Aktuāli

Meteņu svinībās Vecumniekos viesosies folkloras kopas no Čehijas, Lietuvas un vairākiem Latvijas novadiem

20.02.2017

Īstais Zemgales budēlis, kurš dzīvo Vecumnieku novadā, aicina visus kopīgi sākt gaidīt pavasari, svinot Meteņdienu kopā ar 18. Starptautiskā Masku tradīciju festivāla dalībniekiem un viesiem no Čehijas, Lietuvas un vairākiem Latvijas novadiem.

25. februārī Vecumnieku novadā tiks svinēti pavasara auglības svētki – Meteņi, kas nu jau kļuvuši par novada kultūras dzīves tradīciju un piesaista arvien vairāk folkloras mīļotāju, pazinēju un citu interesentu no dažādiem Latvijas novadiem.

Šogad "Meteņi Vecumnieku novadā" solās būt īpaši krāsaini un interesanti, jo vienkopus pulcēs desmit folkloras kopas un krietnu pulku interesentu no Vecumnieku novada un kaimiņu pagastiem. Svētkos piedalīsies Valahiešu folkloras kopa "Radhošt" (Čehija), Pabiržu folkloras kopa "Žemyna" (Lietuva), Vabalininko folkloras kopa "Saulala" (Lietuva), Bārbeles folkloras kopa "Tīrums" (Vecumnieku nov.), folkloras kopas "Grodi" divas grupas – Budēļi un Ķekatas no Rīgas, Ogres folkloras kopa "Artava", Siguldas folkloras kopa "Senleja", Sarkaņu folkloras kopa "Libe" (Madonas nov.) un Valgundes folkloras kopa "Nāburdzīte" (Jelgavas nov.).

25. februāra rītā no plkst. 7.00 Vecumnieku tirgus laukumā pirkt un pārdot gribētājus gaidīs Meteņu tirgus. Plkst. 10.00 svētku dalībnieki dosies uz novada lauku sētām – Vecumnieku pagasta "Robežniekiem", Stelpes pagasta "Līdumiem" un Valles pagasta "Ābiķiem", kur modinās sasalušo zemi un ienesīs saimniecībās auglīgo pavasari. Plkst. 12.00 maskotie tēli pulcēsies Vecumnieku centrā, lai skaļā gājienā dotos uz Jaunā ezera krastu, kur no plkst. 12.30 ikviens laipni aicināts aktīvi iesaistīties tradicionālajās Meteņu svinību izdarībās. Jautrā spēkošanās, dzīvespriecīgās rotaļas, masku grupu izrādīšanās un ārzemju folkloras kopu priekšnesumi ezera krastā noslēgsies ar gardās Meteņu putras baudīšanu. Savukārt plkst. 16.00 Vecumnieku tautas namā tiks ierādīti lietuviešu un latviešu danču soļi folkloras kopu "Žemyna" un "Tīrums" vadībā.

Visos svētku pasākumos aicināts piedalīties ikviens interesents. Tā ir patiesi aizraujoša pieredze, kas ļauj ne tikai jautri un aktīvi pavadīt laiku, bet arī atklāt savu dziļāko būtību, kas sakņota mūsu senču izpratnē par pasaules kārtību.

Senie latvieši ticēja, ka maskotie tēli mājai un saimei nes svētību, veselību, aizsardzību, nodrošina auglību un ražu, kā arī izdošanos darbos. Budēlis – tēvainis ir Meteņu centrālais tēls, kura maskai raksturīga no rudzu vārpām veidota konusveida cepure, otrādi vilkts aitādas kažoks, aizsegta seja, skaļa, "budinoša" uzvedība, ar kuras palīdzību tas modina dabu, un dažādi vīrišķo auglību simbolizējoši atribūti. Šī tēla izcelsme meklējama tieši Zemgales tradīcijā, tāpēc "Meteņi Vecumnieku novadā" organizatori uzstādījuši mērķi – 2018. gadā, kad Latvijas valsts svinēs savu simtgadi, vienot masku gājienā vismaz simts Vecumnieku novada budēļus.

Vecumnieku novadā Meteņdienas svinības ar plašu vērienu aizsākās 2015. gadā, kad novadu pieskandināja dažādi maskotie tēli. "Nogaršojuši" seno latviešu maskošanās tradīcijas spēku, šogad jau trešo reizi svinēsim Meteņus pasākumu cikla "Meteņi Vecumnieku novadā" zīmē.

Agrita Laudurga
Vecumnieku tautas nama vadītāja
vecumniekutn@vecumnieki.lvKomentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA