Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Nosvinēti Meteņi Vecumnieku novadā

Meteņi ir vieni no latviešu gadskārtu svētkiem, kurus šogad Vecumnieku novadā sāka svinēt jau 15. februārī muzikantu meistarklasē un danču vakarā Vecumnieku tautas namā. Meteņu svinībām ir jautrs raksturs, tie rada prieku, jo ziema iet uz beigām un tuvojas pavasaris. 

Muzikantu meistarklases un danču vakars

Muzikantu meistarklasē tika aicināts piedalīties ikviens, kam mūzikas instrumenti nav pavisam sveši. Kopā ar Bārbeles folkloras kopas “Tīrums” vadītāju Raimondu Vimbu un Iritu Vimbu muzikantiem izdevās vienoties kopīgā ritmā, lai vēlāk danču vakarā demonstrētu savas jauniegūtās prasmes. Danču vakarā uz skatuves uzstājās arī citi ciemiņi un draugi, demonstrējot savas muzikālās prasmes un aicinot ikvienu dejot.

 MG 9121

Danči ir mantoti no tautas un, attīstoties, pārveidojoties, izdzīvojuši daudzus gadu simtus. Tā bija jautra sadancošanās brīvā gaisotnē - katrs interesents varēja piedalīties dančos, apgūt pamatsoļus un iepazīt ne tikai danču norisi, bet rotaļdeju laikā iepazīties arī ar citiem dalībniekiem.

Meteņi ir viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām jeb ziemas un pavasara saulgriežiem, kas iezīmē ziemas beigas un pavasara tuvošanos. Tāpēc Meteņus dēvē par pavasara gaidīšanas svētkiem. Meteņos, kā jau laika griežos, noslēdzās ziemas darbi, un sākās pavasara darbi. Šajā laikā dienas ir kļuvušas garākas un saulainākas, ne velti arī agrā 16. februāra rītā uzspīdēja saule un Vecumnieku tirgus laukumā pulcējās pārdot un pirkt gribētāji Meteņu tirgū.

Maskotie gājieni novada lauku sētās

Viena no Meteņu dienas tradīcijām ir ciemošanās. Tāpēc arī Vecumnieku novadā norisinājās maskotie gājieni novada lauku sētās - Skaistkalnes pagastā “Mačēnos”, Stelpes pagastā “Līdumos”, Vecumnieku pagastā “Robežniekos” un “Satekās”. Meteņi ir pēdējā budēļos ejamā reize, jo budēļos iešana pieder pie ziemas izdarībām. Maskotie tēli mājai un tajā mītošajai saimei nes svētību, veselību, aizsardzību un nodrošina auglību.

Meteņi Mačēnu lauku sētā

Viena no lauku sētām, kurā viesojās maskotie tēli bija Skaistkalnes pagasta Mačēnu lauku sēta. Līdz ar Meteņu gaidīšanu lauku sētā bija ieradies pavasara sākums. Vietām zaļā zāle sveicināja ciemiņus, saule sildīja vaigus, bet putni priecēja ar savu vīterošanu.

Mačēnu saimnieku suņi ausījās katru garām braucošo mašīnu un saimniekus steidza brīdināt par ciemiņu ierašanos. No mašīnām ārā kāpa līgava, ragana, mācītājs un citi interesanti tēli. Nu lauku sētā varēja sākties jautrība! Dziesmas un dejas piepildīja Mačēnu mājas pagalmu, tika izdancināti gan saimnieki, gan ciemiņi. Līgavai tika atrasts precinieks un tur pat mācītājs “jauno pāri” arī salaulāja. Pat saimnieku sunim tika uzdots uzdevums.

Arī saimnieki savā sētā ciemiņus bija gaidījuši - tika iekurts ugunskurs uz kura gatavojās garda zupa, neviens mājup neaizbrauca nepaēdis. Saimniece rūpējās, lai visi justos omulīgi, kā arī iepazīstināja katru klātesošo ar savu saimniecību un senlietu kolekciju “Sendienas”.

Šajā dienā pilnīgi svešinieki kļuva par draugiem. Lauku sētu apciemot bija ieradušies viesi gan no Ogres, gan Lietuvas, katram bija zināma kāda senču gudrība. Piemēram, Ogres kultūras centra folkloras kopas “Artava” prezidente Benita Špakovska saimniecei stāstīja kādu senu senču gudrību, redzēdama, ka lauku sētas zemi vairākās vietās ir uzrakuši kurmji. Izrādās, ka, lai kurmji nākamgad neraktos, saimniekiem 3 reizes jālec ap savu zemesgabalu.

Mačēnu lauku sētā Ogres kultūras centra folkloras kopa “Artava” Meteņus svin pirmo reizi,  taču Vecumnieku novadā Meteņu svētkos viņi piedalās trešo gadu - katru  reizi citā lauku sētā, tādējādi iepazīstoties ar novadu. Folkloras kopa darbojas 28 gadus, tās vadītājs ir Andris Kapusts.

Arī no kaimiņu valsts Lietuvas bija ieradusies Papilio folkloras kopa “Aguonėlas”. Viņi iepazīstināja klātesošos ar savas valsts dziesmām un dejām. Ansambļa vadītāja - Vigilija Macienė.

