Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

Skaistkalnes vidusskola piedalās projektā "Ēdam atbildīgi"

„Ēdam atbildīgi!” ir mācību programma Ekoskolām, veidota ar uzsvaru uz izglītības ciešu sasaisti ar praktisku rīcību, kas aizsākas EYD 2015 (Eiropas attīstības gads 2015) ietvaros un turpināsies arī turpmāk kā neatņemama Ekoskolas programmas sastāvdaļa. Programmā piedalās deviņas Eiropas valstis - Bulgārija, Horvātija, Čehija, Latvija, Malta, Polija, Rumānija, Slovākija un Slovēnija.

Ēdam mēs katru dienu ikviens, bet vai esam aizdomājušies, kā mūsu ēšanas paradumi ietekmē pasauli? Pārtikas izvēles, kuras mēs izdarām katru dienu, atstāj ietekmi uz klimata pārmaiņām, zemes un ūdens resursu izmantošanu. Jāpievērš uzmanība pārtikas augu šķirņu skaita samazināšanai, pieaugošās gaļas un piena produktu patēriņam, kā arī pieaugošajai atsvešinātībai starp zemniekiem un pārtikas ražotājiem. Svarīgi ir izvēlēties sezonālo pārtiku, kā arī pievērst uzmanību pārtikas atkritumu problēmai.

Skaistkalnes vidusskola  projekta ietvaros izpētīja skolas ēdnīcas produktus, skolēnu izvēli ēdienreizēs. Veicām  aptauju par ēšanas paradumiem mājās. Visa skola klases stundās veidoja augļu un dārzeņu ēšanas paradumus gada garumā un noskaidrojām, kas mums aug dārzā, kas atrodas pa ziemu pagrabā. Svarīgi atcerēties , ka mēs mākam vārīt ievārījumus, konservēt, sālīt un sasaldēt produktus, kurus arī varam lietot uzturā līdz jaunajai ražai.

Izpētījām bioloģiskās saimniecības „Mačeni ” ieguldījumu piena ražošanā. Noskaidrojām produkcijas realizācijas iespējas. Viesojāmies muzejā, kurā pārrunājām piena ražošanas paņēmienus un dažādus traukus piena uzglabāšanai un pārstrādei.

5.klases skolēni zemnieku saimniecībā „Mačeni”

 

Piektdienās devāmies  izpētīt Skaistkalnes pagasta tirgus dienas produkciju. Noskaidrojām cik dažādi vietējo ražotāju pārtikas produkti nopērkami. Uzdāvinājām šiem ražotājiem Skaistkalnes vidusskolas  Eko padomes sagatavotās dāvaniņas - kalendārus 2018. gadam. Lai veicas turpmāk viņiem!

Pēc aptaujas un izpētes rezultātiem  uzaicinājām lektorus par mūsu skolai svarīgu tēmu „Vietējās produkcijas priešrocības”.

Skolā viesojās SIA "Foodtastic!" lektores Līva Naudiņa-Saliņa un Baiba Bremmere. Skolēni vispirms uzzināja veselīgas ēšanas nosacījumus un priekšrocības. Nākamajā nodarbībā  darbojoties  grupās  uzzināja par to, cik svarīgi atbalstīt vietējos  ražotājus un izvēlēties viņu ražotos produktus.

Pavasara pusē dosimies uz saimniecību „Baltiņi” un vērosim stādu audzēšanas un realizācijas  veidus.

Skola jau vairākus gadus sadarbojas ar Lietuvas Republikas skolām dabaszinību jomā. 21.februārī dalījāmies darba pieredzē sadarbības skolā Paņevežos Bērzu proģimnāzijā. Skolas direktore Svetlana Vāverniece iepazīstināja par skolēnu  motivāciju skolā. Dabaszinību skolotāja Ineta Karelsone stāstīja kolēģiem par  mācību materiālu iespējām Latvijā, bet es dalījos pieredzē par projekta „Ēdam atbildīgi” realizēšanu mūsu skolā.

Ērika Ormane
Skaistkalnes vidusskolas projekta koordinatore

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933