Aktuālais

Iedzīvotāji aicināti būt aktīviem vietvārdu talciniekiem

07.07.2017

Vecumnieku novada iedzīvotāji tiek aicināti būt aktīviem “Vietvārdu talkas” dalībniekiem un apzināt un pierakstīt savas, vecāku vai vecvecāku dzimtās vietas. Apzinātos vietvārdus līdz 30. septembrim ikviens var reģistrēt Tautas vietvārdu datubāzē www.vietvardi.lv.

“Vietvārdu talka” tika atklāta 23. februārī, veltot to Starptautiskajai dzimtās valodas dienai un tā turpinot vietējā mantojuma apzināšanas tradīcijas. Kopš pirmās vietvārdu talkas, ko aizsāka Jānis Endzelīns, ir pagājis gandrīz simts gadu. Arī pēdējās desmitgadēs vietvārdu vākšana ir pierimusi un daudzi mazie vietvārdi – piemājas pļavu, lauku, mežu un citu ģeogrāfisku objektu nosaukumi, kuru mūžs bieži vien nepārsniedz 50 gadu slieksni, līdz ar saviem stāstiem draud izzust un tapt aizmirsti tā arī nepierakstīti. Tāpēc UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) un LU Latviešu valodas institūts sadarbībā ar citiem partneriem pulcē Latvijas iedzīvotājus uz jaunu kopīgu “Vietvārdu talku”.

“Vietvārdu talkā” ikviens aicināts apzināt, pierakstīt un datubāzē reģistrēt vietējos vietvārdus – īpašvārdus, kas nosauc kādu fizioģeogrāfisku objektu, piemēram, Zilais kalns, Velna grava, Čurkstupīte utt., kas tiek lietoti patlaban vai ir lietoti agrāk. Īpaši svarīgi ir pamanīt un neaizmirst mazos vietvārdus, kuriem neatrodas vieta kartē, bet ir būtiska nozīme, gan pētot Latvijas daudzveidīgās izloksnes un dialektus, gan vietējo vietu vēsturi un kultūru.

Katru mēnesi līdz talkas noslēgumam tiek izcelti čaklākie talcinieki un vietvārdiem krāšņākie novadi, kas tiks sumināti talkas noslēguma pasākumā 20. oktobrī – Vietvārdu dienā. “Vietvārdu talkas” pirmā mēneša līderos bija Ogres novada Lauberes pagasts, aprīļa “Vietvārdu talkas” krāšņākā vieta bija Rīga, savukārt maijā krāšņākais novads izrādījās Carnikavas novads.

Liene Krīvena,
UNESCO LNK konsultanteKomentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA