Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Ēnu devējus izvēlas apdomīgi

2020. gada 12. februārī visā Latvijā norisinājās lielākās izglītības organizācijas Junior Achievement Latvia (JA Latvia) organizētais karjeras izglītības pasākums skolu jauniešiem - Ēnu diena. Iespēju ieskatīties interesējošās profesijas aizkulisēs izmantoja arī daudzi Vecumnieku novada skolu jaunieši.

Izglītības iestāžu sniegtā informācija liecina, ka skolēni izvēlējušies ēnot gan tepat Vecumnieku novadā, gan blakus novados, kā arī galvaspilsētā Rīgā - valsts un izglītības iestādēs, kā arī privātos uzņēmumos. Sarunā ar Skaistkalnes vidusskolas 8.-10. klases skolēniem Klāvu Markunu Grinbergu, Tīnu Esteri Šileiku, Līgu Juškēvicu un Leldi Folkmani noskaidrojās, ka jaunieši ēnu devējus izvēlējušies apdomīgi, izsverot, kuras profesijas iepazīšana tuvplānā ļaus vieglāk pieņemt lēmumu par pašu nākotnes karjerām. Piedāvājam iespēju noskaidrot, kā skolēniem veicies 2020. gada Ēnu dienā.

Ēnojot iegūst iespēju nākotnes praksei

Klāvs Markuns Grinbergs mācās Skaistkalnes vidusskolas 10. klasē un šogad Ēnu dienas programmā piedalījās pirmo reizi. Lai gan apsver vairākas iespējamās nākotnes profesijas, Klāvs vienmēr ir vēlējies tuvāk iepazīt profesionāla pavāra darbu un restorāna aizkulises, tādēļ izvēlējās ēnot šefpavāru un 3 pavāru restorāna “Tam labam būs augt” īpašnieku Mārtiņu Sirmo. “Zināju, ka ēnojot Mārtiņu, diena būs piepildīta un interesanta,” stāsta Klāvs. 3 pavāru restorāns ir viens no iecienītākajiem Latvijas restorāniem, kas 2013. un 2014. gadā ieguvis godalgoto trešo vietu “Ekselence 30” Latvijas labāko restorānu topā. Ēnu dienas garumā Mārtiņš Sirmais, kopā ar 3 pavāru restorāna pavāriem Ēriku Dreibantu un Artūru Trinkunu ēnotāju iepazīstināja ar restorāna ēdienkarti un ēdiena uzglabāšanas specifiku, ļāva ieskatīties restorāna virtuvē un iepazīties ar restorāna pasniegšanas sistēmu, kā arī piedāvāja nogaršot restorāna klasiskās uzkodas. Kopā ar pavāriem Rīgas centrāltirgū iepazīts arī produktu iegādes process, izzinot paņēmienus, kā noteikt produktu kvalitāti. Ēnu dienas noslēgumā kopā ar pārējiem 3 pavāru restorāna ēnotājiem gatavota maltīte restorāna personālam, kas kopīgi arī notiesāta. Jautāts par Ēnu dienas pēcgaršu, Klāvs atzīst, ka pavārmākslu apsver kā potenciālu nākotnes profesiju, kā arī piebilst, ka, gadījumā, ja izvēlēsies turpināt mācības šajā nozarē, būs laipni gaidīts praksē 3 pavāru restorānā. Ēnot Klāvs dosies arī nākamgad un doties ēnot sev tuvas profesijas speciālistu iesaka visiem.

Ēnojot iepazīst komandas darbu

Skaistkalnes vidusskolas 8. klases skolniece Tīna Estere Šileika un 9. klases skolniece Līga Juškēvica dienu pavadīja iepazīstot sieviešu basketbola komandas TTT RĪGA un Latvijas sieviešu basketbola izlases kapteines Aijas Klakockas (Brumermanes) profesionālo ikdienu. Tīnai šī Ēnu diena bija pirmā, savukārt Līga Ēnu dienas programmā piedalījās jau trešo reizi, iepriekš ēnojot bijušo basketbolisti, tagadējo Rīgas Domes deputāti Aneti Jēkabsoni Žogotu, kā arī sporta žurnālistu Reini Ošenieku.

