina Blinkena un citi sabiedrībā ievērojami ļaudis. Latvijas simtgadei par godu Vecumnieku parkā sliesies arī viens no simts Latvijas Valsts simtgades ozoliem.

Esam aicinājuši šajā svinīgajā notikumā piedalīties Vecumniekos daudzās paaudzēs dzīvojošo Dručku ģimeni, kura stiprina mūsu sabiedrību ar labiem darbiem, labām domām, patriotiski audzinātiem bērniem un latvisku vērtību kopšanu, Aiju un Alfrēdu Narbutus, Ainaru Ķieni, Jāni Vītolu un Edgaru Poli, kuri kopā ar domu biedriem 1989.gada mātes dienā pirmo reizi Vecumniekos uzvilka mastā sarkanbaltsarkano karogu, un ilggadējo Vecumnieku pagasta padomes priekšsēdētāja vietnieci Initu Sproģi, kura ieguldījusi neatsveramu darbu Vecumnieku pagasta attīstībā.

Pēc svinīgās ozola stādīšanas Vecumnieku tautas namā pie balti klātiem galdiem vienosimies kopīgās latviešu spēka dziesmās. Kopā ar Vecumnieku novada bērnu un jauniešu kori “Via Stella” (diriģente Liene Batņa) kokļu un klavieru pavadījumā, sveču gaismā kopīgi izdziedāsim koncertu “Mana dziesma – Manai tautai”.

Akcijas “Apskauj Latviju” rīkotāji Vecumnieku novadā: Iekšlietu ministrija, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs un Vecumnieku novada pašvaldība sadarbībā ar Latvijas mazpulkiem, Jaunsargiem un Skautiem un gaidām.

Agrita Laudurga
Vecumnieku tautas nama vadītāja,
Latvijas simtgades pasākumu koordinatore Vecumnieku novadāKomentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA