Aktuālais

Vecumnieku novada uzņēmēji pieredzes apmaiņas vizītē apmeklē Madonas novadu

25.09.2017

Foto: Alīna Žukauska

20. septembrī Vecumnieku novada uzņēmēji devās jaunu ideju, pieredzes un izaicinājumu meklējumos uz Madonas novadu.

Braucienu organizēja Vecumnieku novada uzņēmēju biedrība, transportu nodrošināja Vecumnieku novada dome. Viesus no Vecumnieku novada laipni uzņēma Madonas novada pašvaldības Uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas darbinieces Ilze Vogina un Sanita Soma.  

Pirmā apskates vieta bija SIA „Madonas karameles”, saldumu ražotne, kur tiek radītas košas un gardas karameles. Uzņēmuma saimniece Linda Blaževiča ieveda karameļu gatavošanas pasaulē, demonstrējot saldumu gatavošanas procesu un ļaujot arī pašiem viesiem iemēģināt roku karameļu izgatavošanā. „Madonas karameles” savu darbību uzsāka 2013. gadā un ir vienīgā karameļu darbnīca Vidzemē. Pircēji novērtē plašo sortimentu, garšu un dizainu dažādību, kā arī to, ka ražošanā netiek izmantotas sintētiskas izejvielas.

Uzsākot savu biznesu, jaunie uzņēmēji, piedaloties Madonas novada pašvaldības rīkotajā grantu konkursā „Madona var labāk”, saņēma finansiālu atbalstu telpu remontam un iekārtu iegādei. Tāpat uzņēmums noslēdzis līgumu ar LIAA Biznesa inkubatoru par inkubācijas atbalsta saņemšanu.

Kontakti
Adrese: Rīgas iela 1, Madona, LV-4801
Tālrunis: 26380073; 26539290
E-pasts:  arnis@karameles.lv; linda@karameles.lv
Mājas lapa: www.karameles.lv  

Nākamā apskates vieta bija piena produktu ražotne AS „Lazdonas piensaimnieks”. Ražotne veic pilnu piena pārstrādes ciklu – piena sagādi, pārstrādi, piena produktu ražošanu un realizāciju. Ražoto produktu klāsts ir ļoti daudzveidīgs – piens, krējums, biezpiens un biezpiena izstrādājumi, jogurti, deserti. Ražotājs lepojas ar piedāvāto augstas kvalitātes produkciju, kas izgatavota no vietējo lauksaimniecību piegādātajām izejvielām. To apliecina arī iegūtais sertifikāts par bioloģiski ražotajiem produktiem un tiesības uz vairākiem produktiem izvietot „zaļās karotītes” emblēmu. Pēc apgrozījuma un darbinieku skaita „Lazdonas piensaimnieks” ir viens no lielākajiem novada uzņēmumiem. Uzņēmums strādā kopš 1922. gada, veiksmīgi pārdzīvojot visas valsts iekārtu pārmaiņas. Apmeklētājus pārsteidza, ka, neskatoties uz plašo saražotās produkcijas klāstu, ražotne atrodas nelielā, taču kompakti iekārtotā ēkā. Lai uzlabotu ražošanas tehnoloģijas – atjaunotu iekārtas un modernizētu ražošanas procesu, AS „Lazdonas piensaimnieks” aktīvi piesaistījis Eiropas Savienības fondu naudu, realizējot dažādus projektus.

Kontakti
Adrese: Klētis, Lazdona, Lazdonas pagasts, Madonas novads, LV-4824
Tālrunis: 64825167; 29423907
E-pasts:  lazdonaspiens@apollo.lv
Mājas lapa: www.lazdona.lv

Pēc pusdienu maltītes ieturēšanas AS „Lazdonas piensaimnieks” restorānā „Efeja”, kur atrodams arī uzņēmuma firmas veikaliņš, Vecumnieku novada uzņēmēji devās uz nākamo apskates vietu – koka loku darbnīcu IK „Baltic Bows” Ļaudonas pagasta Kalnāju ciema „Jaunancīšos”. Šeit savu biznesa ideju dzīvē realizē Andis Apsītis, no koka līstēm izgatavojot laminētus koka lokus. Andis dalījās pieredzē par sava uzņēmuma IK „Baltic Bows” izveidi un attīstību. Jau studiju laikos Andim parādījās interese par vēsturisko medību un kara ieroci – šaujamloku. Šaušana ar loku mūsdienās vairs nav to vēsturiski paredzētajai funkcijai piemērota nodarbošanās, bet gan sports un aktīva atpūta, kas šobrīd pasaulē kļuvusi ļoti populāra nodarbe. Lai saņemtu finansiālu atbalstu sava biznesa attīstīšanai, Andis aktīvi iesaistījies dažādos projektos – par grantiem ideju konkursos “Laukiem būt” un “Madona var labāk” iegādātas pirmās iekārtas – lentzāģis, putekļu nosūcējs, kalibrējošā slīpmašīna un lentas slīpmašīna. Sākotnēji Andis izgatavoja vienkāršus lokus no viena koka, taču šobrīd loki tiek līmēti no vairāku koku līstēm, kas nodrošina loku augsto kvalitāti. 90 procentu izgatavotās produkcijas tiek eksportēti uz ārzemēm. Vidēji mēnesī tiek izgatavoti ap 10 šaujamloku, kuru vidējā cena ir 150-160 EUR.

