Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Koši un daudzveidīgi aizvadīti 15. Vecumnieku Liliju svētki

Jau 15. gadu viss Vecumnieku novads tiekas Vecumnieku Liliju svētkos, kas arī šogad – 17. un 18. jūlijā priecēja ar plašu svētku programmu jebkurai gaumei. Svētku noskaņu papildināja pamatīga vasaras svelme un prieks par iespēju būt kopā un cilvēkos, kas šajā vispasaules kroņa vīrusa posmā ir vislielākajā vērtē.

17. jūlija vakarā svētkus iesildīja Tvīda velobrauciena košie dalībnieki. Šī gada tradicionālā velobrauciena tēma bija “Izbrauc cauri laikam” un dalībnieki – tērpušies aizvadīto gadsimtu stilā, devās Vecumnieku ielās sastapt smaidošo garāmgājēju skatienus un sadzirdēt, kā Vecumnieku Sarkanajai skolai sokas mūsdienās un degvielas uzpildes stacijai “NESTE” gājis sendienās. Tālāk brauciena dalībniekus sagaidīja iepazīšanās ar jāšanas sporta kluba “Gaita” ikdienu, iespēja apskatīt, pabarot zirgus un pat apsēsties to mugurā, kā arī iespēja atvilkt elpu pēc brauciena tveicē. Pirmās dienas noslēgumā brauciena dalībniekus un citus interesentus Vecumnieku tautas nama parkā ar koncertu priecēja harizmātiskais dziesminieks Ēriks Loks.

Vec 0025 Medium

18. jūlija rīts iesākās ar kārtīgu svētku andeli. Tirgoties-gribētāji bija sabraukuši teju no visas Latvijas. Vecumnieku tirgus vadītājs Ingus Liepa secinājis, ka uzstādīts tirgus rekords – gan tirgotāju, gan apmeklētāju skaita ziņā. Arī tirgotāju piedāvājuma klāsts esot bijis gana plašs – apmeklētājiem bija iespēja iegādāties gan pārtikas un rūpniecības preces, gan amatnieku izstrādājumus, gan arī liliju stādus un ziedus, kas, kā jau Liliju svētkiem pienākas – bija pārstāvēti lielā klāstā.

Vec 0163 Medium

Savukārt parkā aiz tautas nama visas dienas garumā bija iespējams iepazīties ar mājražotāju un amatnieku piedāvājumu – rokām darinātiem apģērbiem un rotām, mazuļu rotaļlietām, kā arī tepat Latvijā ražotām uzkodām un dzērieniem.

Amatnieku un mājražotāju tirdziņā ar savu zīmola “Beamonde” rotām piedalījās arī Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas mākslas programmas audzēkne, 13 gadīgā Beatrise. “Šī gada svētku tirdziņā piedalīties mani ielūdza organizatori un gāja ļoti ļoti labi. Cilvēki bija atsaucīgi un pārsteigti, ka rotas gatavoju pati.” Krāsaino polimēra māla piekariņu un auskaru veidošanai meitene pievērsusies pirms diviem gadiem, un ar nu jau plašo rotu sortimentu Liliju svētku tirdziņā piedalījās otro gadu.

Dienas pirmajā – ratiņu – parādē ar īpaši šī gada Liliju svētkiem pušķotiem ratiem devās novada jaunās māmiņas un tēti, kā arī mazās meitenes ar saviem leļļu ratiem. Gājiena dalībnieku ratiņus rotāja baloni, liliju un citu ziedu kompozīcijas, kā arī ratus pavadošo – māmiņu, tētu, mazo meiteņu, vecmāmiņu un citu radinieku smaidi.
Jaunā māmiņa Ina no Vecumniekiem tradicionālajā Liliju svētku ratiņu parādē piedalījās pirmo reizi un savas atvases ratiņu dekorāciju gatavoja laicīgi. “Idejas bija dažādas, ar vīru vēlējāmies ratiņus pārveidot par JCB firmas dzelteno traktoru un paši blakus soļot dzeltenās vestēs un ķiverēs. Taču tas lai paliek nākamajam gadam.” Šajā gadā ģimenes atvases ratiņus rotāja smaidīgs kartona lācis.

Vec 0286 Medium

Svētku muzikālo daļu atklāja dziedātājs Nikolajs Puzikovs, kā arī mūsu pašu sieviešu koris “Via Stella”. Klātesošos svinīgi sveica arī Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš, pasakoties novada floristiem, kuru konkurss iedzīvināja Liliju svētku tradīciju, kurš gadu gaitā pulcējot arvien vairāk svētku apmeklētāju.

Skaļākais svētku notikums noteikti bija auto/moto retro parāde, kurā skatītāju acis priecēja dažādi retro motociklu un auto entuziastu braucamrīki. Jaunā ezera laukumu pierūcināja vairāk nekā 60 dažāda laika, veida un stila senie spēkrati, sākot no mopēdiem un beidzot ar ASV autobūves “pērlēm”.

IMG 20200718 143931

Parādē piedalījās IŽ, bija pamanāms arī mopēds Rīga no rūpnīcas “Sarkanā zvaigzne”, kā arī JAVA klubs. Automašīnām vislielākās ovācijas no skatītājiem saņēma ASV autobūves pārstāvji – 1987. gada “Cadillac” un 1966. gada “Comet”. Bez uzmanības neizpalika arī VAZ, ZAZ, Volga, Audi, Golf1 un plaši pārstāvētie BMW markas automobiļi.