Gan Tīna, gan Līga ēnot Aiju Klakocku izvēlējušās, jo pašas trenējas basketbolā un vēlējās uzzināt kāda ir profesionāla basketbolista ikdiena.  “Izvēlējos ēnot tieši Aiju, jo viņa ir komandas kapteine. Skatoties un lasot intervijas ar Klakocku, bija radies priekšstats, ka viņa ir ļoti atvērta un jauka personība, kā arī spēlē tajā pat pozīcijā, kurā trenējos es,” papildina Līga. Abas skolnieces uzrunājušas Aiju personīgi, rakstot viņai sociālajā vietnē Facebook. Ēnu dienā Līgai un Tīnai bijusi iespēja piedalīties treniņā, pusdienot kopā ar TTT RĪGA komandas spēlētājām, kā arī vērot spēli, kurā TTT RĪGA spēkojās ar Rīgas Stradiņu universitātes komandu. Tāpat bijusi iespēja piedalīties pirmsspēles iesildīšanās treniņā un pat komandas sapulcē.

Skolnieces savu nākotni noteikti vēlas saistīt ar basketbolu un, kā atzīst Līga “Ēnu diena devusi labu ieskatu tam, kāda ir profesionāla sportista ikdiena.” Aija Klakocka atbildējusi uz Līgu interesējošiem jautājumiem saistībā ar karjeru profesionālajā sportā, kā arī devusi motivāciju jaunietei trenēties tālāk. Savukārt Tīna atzīst, ka izvēlējusies “pareizo cilvēku, ko ēnot, jo uzzināts daudz par komandas iekšējiem procesiem, sportistu dienas grafiku, kā arī daudz citu interesantu lietu.” Karjeras izglītības programmā Ēnu diena turpmāk piedalīties plāno abas.

Ēnojot iepazīst profesijas plusus un mīnusus

Skaistkalnes vidusskolas 10. klases skolniece Lelde Folkmane, pirmo reizi piedaloties Ēnu dienā, iepazina mūzikas terapeita profesiju, ēnojot Grietu Pīrāgu kūrorta rehabilitācijas centrā „Jaunķemeri”. “Izvēlējos ēnot mūzikas terapeiti, jo man ļoti interesē gan mūzika, gan medicīna, un, uzskatu, ka tas varētu būt vidusceļš manai sapņu profesijai,” savu izvēli skaidro Lelde. To, ka profesija šķiet saistoša skolniece sapratusi mūzikas skolā apgūstot mūzikas psiholoģijas pamatus. Mācoties par mūzikas ietekmi uz cilvēku, profesija šķitusi ne tikai interesanta, bet arī noderīga. Konkrēto vakanci Lelde atradusi vienotajā ēnu dienas vakanču reģistrā, portālā www.enudiena.lv.

Grieta Pīrāga bijusi ļoti atsaucīga, viņai dienas gaitās sekojušas tikai divas ēnas, kas ļāvis uzzināt atbildes uz visiem interesējošajiem jautājumiem gan mācību, gan profesionālajā jomā.

Diena pagājusi trīs grupu nodarbībās, kuras apmeklēja rehabilitācijas centra pacienti. Dienas gaitā iepazīti arī jauni mūzikas instrumenti un to skanējums, uzzināts kādus uzdevumus veic mūzikas terapeits, kāda ir darba diena konkrētajā iestādē, kā arī redzētas gan labās, gan ne tik labās amata puses.

Mūzikas terapeita profesiju Lelde apsver kā iespējamo nākotnes karjeru. “Izvēlēšos darba vietu, kur darbs ar pacientu noris ilgtermiņā, jo tad mūzikas terapijai ir lielāka iedarbība, kā arī pašam terapeitam tad darba diena izvēršas interesantāka un iespējams izvairīties no rutīnas iestāšanās,” tā Lelde.

Ēnu dienas mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Darba devējiem savukārt tā ir laba iespēja veidot sava uzņēmuma atpazīstamību un piesaistīt nākamos kolēģus. (Informācijas avots: www.enudiena.lv)

Agnese Čikule,

Vecumnieku novada domes

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933