Mačēnu saimniece Dace Stankēviča pateicās visiem ciemiņiem par sarūpētajām aktivitātēm lauku sētā, kā arī novēlēja ar tik pat lielu sparu piedalīties Meteņu aktivitātes Vecumniekos.

IMG 6960

Piekto reizi svinības notika lauku sētā “Līdumi”

Stelpes lauku sētā “Līdumi” pie Inetas un Jāņa Klāviņiem jau piekto reizi notika Meteņu svinības. Šajā sētā Meteņu svinību nozīmi zina labi - maskotie tēli mājai un saimei nes svētību, veselību, aizsardzību, nodrošina auglību un ražu, kā arī izdošanos darbos. Saimniece atminējās kā pēc pirmajiem Meteņiem lauku sētā vasarā dzimuši jēri, kas tika pirmo reizi piedzīvots, kā arī katru gadu pēc Meteņiem ir mazbērns.

Līdumos viesojās folkloras kopa “Ūzuleņa” no Latgales ar skanīgām čigānietēm un Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis no Kurzemes, kas no paaudzes paaudzē mantojis īsteno ķekatu pieredzi. Sētā ķekatas viesojās ar izpušķotu kadeģi, ko mūsu pusē sauc par kadiķi.

DSC 0123

Senais Meteņu ticējums vēsta: “Ja sunim priekšā noliek gaļu un maizi, ko tas pirmais paņem, tas būs lielā vērtē.” “Līdumu” saimnieks atzīst, ka pērn suns izvēlējies maizi un tajā gadā graudu cena bijusi augsta. Tomēr šogad lielā vērtē būs gaļa, jo Tobis izvēlējās gaļas gabalu.

Caur dziesmām, dančiem un rotaļām tika ieskandēts pavasaris un modināta daba.

Maskoto tēlu gājiens Vecumniekos

Tie, kuri vēl nebija paspējuši sagatavot maskas, varēja piedalīties Budēļa maskas darināšanas meistardarbnīcā Vecumnieku tautas namā.

Kad lauku sētās lustīgā ciemošana bija beigusies, un pēdējās maskas bija gatavas, tad visi pulcējās Vecumnieku centrā, lai vienotos kopīgā Maskoto tēlu gājienā līdz Jaunajam ezeram. Meteņu laika maskas meitām ir ķekatas, bet puišiem – budēļi. Ķekatas sev līdzi nesa izrotātus kadiķu zarus, kas aizsargā no ļaunuma un simbolizē dzīvības atgriešanos. Arī budēļu darbības ir vērstas uz auglības un spēka vairošanu. Ņemot vērā, ka Meteņi ir februārī ap Valentīndienu, tad arī šoreiz bija redzami daudzi latviskie Valentīni – budēļi.

 MG 9497

Maskoto tēlu gājienu papildināja:

  • Folkloras kopa “Vērtumnieki” – vadītāja Ingrīda Grudule
  • Folkloras kopa “Libe” – vadītāja Madara Grudule
  • Folkloras kopa “Oglīte” – vadītāja Magdalēna Meijere
  • Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis – vadītāja Solveiga Kūlaine
  • Folkloras kopa “Artava” – šajā dienā vadīja Benita Špakovska
  • Folkloras kopa “Ūzuleņi” – vadītāja Marija Andina
  • Folkloras kopa “Delve” – vadītāja Aina Tobe
  • Folkloras kopa “Tīrums” – vadītājs Raimonds Vimba
  • Baldones folkloras kopa – vadītāja Irita Vimba
  • Papilio folkloras kopa "Aguonelas" vadītāja Vigilija Maciene

Jautras izdarības un tradīcijas Jaunā ezera krastā

Visās senlatviešu gadskārtās, arī Meteņos tiek veikti dažādi auglību un ražīgumu veicinoši rituāli, lai veicinātu labu ražu nākamajā gadā.

Vecumniekos Jaunā ezera krastā Stelpes pagasta kultūras darba organizatore Sandra Neliusa ar komandu, Misas tautas nama vadītāja Sandra Vēvere ar komandu, Bārbeles tautas nama amatierkolektīvi un tautas nama vadītāja Dace Klipa organizēja dažādas aktivitātes. Šoreiz laikapstākļi bija jau laikus sajutuši Meteņu tuvošanos, tāpēc viena no izdarībām, lai veicinātu linu augšanu – vizināšanās ar ragaviņām, nenotika, bet tā vietā tika atrasts vēl pēdējais sniegotais kalniņš, no kura varēja šļūkt lejā sēžot uz plēves gabala.

 MG 9999a 675Tika veltas arī sniega bumbas, lai kāpostiem būtu lielas galviņas. Protams, neizpalika arī bez Budēļu spēkošanās, grūstīšanās ar mugurām imitējot gadalaiku maiņu, kā arī izrādot un vairojot savu spēku.

 MG 9835 Notika daudz jautras izdarības, rotaļas, naglu dzīšana, pogu ķeršana, salmu bumbas ripināšana un dedzināšana.

 MG 9999a 743

Meteņos ir kārtīgi jāpaēd, tāpēc kopīgi tika vārīta un ēsta Meteņa putra.

Ticējums par laiku Meteņu dienā vēsta, ka “Kāds laiks ir Meteņos, tāds laiks būs arī Lieldienās”. Meteņi bija saulaini un silti, tādas pašas gaidīsim Lieldienas!

 

Sabiedrisko attiecību nodaļa

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933