Aktuālais

LLKC organizēto mācību laikā viesojas Igaunijā

21.06.2017

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Bauskas birojs jūnijā organizēja mācības netradicionālo augu audzēšanā un kooperatīvu darbības attīstībā, dažādošanā un konkurētspējas palielināšanā.

Mācību ietvaros notika lekcijas Bauskā un Bārbelē, kā arī praktiskās nodarbības. Lekcijas Bauskā par netradicionālo augu audzēšanu vadīja Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā, un par kooperāciju lekcijās Bārbelē pastāstīja LLKC Bauskas biroja vadītāja Eleonora Maisaka.

Praktiskās nodarbības notika Jelgavas novada, Vilces pagasta saimniecībā “Gaidas”, kur Dace Drošprāte, saimniecības īpašniece un Jelgavas novada lauku attīstības konsultante, izrādīja savu saimniecību un iepazīstināja ar kooperatīva “VTT dārzi” darbību. Saimniecība nodarbojas ar augļkopību un graudkopību.

Praktisko nodarbību ietvaros tika organizēts arī mācību brauciens uz Igauniju, kur divu dienu garumā abas mācību grupas iepazinās ar dažādām saimniecībām.

Mācību dalībnieki apmetās Olustvere lauksaimniecības vidusskolā, kura specializējas apmācību programmās lauksaimniecībā, tūrisma un apkalpošanas servisā, pārtikas tehnoloģijā, uzņēmējdarbībā, rokdarbos un dizainā. Skolas īpašumā ir 630 ha zemes, kur tiek audzēti dažādi kūltūraugi, kā arī ir plašs lauksaimniecības tehnikas parks. Tiek turēti arī dažādi mājlopi un bites. Skolā pārtikas tehnologi apgūst dažādu produktu gatavošanu un pārstrādi – sākot ar vīnu un alus gatavošanu, beidzot ar gaļas pārstrādi un konditorejas produkciju. Ir iespēja apgūt arī stikla pūšanu, keramiku un aušanas prasmes.

Viens no pieturas punktiem izbraukumā bija Enerģijas sēta Navesti upes krastā, kas ir Igaunijas lielākais uzņēmums, kurš nodarbojas ar ārstniecības augu audzēšanu, izmantojot dabai un cilvēka veselībai draudzīgas metodes. Dalībnieki izstaigāja ārstniecības augu lauciņus un iepazinās ar novākšanas un kaltēšanas tehnoloģijām.

Igaunijā tika apmeklēta arī neliela stādaudzētava, kura specializējās flokšu (vairāk nekā 200 šķirnes) un citu dekoratīvo augu audzēšanā.

Latvijā mācību grupas apmeklēja saimniecību “Lielkalni” Alojas novadā. Saimniecībā ir izveidots netradicionālu ogulāju dārzs: zelta jāņogas, irbenes, lielaugļu lazdas, smiltsērkšķi, melnais plūškoks, citronliānas, aktinīdijas, ēdamie sausserži, u.c. Saimniecība gatavo un tirgo veselību stiprinošus sīrupus, želejas, ievārījumus un tējas.

Liels paldies Vecumnieka novada iedzīvotājiem, kuri piedalījās mācībās. Ceru, ka nākotnē mācīties gribētāju netrūks. Paldies arī Vecumnieku novada domei par labo sadarbību un atbalstu!

Kristaps Stallīts,
Vecumnieku novada
Lauku attīstības konsultantsKomentāri (1)

Eleonora

Pievienots: 22.06.17 14:01

Paldies Novada Domei par atbalstu- cienastu ceļojuma laikā.

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA