Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

Ugunskuri – savstarpējā atbalsta apliecinājums

Baltu vienības diena kalendāros iezīmēta kopš 2000. gada. Skaistkalniešiem šī diena nozīmē kopā sanākšanu ar kaimiņiem lietuviešiem, stiprinot abu blakus esošo tautu vienotību.

Mazliet pirms septiņiem 22. septembra vakarā, abās robežtilta malās manīja pulcējamies vietējos iedzīvotājus. Karogiem plīvojot, abu valstu pārstāvji sanāca Latvijas un Lietuvas robežpunktā uz Mēmeles upes tilta. Kaimiņi sarīkojumam bija sagatavojuši seno lietuviešu zīmes, piemēram, apli, kurš apzīmē visa sākumu, un divu veidu trijstūrus, kuri simbolizē sievišķo un vīrišķo, uguni un ūdeni. Vairāk nekā pussimts cilvēku veidoja simbolisku apli, dziedāja abu valstu himnas, teica uzrunas un sniedza dāvanas.

Skaistkalne 01 1024x683 copy

Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš izteica prieku par kopīgo atceres dienu, pieminot divu tautu spēju apvienoties Saules kaujā pirms 782 gadiem. “Arī šodien mēs visi varam pielikt spēku, lai mūsu starpā šī vienība nezustu,” vēlēja priekšsēdētājs. Skaistkalnes pagasta pārvaldes vadītāja Ineta Skustā savukārt atgādināja par vēsturiskajiem notikumiem, kad ārēji nabadzīgās, bet spēcīgās baltu tautas ar gudrību sakāva turīgo Zobenbrāļu ordeni.

Skaistkalne 05 1024x683 copy

Skaistkalnes iedzīvotājs Arvo Karelsons atzīmēja, ka šī tikšanās uz tilta ir patiesi simboliska, aicinot atcerēties 11 gadus senus notikumus, kad tilta abās pusēs tika noņemtas robežbarjeras. Skaistkalnes tautas nama vadītāja Līga Baļčūne sanākušos aicināja pulcēties Latvijas pusē pie piemiņas staba, kurš izveidots, atsaucoties uz Imanta un Rimanta kopdarbu “Lešmalīte”, iezīmējot abu valstu kopīgo robežu.

Skaistkalne 09 1024x683 copy

Tika iedegts ugunskurs - Baltu vienības dienas simbols. “Tajā laikā nebija modernu ierīču, abas tautas sazinājās ar ugunskuriem. Tie dega visos pakalnos ar domu: mēs būsim kopā, mēs viens otru atbalstīsim,” ugunskuru nozīmi atklāja I.Skustā. “Šodien tā viens otram dodam zīmi, ka tikai kopā mēs, baltu tautas, varam noturēties pasaules tirgū, kur tādām mazām nācijām kā latvieši un lietuvieši ir jācīnās par savām tiesībām, valodu un pastāvēšanu!” atgādināja pagasta pārvaldniece. Kuroties ugunskuram un klausoties folkloras kopas “Dreņģeri”  dziedājumā, kaimiņi aizdedza lāpas mūspuses ugunskurā.

Skaistkalne 13 1024x683 copy

Nesot lāpas, ceļš vijās pāri robežai uz Ģermanišķu parku, kur tika iekurts lielais Baltu vienības ugunskurs. Kaimiņi bija sarūpējuši Rudens saulgriežu jeb vienādību dziesmas un izdarības. Šis ir laiks, kad diena un nakts ir vienādi garas, iezīmējot tumšākā gada laika sākumu. Latvieši tika iepazīstināti ar pašdarinātiem mūzikas instrumentiem, un folkloras kopa “Dreņģeri” dāvanā saņēma ritma instrumentu – izkaltētu un piepūstu cūkas pūsli, kurā iebērtas baltās pupiņas. Pēc tam ugunij tika ziedota maize, vista, graudi un sāls, lai vairotu labklājību, pārticību, izvairītos no nelaimēm, ugunsgrēka un sausuma. Vēlāk nosalušos pasākuma dalībniekus sildīja karstas un sātīgas laša un grūbu zupas.

Skaistkalne 15 1024x683 copy

Foto – Lauma Kalēja.

 

Lauma Kalēja,
Sabiedrisko attiecību speciāliste

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933