Aktuāli

Trīs novada pagastos iestāda Latvijas simtgades ozolus

12.05.2017

Foto: Arturs Zuika, Ieva Pankrate

Vērienīgā akcijā «Apskauj Latviju» šī gada 4. maijā tika atklātas Latvijas valsts simtgades svinības, 45 pierobežas pašvaldībās iestādot valsts garīgo sardzi – 100 ozolus. Trīs no tiem ar saknēm un, gadiem ejot, plaukstot līdz galotnēm, būs piederīgi Vecumnieku novadam.

Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadiena visā valstī un neapšaubāmi arī Vecumnieku novadā šogad izvērtās par krāšņu, svinīgu un ikvienu klātesošo spēcinošu notikumu. Ar vērienu tika īstenota Iekšlietu ministrijas un Latvijas simtgades biroja rīkotā akcija – simts ozolu stādīšana Latvijas pierobežas novadu teritorijās.

Uz Vecumnieku novadu tika nogādāti trīs no oficiālajiem akcijas ozoliem, kurus nozīmīgi vietējie iedzīvotāji stādīja pierobežā Kurmenē un Skaistkalnē un novada administratīvajā centrā Vecumniekos.

Par atslēgas punktu 4. maijā kļuva Skaistkalnes parks, kurā svētku dienas izskaņā notika novada lielākais simtgades ozola stādīšanas sarīkojums, kur piedalījās arī Iekšlietu ministrijas un simtgades biroja pārstāvji.

Vējā plīvoja baltā galdauta stūri un, pūtēju orķestrim «Skaistkalne» spēlējot pavadījumu, ozolu iestādīt tika aicināta ilggadējā Skaistkalnes vidusskolas ģeogrāfijas skolotāja Dzidra Kaminska. Cienījamā kundze visu savu dzīvi un darba mūžu veltījusi Skaistkalnei. Vēsturiski nozīmīgajā brīdī mūsu simtgades ozola goda patronesei blakus bija mazmazdēls Krists, – divas paaudzes pielika roku ozola stādīšanā, raka zemi, aplaistīja un deva spēku, un raisīja ikvienā klātesošajā patiesi iedvesmojošas un pacilājošas emocijas.

Dzejas rindas ozolam veltīja pasākuma vadītājs kādreizējais amatierteātru dalībnieks skaistkalnietis Mārtiņš Volners. Lai svētītu ikvienu klātesošo un pateiktos par šodienas brīvo Latviju, vienojoties lūgšanā, iedvesmas vārdus tika aicināts teikt Skaistkalnes paulīniešu ordeņa mūks Jānis Vīlaks.

Pēc svinīgā un zīmīgā notikuma ikviens tika aicināts uz amatiermākslas kolektīvu koncertu tautas namā. Koncertam noslēdzoties, pasākuma apmeklētāji atgriezās pie jauniestādītā simbola, lai sveču gaismā vēlreiz izdziedātu tam spēka dziesmas.

 

Simtgades ozola stādīšana tika organizēta arī otrā novada pierobežas pagastā – Kurmenē. Svinīgajā brīdī pie pagasta ēkas sapulcējās vietējie iedzīvotāji, lai būtu klāt vēsturiskajā mirklī, kad, karogam plīvojot, tiek iestādīts simboliskais ozols.

Šis gods tika uzticēts vīriem – kurmenietim Raimondam Krūmiņam, Latvijas Republikas Augstākās padomes deputātam, kurš 1990. gada 4. maijā balsoja PAR neatkarības atjaunošanu, un Jurim Sniķerim, ilggadējam vēstures skolotājam, neatkarības kustības vadītājam Kurmenē, kā arī kuplajai Drezovu ģimenei (ar četriem bērniem un diviem audžubērniem), kura aktīvi piedalās novada sabiedriskajā dzīvē. Stāvot goda sardzē, pasākumā piedalījās arī Kurmenes jaunsargi, kuriem turpmāk par iestādīto ozolu būs jārūpējas.

Vietu, kur iestādīts simtgades ozols, plānots papildināt un labiekārtot par atpūtas zonu zem ozola zariem, atklāja Kurmenes tautas nama vadītāja Sarmīte Ķīse.

Svētku sanākšana turpinājās tautas namā, kur notika amatiermākslas kolektīvu koncerts. Ar skanīgām dziesmām priecēja Valles saieta nama sieviešu vokālais ansamblis «Atziņa» un iekustināja lustīgie Skaistkalnes tautas nama jauniešu deju kolektīva «Vanadziņi» dejotāji. Vēlāk kurmeniešiem bija iespēja noskatīties režisora Ivara Tontegodes dokumentālo filmu «Knutifikācija», kuras galvenais varonis ir ievērojamais kurmenietis – dzejnieks, atdzejotājs un literatūrkritiķis Knuts Skujenieks. Pēc koncerta visi baudīja mielastu pie balti klāta, pīrāgiem smaržojoša galda.

 

Latvijas valsts simtgadei par godu arī Vecumnieku parkā savas saknes dzīs simtgades ozols.

Svinīgo sarīkojumu 4. maija pēcpusdienā atklāja Lienes Batņas un Ievas Alenčikas dziedājums «Dieviņš bija, Dievs palika», pēc kura Iekšlietu ministrijas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vecumnieku posteņa priekšnieks Māris Plēsnieks nodeva ozolu stādītājiem.

Skanīgās Ievas Danovskas etnogrāfiskās kokles spēles pavadījumā ozolu stādīja Vecumniekos daudzās paaudzēs dzīvojošā Dručku ģimene, kura stiprina mūsu sabiedrību ar labiem darbiem, labām domām, patriotiski audzinātiem bērniem un latvisku vērtību kopšanu un Aija un Alfrēds Narbuti, Ainars Ķienis, Jānis Vītols un Edgars Polis, kuri kopā ar domubiedriem bija vairāku patriotisku manifestāciju dalībnieki un 1989. gada Mātes dienā pirmo reizi Vecumniekos uzvilka mastā sarkanbaltsarkano karogu.

Iestādīto ozolu ar aizsargsētiņu apņēma Bārbeles mazpulka puiši, kuriem nu jāuzņemas godpilnais ozola uzraudzīšanas pienākums. Vēsturisko mirkli noslēdza Māras Zālītes simtgades ozoliem veltītie dzejas vārdi un kopīgi dziedāta valsts himna.

Pēc svinīgā notikuma ikvienam bija iespēja kļūt par daļu pavisam netradicionālas formas koncerta. Uz latviešu spēka dziesmu kopīgu izdziedāšanu novada ļaudis aicināja Vecumnieku novada bērnu un jauniešu koris «Via Stella», diriģente Liene Batņa, koncertmeistare Līga Eglīte, čelliste Māra Lagzdiņa un koklētāja Ieva Danovska. Tautas nama zālē apmeklētājus gaidīja balti klāts galds un spoži izgaismots Latvijas karogs pie kura ļauties emocionālam kopā būšanas brīdim baltā galdauta svētku koncertā «Mana dziesma – Manai tautai».

Katrīna Antonova,
Vecumnieku novada domes Sabiedrisko attiecību speciāliste
Agrita Laudurga,
Vecumnieku tautas nama vadītāja, Latvijas valsts simtgades norišu koordinatore Vecumnieku novadāKomentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA