Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

Bārbelē būs skatāma Mārtiņam Štrovaldam veltīta izstāde

Pasākumu ciklā „Bārbele Latvijas simtgadē” 24. augustā plkst. 15.00 Bārbeles bibliotēkā notiks māksliniekam Mārtiņam Štrovaldam veltīta izstādes atklāšana.

1909. gada 1. maijā Bārbeles pagasta „Plēkānu” mājās dzimušais Mārtiņš Štrovalds bērnībā ir ganuzēns, un tad tikai sākas ceļš no Bauskas ģimnāzijas uz Mākslas akadēmiju Rīgā. Te K.Miesnieka, L.Liberta vadībā M.Štrovalds mācās iedziļināties, izteikties mākslas burvībās kopā ar Norīti, Padegu, Kalmi, Norīti u.c. un iegūst gleznotāja un skatuves gleznotāja kvalifikācijas.

M.Štrovads strādā paletes naža tehnikā, ar akvareļiem, eļļām. Profesionālās mākslinieka gaitas sācis Rīgā Nacionālajā operā kā L.Liberta, P.Rožlapas un citu mākslinieku palīgdekorators. Viņš gatavoja dekorācijas arī lauku teātriem Stelpē, Vecmuižā, Bauskā, Skaistkalnē un arī dzimtajā Bārbelē. Tūlīt pēc kara arī pirmajām izrādēm Bambergā, Lībekā. Gleznotāja radošais mūžs aizritēja trimdā Zviedrijā, kur savu artavu devis 15 izstādēs, viņa darbi pieder daudziem zviedriem, arī tautiešiem Anglijā, Amerikā, Vācijā. Bārbeles bibliotēka ar A.Eglīša Latviešu fonda (Zviedrijā) valdes priekšsēdes Māras Strautmanes atbalstu un Misiņa bibliotēkas starpniecību ir saņēmusi dāvinājumu – Bārbelē dzimušā mākslinieka Mārtiņa Štrovalda divas gleznas.

M.Štrovalda darbos jūt dzīvu kustību un krāsu bagātību, vien darbos ar tautas ciešanu motīviem – deportācijas, izdzītās tautas bēgļu gaitas, latviešu karavīru traģēdija – krāsas ir drūmākas, tie atstāj dziļu iespaidu,  vērtē trimdinieks, rakstnieks Alfrēds Dziļums.  A.Dziļuma izrāde „Rītausma” 1973. gada 8. aprīlī Stokholmā iesākās ar aplausiem, kas bija veltīti  dekoratora M.Štrovalda radītai dailei. Ar šo latviešu dziesmu svētku simtgadei veltīto inscenējumu gleznotājs kļuva par Stokholmas latviešu teātra pastāvīgo dekoratoru, turpmākos gados darinot ietērpu veselai rindai lugu.

Jautāts, kas ir gleznotāja uzdevums, viņš atbild: „Raksturot debess gaismu un ar krāsām ilgām dot spārnus…”

 

Brigita Krauze,
Bārbeles bibliotēkas vadītāja

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933