Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

Skaistkalnes vidusskolēni ceļo Latvijas vēstures līkločos

Janvāris Skaistkalnes vidusskolā tradicionāli ir 1991. gada janvāra notikumu atceres laiks. To dienu  kontekstā mūsu skolā ir viesojušās sabiedrībā pazīstamas personības – kinorežisors Zigurds Vidiņš, aktieris Vilis Daudziņš, Barikāžu muzeja direktors Renārs Zaļais, atvaļināts pulkvedis, jurists Andris Bunka, Latvijas Juristu apvienības (LJA) vadītājs, Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs Rihards Bunka, Trīszvaigžņu ordeņa kavalierisValērijs Markuns, jurists un politologs Tālavs Jundzis, kā arī skaistkalnieši – to dienu aculiecinieki un dalībnieki – Ivars Biezais, Modris Zaurs, Kārlis Dūmiņš.

Tikšanās skolēniem veicinājušas pagātnes notikumu izpratni, devušas iespēju iepazīties ar Latvijas vēsturei nozīmīgiem cilvēkiem. Skolēni ir apmeklējuši Barikāžu muzeju Vecrīgā, kur Valērijs Markuns iepazīstināja ar muzeja ekspozīciju. Savulaik izglītības iestādē skolēnu izpratni par barikāžu laiku virtuāli paplašinājis arī Barikāžu muzeja izveidotais barikāžu autobuss.

Šogad, 2018. gada 17. janvārī, mūsu viesis bija vēsturnieks, Vēstures skolotāju biedrības valdes priekšsēdētājs, mācību grāmatu autors Valdis Klišāns. Ciemiņš, uzrunājot atceres pēcpusdienas dalībniekus, uzdeva jautājumu: „Kā būt interesantam tik vecuma ziņā atšķirīgai auditorijai?” (klausītāju loks bija 5.–12.klašu skolēni un pedagogi). Soli pa solim, atmiņā vērtējot notikumus, vēsturnieks atcerējās gan pārdzīvoto prieku par neatkarības  atjaunošanu, iespēju brīvi doties ārpus agrākās Padomju Savienības robežām, gan vilšanos mūsu vērtībās un ideālos, saprotot, ka cilvēks savā būtībā nav mainījies. „Šķita – tūlīt būsim bagāti, dzīvosim kā Rietumos, bet tā nenotika.”

„1991. gads bija ļoti sarežģīts. Latvijā joprojām pastāvēja PSRS laika varas iestādes, karaspēks, arī cilvēku uzskati par notiekošajām politiskajām pārmaiņām bija ļoti atšķirīgi. 13. janvāra notikumi Viļņā, kad PSRS karavīri un tanki tika pavērsti pret mierīgajiem iedzīvotājiem, lika nojaust notikumu iespējamo attīstību arī mūsu zemē. Mūsu ģeogrāfiskais tuvums Rietumiem, Skandināvijas valstu atbalsts, Rietumvalstu žurnālistu klātbūtne Rīgā bija būtiski faktori, lai neatkārtotos Lietuvas traģiskie notikumi. Barikādes bija būtisks Latvijas iedzīvotāju pašapliecināšanās brīdis, bet ne izšķirošais notikums ceļā uz valstiskās neatkarības atgūšanu,” stāstīja V.Klišāns.

Piemiņas ugunskurs skolas pagalmā, ciemiņa un direktores uzrunas, tēja un maizītes, dziesmas un skolas jauno jaunsargu svinīgais solījums sekoja pēcpusdienas noslēgumā.

Lolita Silakaktiņa un Ingus Pavinkšnis,
Skaistkalnes vidusskolas skolotāji

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933