Elegantā retro spēkrata, melnās Volgas īpašnieks Leons no Skaistkalnes auto salicis kopā paša rokām. Ar eleganto auto piedalījies parādēs gan Latvijā, gan Lietuvā, īpaši iecīnījuši to ir kāzinieki. Kā stāsta auto īpašnieks, “Šī auto uzturēšana nav ne viegls, ne lēts, taču sirdij ļoti tuvs vaļasprieks.”

IMG 1487 leons

Pēc parādes sekoja spēkratu izstāde Vecumnieku parkā. Visi interesenti varēja apskatīt senos spēkratus, aprunāties ar to īpašniekiem, kā arī nofotografēties pie tiem.

Arī Ilva no kaimiņu – Rundāles novada uz svētkiem galvenokārt atbrauksi, jo abi ar vīru vēlējušies redzēt auto/moto parādi, kā arī apciemot Vecumniekos dzīvojošos draugus un radus. Ilva Liliju svētkus apmeklē pirmo gadu un dalās savā pieredzē: “Man patīk, ka pasākuma programmā valda dažādība, padomāts par visu paaudžu interesēm.” Taču arī atzīst, ka auto/moto parādē bijusi mazliet vīlusies, jo “tā likās mazliet haotiska”.

Vec 0499 Medium

Ilvas radiniecei, Spodrai no Vecumniekiem šī gada Liliju svētkos paticis viss. “Varbūt tādēļ, ka “covid” iespaidā bijām noilgojušies pēc sabiedrības, pēc svētkiem” – tā stāsta Spodra.

Vecumniekus sveikt 15. Liliju svētkos bija ieradušies arī Vecumnieku novada pagastu amatierkolektīvi, kas kopīgā koncertprogrammā izveda skatītājus cauri laiku lokiem, ļaujot baudīt dziesmas, dejas, teātra uzvedumus, kā arī apsveikumu vārdus. Katrā sveicienā bija jūtama pagastu kopības sajūta, ko vārdos izteica arī Kurmenes tautas nama vadītāja Sarmīte Ķīse, vēlot arī turpmāk “sajust kopīga drauga plecu mūsu novadā!”

Vec 0422 Medium

Liliju svētki nebūtu iedomājami bez ikgadējā floristu konkursa, kuru aizsāka Vecumnieku floristikas studijas vadītāja un viena no svētku organizatorēm Līga Lauriņa. Floristikas konkurss pirms nu jau 15 gadiem tapa kā Līgas Lauriņas kursa darbs. Šī gada floristu apbalvošanas ceremonijā L. Lauriņa atskatījās uz paveikto: kopumā floristu konkursā no tā aizsākuma piedalījušies 416 dalībnieki; to vidējais vecums bijis 38,2 gadi; visos 15 piedalījies viens dalībnieks – pati tradīcijas aizsācēja L. Lauriņa, taču daudzi no dalībniekiem piedalījušies 14 no 15 konkursiem.

Šī gada simpātiju balvu, otro gadu pēc kārtas ieguva Maisaku ģimene, par kuru konkursa darbu – no celma veidotu krēslu nobalsoja visvairāk skatītāju. Celmu Maisaku pāris atraduši piemājas mežā, atlicis tikai to mazliet pieslīpēt. Turpmāk krēsla mājvieta būs ģimenes dārzā.

IMG 1502ed

Dienas garumā sporta entuziasti pulcējās Vecumnieku vidusskolas stadionā, kur sacentās individuālajās un grupu disciplīnās. Vairāk par Liliju svētku sporta norisēm lasiet sporta spēļu organizatora Ivara Sproģa atskatā.

Liliju svētki neizpalika arī bez ikgadējās Liliju ziedu izstādes Vecumnieku tautas namā, kuru šoreiz papildināja mākslinieces Brigitas Stenclavas zīda gleznojumi un mākslinieces Ēras Zalcmanes gleznas. Joprojām bija skatāma arī šī gada 16. jūnijā atklātā Dantes Aligjēri biedrības mākslinieku darbu izstāde “Pa Geparda pēdām Sicīlijā.”

IMG 1455ed

Visbeidzot, paralēli jau minētajām svētku aktivitātēm, visas dienas garumā norisinājās arī radošās darbnīcas un citas aktivitātes bērniem, Zemessardzes 53. kājnieku bataljona organizētās aktivitātes (lielformāta puzles, militārās tehnikas un ieroču demonstrācijas, kā arī kaujas simulācija, izmantojot peintbola ieročus). Vakara noslēgumā svētku visiem bija iespēja baudīt Ivetas Baumanes un Roberta Pētersona skanīgo programmu “Kad satiksimies mēs”, kā arī grupas “Galaktika” koncertu.

FOTO GALERIJA - 17. JŪLIJS

FOTO GALERIJA - 18. JŪLIJS

Vislielākā pateicība svētku organizatoriem – Vecumnieku Tautas nama kolektīvam, Vecumnieku floristikas studijas vadītājai Līgai Lauriņai, Vecumnieku pagasta novadpētniecības centra vadītājai Ritai Kovalai, Līgai Veismanei, Tamārai Samuševai, 15. Liliju svētku floristu festivāla dalībniekiem, auto/moto parādes dalībniekiem, Liliju svētku ratiņu parādes dalībniekiem, kā arī visiem palīgiem, un, protams, dalībniekiem, bez kuriem Liliju svētki nebūtu iedomājami. Uz tikšanos nākamajos Liliju svētkos!

Sabiedrisko attiecību nodaļa

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933