Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Bārbelietis - Latgales kultūras smagsvars

Svētdien, 23. februārī, Latgales vēstniecībā “Gors” svinīgā ceremonijā par mūža ieguldījumu Latgales kultūras attīstībā godināts mūsu novadnieks – tēlnieks Indulis Folkmanis.

“Ļoti inteliģents, akurāts, cilvēks ar lielo burtu”, tā Induli raksturo viņa kaimiņš – Bārbeles Ausekļa dzirnavu īpašnieks un Vecumnieku novada domes deputāts Mārtiņš Mediņš, kurš, izdzirdot, ka tēlnieks tiks godināts Latgaliešu kultūras gada balvā “Boņuks 2019” jutās gandarīts un, kopā ar sievu Ainu, nolēma piedalīties kaimiņa sveikšanā.

Indulis Folkmanis dzimis toreizējā Bauskas apriņķa, Bārbeles pagastā, kur līdz 7. klasei mācījies Bārbeles pamatskolā. Viens mācību gads aizvadīts arī Skaistkalnes vidusskolas 8. klasē. Tālākie ceļi veduši uz Rīgu, absolvējot Lietišķās mākslas vidusskolas tēlniecības nodaļu, kā arī Latvijas Mākslas akadēmiju, kur studijas aizvadītas profesora, viena no latviešu tēlniecības pamatlicējiem, Emīla Meldera vadībā. Pēc tam ceļi aizveduši uz Daugavpili, kur produktīvi aizvadīts gandrīz viss radošais mūžs.

Latgaliešu kultūras balvas nominācijā par mākslinieku teikts: “Indulim Folkmanim savulaik bijusi nozīmīga loma Daugavpils mākslas dzīvē, bet viņa darbi iezīmē ne tikai šī brīža Latgales, bet arī citu Latvijas vietu kultūrainavas, no kurām daudzas kļuvušas par pilsētu simboliem.” Tēlnieka ievērojamākie darbi atrodas visā Latvijā, to starpā Raiņa biste skvērā pie bijušā Daugavpils Pedagoģiskā institūta (tag. Daugavpils universitāte), piemineklis I Pasaules kara un Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušo piemiņai Bauskā, piemineklis Jelgavas atbrīvotājiem “Jelgavas Lāčplēsis” un daudzi citi, tai skaitā, pēc Leona Tomašicka meta parauga veidotais tēlnieka Kārļa Jansona Latgales atbrīvošanas piemineklis “Vienoti Latvijai,” kuru atjaunojis kopā ar Andreju Jansonu. Šis tēlniekam bijis īpaši tuvs objekts, kuru mākslinieks piemin, saņemot balvu un salīdzina ar princesi Saulcerīti, kuru Antiņš, trīsreiz jājot Stikla kalnā, atmodina no ilgstošā miega ledus zārkā. Arī “Latgales Māra”, trešo reizi atjaunota, mūžam paliks Rēzeknē.

Visu mūžu veltījis tēlniecībai un nu devies pelnītā atpūtā, atgriežoties tēva mājās Bārbelē, taču arī te darbi nestājas – pēc M. Mediņa lūguma Indulis Folkmanis kļuvis par Ausekļa dzirnavu goda amatnieku, regulāri demonstrējis akmens kalēja amatu, kā arī atjaunoto ūdensdzirnavu pamatos svinīgi iekalis gadskaitli “1896.” Turpat pie ieejas kompleksā, zālienā gozējas paša Induļa šķelts akmens ar tajā izkaltu ausekļa siluetu.

2

Tradicionālā Latgaliešu kultūras nozares pārstāvju godināšanas ceremonija bija aizkustinoša, Indulis Folkmanis godināts īpaši - klātesošajiem zālē pieceļoties kājās. Kultūras ministrs Nauris Puntulis, pasniedzot izcilajam tēlniekam balvu, teica: “Šo balvu saņem cilvēki, kas dara Latgali stipru, skaistu un lepnu”. Indulis Folkmanis lepnu dara ne tikai Latgali, bet visu Latviju un arī mēs, Vecumnieku novadā lepojamies ar izcilo novadnieku.

 

Agnese Čikule,
Vecumnieku novada domes
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933