Lapas karte

Youtube

Twitter

Draugiem

Facebook

Bārbeles pagasts

Platība – 97,6 km2

Iedzīvotāji (1.01.2017.) – 809

Bārbeles pagasta pārvalde

Bārbeles pagasts ir viena no Vecumnieku novada administratīvajām teritorijām Iecavas un Misas starpupē. Robežojas ar sava novada Stelpes, Skaistkalnes, Kurmenes un Valles pagastiem un Bauskas novada Vecsaules pagastu. Pagasta centrs atrodas Bārbelē.

Apdzīvotās vietas: Bārbele, Gaisma, Zemitāni.

Caur pagastu tek Dzērvītes, Iecavas, Mālupītes un Misas upes. Pagastu šķērso autoceļi P87 Bauska - Aizkraukle un P89 Ķekava - Skaistkalne.

VĒSTURE

Senākā informācija par Bārbeli un tas iedzīvotājiem saistīta ar Pilveru pilskalnu (16 m), uz kura esošā pils saglabājusies līdz 1321.gadam, kad pēc zemgaļu sacelšanās tā tiek pilnīgi nopostīta. Pilveru pilskalns ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis Nostāsti vēsta, ka Bārbeles meži bijuši bagāti ar bārbeļu krūmaugiem. Savukārt nabadzīgo augšņu dēļ toreizējie iedzīvotāji nodarbojušies ar kazkopību. Pagasta teritorijā atrodas arī Kazu kalni. Kazu aizbildne ir dieviete Bārbala. Kāds nostāsts vēsta to, ka vietā, kur patreiz atrodas baznīca, bijusi dievietes Bārbalas koka statuja. Ļoti iespējams, ka šie skaidrojumi ir apdzīvotas vietas "Bārbele" nosaukuma rašanai.

Bārbelē ir bijusi pati vecākā ūdens dziedniecības iestāde Latvija, dibināta 1739.gadā. Bārbeles sēravots, kas atrodas Iecavas upes tuvumā nelielā gravā, kļuva slavens jau Kurzemes hercoga Jēkaba valdīšanas laikā (1642-1682). 1739.gadā veikta pirmā avota ūdens analīze. 18.gs. 40.-70.gados avots bija visspēcīgākais no toreiz pazīstamajiem avotiem Latvijā Bārbeles sērūdeņraža avots ir aizsargājams dabas piemineklis.

1567. gadā hercogs Gothards Ketlers pavēlēja uz Mazbārbeles muižas zemes celt baznīcu. Pastorāta ēka celta vienlaikus ar baznīcu. Abas ēkas vairakkārt degušas un atjaunotas. 1845.gadā baznīcā iesvētīta dzejnieka Raiņa māte, bārbeliete Dārta Grikovska. 1853. gadā, kā laulāts pāris uzsaukti dzejnieka vecāki Dārta Grikovska un stelpietis Krists Pliekšāns. Baznīcas altāris, ko rotā 1872.gada Berlīnes mākslinieka, profesora Locillota de Marss darinātā altārglezna "Kristus pie krusta ",ir valsts nozīmes mākslas darbs.

1871.gada 10.novembrī dibināta Bārbeles draudzes Mārtiņa skola. 1932./33.m.g.ziemā skolā izveido 286.mazpulku grupu, to atjauno 1990. gadā un tā darbojas arī šobrīd, kaut 2012. gadā Bārbeles pamatskolu slēdza.

Centra kapsētā atrodas savdabīgs piemineklis dzimtcilvēkam Mārtiņam Odiņam. Piemineklis veidots, kā ozola stumbrs ar apzāģētiem zariem. Koka stumbru apvijusi čūska, kas iekodusies savā astē. Ozola stumbrs apzīmē dzimtu, kuras locekļi, kā ozola zari cits pēc cita aiziet nebūtībā, bet čūska, kas pati satvērusi savu asti, simbolizē mūžību. Tas ir aplis, kam nav ne sākuma, ne gala. Viens no nostāstiem vāsta ,ka Mārtiņš Odiņš devies pie cara žēloties par zemnieku grūto likteni un ceļā gājis bojā. Neskaidrs ir jautājums, kas dzimtcilvēkam uzstādīja tik lepnu pieminekli. Ir arī cits nostāsts, kas vēsta, ka čūska nozīmējot muižnieku viltību, kas žņaudz latviešu ozolu, tomēr tam aug atkal jaunas atvases.

Rukšu ezera tuvumā atrodas Zemgales sēta "Everti " .Sēta ir valsts nozīmes Tautas celtniecības piemineklis. 1995.gada 15. septembrī "Everti" saņem Eiropas Padomes Eiropas kultūras mantojuma karogu. "Evertos" iekārtota gleznotāja N.Rutkovska piemiņas istaba.

Bārbeles pagasts ietilpst aktīvā karsta reģionā. Tam raksturīgs unikāls ģeoloģisks process- zemes virsējo slāņu iebrukumu (kriteņu) veidošanās, izskalojoties iežiem. Pagasta teritorijā jau agrāk atklātas bagātīgas ģipšakmens iegulas, aizsargājami putni un augi. Starp Bārbeles ezeru un Stelpes pagasta centru vairāku kvadrātkilometru platībā konstatēta iespaidīga gravitācijas anomālija- teritorija ar maksimālu zemes pievilkšanas spēku. Šajā teritorijā ietilpst arī Zāļezera purvs, kas ir «Natura 2000» aizsargājamā dabas teritorija. Bārbeles pagastā atrodas Bauskas apkaimē lielākā dabīgā ūdenskrātuve – Rukšu ezers ar peldošām salām.

Apdzīvojuma blīvums Bārbeles pagastā sastāda 8.55 un kopējo rādītāju Latvijā (36,6 cilv./km2) nākas secināt, ka Bārbeles pagasta rādītājs ir gandrīz trīs reizes mazāks. Mazais iedzīvotāju blīvums varētu būt saistīts ar Bārbeles pagasta mežainību, jo mežu teritorijas sastāda gandrīz pusi no pagasta kopējās platības.

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933