Kontakti
Adrese: "Jaunancīši", Ļaudonas pagasts, Madonas novads,LV-4862
Tālrunis: 27468624
E-pasts: andis.apsitis@inbox.lv

Ceļojums turpinājās uz nākamo apskates objektu – kazkopības un siera gatavošanas uzņēmumu SIA „Burkānciems”. Saimnieki Ruta un Stefans sagaidīja viesus ziņkārīgu kazu pulciņa ielenkumā. Saimniecības ganāmpulkā ir ap 100 slaucamu kazu, no kurām iegūtais piens tiek pārstrādāts dažādu šķirņu sieros – svaigais siers, fetas, mocarellas un kamambēra veida sieri. No kaimiņu saimniecības tiek iepirkts govs piens, līdz ar to puse no piedāvātās produkcijas ir arī no govs piena. Ruta siera pagatavošanas noslēpumus apguvusi Vācijā, mēnesi mācoties siera gatavošanas tehnoloģiju pie meistara. Interesanti, ka pat pēc vienādas receptes un tehnoloģijām gatavots siers dažādās vietās garšos pavisam atšķirīgi. To ietekmē gan vieta un apstākļi, kādos kazas atrodas, ar ko tās tiek barotas, kā arī katras siera ražotnes atrašanās vieta un to ietekmējošie gaisa temperatūras un citi apstākļi. Uzņēmums darbojas 5 gadus, un tajā tiek nodarbināti 4 darbinieki. Saražotā produkcija pārsvarā tiek realizēta Rīgā, Kalnciema kvartāla zemnieku un amatnieku tirdziņā. 

Kontakti
Adrese: Lejas Ķunci 2»Ļaudonas pagasts Madonas novads LV-4862
Tālrunis: 22188433
E-pasts: rutatia@inbox.lv  

Madonas novada garšu un iespaidu ceļojums noslēdzās alus darītavā SIA „Madonas alus”. Viesus no Vecumniekiem laipni sagaidīja alus darītavas saimnieks Rolands Zaharovs. Alus ražotne atrodas senā akmens ēkā – šeit alus ražošanu uzsāka 1906.gadā, un tā šeit joprojām darbojas, saglabājot pirmatnējo izskatu. Zem tās ir saglabājušies senie pagrabi, kuros simts gadus tālā pagātnē ziemā tika vests ledus no tuvākajiem ezeriem, lai palīdzētu saglabāt aukstumu visu vasaru un uz tā varētu lāgerēt alus mucas. Šoreiz gan pagrabus apskatīt nebija iespējams, jo ilgstošo un spēcīgo lietavu dēļ pagrabs bija applūdis. Viesi toties tika iepazīstināti ar alus ražošanas procesu un nogaršoja tikko gatavotu medalu. Saimnieks pastāstīja, ka 90% viņu ražotās produkcijas tiek realizēta Rīgā, pārējo iztirgo Madonas novada kafejnīcās, krogos un veikalos. Vasarās alus darītavas āra terasē apmeklētājiem iespējams nobaudīt uz vietas ražoto alu un paēst.

Kontakti
Adrese: Bodnieki, Praulienas pagasts, Madonas novads, LV-4825
Tālrunis: 22016544
E-pasts:  rolandszaharovs@gmail.com
Mājas lapa: www.facebook.com/madonasalus

No redzētā, dzirdētā un izgaršotā iespaidiem bagāti Vecumnieku novada uzņēmēji devās mājup. Atsaucība pieredzes apmaiņas braucienam uz Madonas novadu bija liela, un jādomā, ka pieredzētais nelika vilties! Vairākumam braucēju mērķis bija gūt jaunus iespaidus, idejas un zināšanas. Lielākā daļa šo mērķi sasniedza, daļa atzina, ka ir guvuši vairāk nekā bija plānots. Visaugstāk uzņēmēji novērtēja SIA „Madonas karameles” darbnīcas un SIA „Burkānciems” siera ražotnes apmeklējumu. Paldies Ilzei un Sanitai par jauko uzņemšanu un labi noorganizēto Madonas novada uzņēmumu apskati.

Alīna Žukauska,
Vecumnieku novada domes projektu koordinatore
63920596Komentāri (0)

Pievienot komentāru
Ievadiet kodu no bildes: *
 
CAPTCHA