Aktuālais

Tiek gaidīti priekšlikumi par Bārbeles, Kurmenes un Stelpes pagasta ģerboņu skicēm

21.04.2017

Ilustratīvs materiāls. Visas ģerboņu skices redzamas, klikšķinot tekstā pie katra attiecīgā pagasta.

Vecumnieku novada pašvaldība šogad apņēmusies sakārtot simboliku. Sadarbībā ar mākslinieku Vladimiru Ladusānu izstrādāti karoga meti un Bārbeles, Kurmenes un Stelpes pagasta ģerboņu skices. Pašlaik oficiāla emblēma, kas apstiprināta Valsts Heraldikas komisijā, ir tikai Skaistkalnes, Valles un Vecumnieku pagastam, kā arī novadam.

Pirms Lieldienām tika uzsākta karoga metu vērtēšana un balsošana, iedzīvotāji tiek aicināti aktīvi iesaistīties šajā procesā un vērtēt trīs piedāvātos variantus, kā arī izteikt priekšlikumus.

Bārbeles, Kurmenes un Stelpes pagasta ļaudis, kā arī ikviens, kuram svarīga šo vietu piederības zīmju radīšana, tiek aicināti vērtēt ģerboņu metu autora piedāvāto redzējumu un dalīties ar savām idejām. Jāatzīmē, ka heraldikā ģerboņi tiek veidoti, ievērojot pamatprincipus, kas ietver virkni nosacījumu un arī ierobežojumu. Pastāv četras heraldiskās pamatkrāsas – melna, zila, zaļa, sarkana – un divi metāli – sudrabs un zelts. Atsevišķos gadījumos tiek pieļauta papildkrāsa – purpurs, kas izmantota Vecumnieku novada ģerbonī. Vēsturiski heraldikā Zemgales krāsa ir zilā, taču tas nav obligāti jāievēro, citādi, piemēram, visi Vidzemes ģerboņu lauki būtu sarkani, bet Kurzemes – sudraba.

Sākotnēji mākslinieks Bārbeles pagasta emblēmā bija attēlojis bārbeles, jo, kā viņš izpētījis, apdzīvotā vieta lepojusies ar šo ogu krūmiem, no kā, iespējams, radies pagasta nosaukums. Paši bārbelieši gan uzskata, ka viņu simbols ir kaza, tāpēc autors radījis metus arī ar šo tēlu. Bārbeles pagasta bibliotēkas vadītāja, novadpētniece un vēstures zinātāja Brigita Krauze skaidro, ka apdzīvotās vietas vārda rašanās pamatā ir kaza. Reiz šeit krustcelēs atradusies dievietes Bārbalas – kazu aizbildnes – koka statuja, pagastā ir arī kazu kalni. Rajonu laikos pat tapis un iesvētīts vimpelis, kurā atainota kaza un arī bārbeļogas. 2015. gadā iedibināta tradīcija 25. aprīlī atzīmēt Bārbalas dienu. Iespējams, ragaines tēls varētu simbolizēt arī jau Kurzemes hercoga Jēkaba valdīšanas laikā izdaudzinātā sēravota ūdens dziedniecisko spēku, jo, kā zināms, kazas piens tiek uzskatīts par ļoti veselīgu un vērtīgu produktu.

Kurmenes pagasta ģerboņa zīmējumi, kuru fonu veido krusta dalījums, simbolizē gan kristietību – ticību, gan ceļu – krustceles. Tas ir ticības nākotnei simbols – ticība sev, ģimenei, bērniem, pagasta rītdienai. Skicēs gan viļņotais, gan vienkāršais vertikālais dalījums simboliski attēlo vietējo ļaužu lepnumu – robežupi Mēmeli, kas vieno Latviju un Lietuvu. Izmantotās sirdis ir sens heraldisks elements ar plašu nozīmi. Trīs sirdis – Dievs, Tēvs, Dēls – nes vēsti gan reliģiskā, gan valstiski un ģimeniski patriotiskā nozīmē. Ģerboņa ideju nesarežģījot, tajā var saskatīt arī vienkāršo āboliņa lapu, kas saistāma ar vasaras pilnbriedu, kad Kurmenē tiek svinēta tradicionālā Pēterdiena. Četras sirdis simbolizē arī vienotību un mīlestību, pauž ideju «no sirds – savai zemei».

Piedāvātajos Stelpes pagasta ģerboņa variantos redzams heraldiskais vertikālais S dalījums ar dzirnakmeņiem un dzirnavām katrā laukā, kā arī ar dzirnavām vienā un dzirnakmeni otrā laukā. Māksliniekam V. Ladusānam Stelpe asociējas ar Zemgales lauksaimniecības tradīcijām un darbīgiem ļaudīm, ko simboliski attēlo dzirnavas un dzirnakmens. Lai no kuras puses Stelpē iebrauktu, ceļiniekus vienmēr sagaida trīs vējdzirnavas – Ķiru, Sveķu un Kāravu. Vietējie teic, ka agrākos laikos Stelpes pusē maltuvju bijis krietni vairāk.

Bārbeles, Kurmenes un Stelpes pagasta iedzīvotāji, kā arī citi interesenti tiek aicināti iesaistīties ģerboņu izstrādes procesā un vērtēt tapušos zīmējumus, izteikt priekšlikumus, lai galarezultāts būtu visiem tīkams un piederības zīmes stiprinātu pieķeršanos savai vietai, vairotu mīlestību pret to.

Paužot ieteikumus, būtu jārēķinās ar to, ka Valsts Heraldikas komisija nevar apstiprināt ģerboni, kas ir «neheraldisks», tieši tāpēc piesaistīts mākslinieks, kurš pārzina heraldikas pamatnosacījumus un dod ievirzi. Ir jābūt informācijai un zināšanām, ko nozīmē heraldika, kādi ir ģerboņa veidošanas pamati, cik krāsu tajā drīkst būt un kā tās lietot, kādi ir vairoga dalījumi, figūras u. c. Šo kārtību regulē Ministru kabineta noteikumi nr. 311 «Noteikumi par Latvijas valsts ģerboņa un Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales ģerboņu heraldisko krāsu toņiem un grafiskajiem apzīmējumiem» (11.06.2013.). Heraldikas zinātnē pieņemts, ka speciālistam jāspēj uzzīmēt ģerboni tikai pēc apraksta, to neredzot, tādēļ figūras jāveido tā, lai tās varētu heraldiski aprakstīt.

Ģerboņa izstrādē sabiedrības atbalsts ir neatsverams, tāpēc pašvaldība mudina pētīt dzimtās vietas vēsturi un simbolus, pamanīt raksturīgāko. Iedzīvotāji tiek aicināti piedāvāt konceptuālus, idejiskus priekšlikumus, jo šī emblēma tiek veidota nākotnei un ilglaicīgai izmantošanai, tā ir zīme – identitātes simbols –, kas piederēs visam pagastam un arī novadam.

Ģerboņu metus var apskatīt Bārbeles, Kurmenes, Stelpes pagasta pārvaldēs un bibliotēkās, kā arī Stelpes pamatskolā, kur pieejamas balsošanas lapas. Savu viedokli par to, kādai būt pagasta emblēmai, var paust līdz 15. maijam, rakstot e-pastā: zanna.zalite@gmail.com vai zvanot pa tālruni 29225118.

Žanna Zālīte,
Vecumnieku novada domes
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājaKomentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA