Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Pasākumi

“Viens tulkojums, trīs dzimtas” Vecmuižas Spekku dzimtai veltīts pasākums Vecumnieku tautas namā

1459252 1392411404338742 15971115 n

16. jūnijā plkst. 18.00 aicinām visus, kurus vieno mīlestība pret Itāliju, tikties Vecumnieku tautas namā pasākumā “Viens tulkojums, trīs dzimtas” un ielūkoties notikumos un likteņos, kas saista sicīliešu rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas romānu “Gepards” ar Latvijas kultūras vēsturei nozīmīgo Spekku dzimtu Vecmuižā.

Tikai tas, kas pratīs likt ausi pie latvju zemes, tas gan sadzirdēs gadu simtiem cauri dzīvās zemes sirds pukstus un dzīvu asins ritēšanu daudzo seno un neseno paaudžu dzīslās, tā skatu neaizmiglos un nenomāks svešo tekstu paviršās virspuses attēlošana, kas ir vieniem bīstama un otriem jocīga skatīšanās politiskajos mākoņos, — tas varēs arī sākt rakstīt latvju tautas vēsturi, atkārtoju: sākt.

Arnolds Spekke

Atskatoties uz Latvijas Valsts tapšanas ceļu, nedrīkstam aizmirst, ka Itālija bija pirmā valsts, kura atbalstīja Latvijas neatkarības centienus un aicināja arī citas valstis darīt to pašu. Tas pavēra ceļu Latvijas starptautiskai atzīšanai 1921.gadā. Itālijas atbalsts lika pamatus draudzīgai sadarbībai politikas, ekonomikas un kultūras jomā starp Latviju un Itāliju. 1933. gadā Arnoldu Spekki iecēla par Latvijas Republikas sūtni Itālijā, Grieķijā, Bulgārijā un Albānijā un viņš pārcēlās uz dzīvi Romā. Pēc gada ‒1934. gadā ‒ Latvijā izveidojās Itālijas draugu apvienība (biedrība), kuras vadītāji uzturēja kontaktus ar sūtni Romā. Arnolds Spekke vislabāk jutās itāliešu kultūras darbinieku aprindās un daudz stāstīja par savu skaisto dzimteni. Pēc Latvijas okupācijas viņš atstāja sūtņa amatu un līdz Otrā pasaules kara beigām strādāja par skolotāju, bibliotekāru un tulku Milānā un Romā, kā arī uzrakstīja grāmatu “Latvijas vēsture”. Arnolda Spekkes dēls Andrejs Spekke jau agri pievērsās literārajai darbībai un publicēja recenzijas par grāmatām, teātra izrādēm un arī savus dzejoļus. Pēc izsūtījuma viņš tulkoja grāmatas no franču un itāļu valodām. Džuzepes Tomazi di Lampedūzas romāna “Gepards” tulkojums ir ierindojams starp visskaistākajiem un valodnieciski meistarīgākajiem izdevumiem latviešu grāmatniecībā.

Pasākumā:

Ar dzimtas saknēm Vecumniekos. Vecumnieku pagasta novadpētniecības centra stāstījums (Aloida Baķe, Rita Kovala) par Spekku dzimtas koku.

Pa “Geparda” pēdām. Bibliogrāfes Ilzes Lecinskas stāstījums par romāna tulkotāju Andreju Spekki un Džuzepes Tomazi di Lampedūzas gaitām Eiropā un Latvijā.

Izstādes “Pa Geparda pēdām Sicīlijā” atklāšana. Dantes Aligjēri biedrības mākslinieku veltījums Dž. T. di Lampedūzas romānam un L. Viskonti slavenajai filmai “Gepards”.

Izstādē piedalās DA biedrības mākslinieki: Aleksejs Naumovs, Vija Dzintare, Laine Kainaize, Sarmīte Caune, Dzintars Adienis, Maira Veisbārde, Andris Bērziņš, Raimonda Strode, Lauma Palmbaha, Jānis Strupulis, Liene Ūlande.

Izstāde atvērta apskatei no 16. jūnija līdz 30. septembrim.

Darbosies grāmatu apgāda “Jumava” grāmatu galds.

 

Dantes Aligjēri biedrība Latvijā

Itālijas draugu apvienība (biedrība) Latvijā bija izveidota jau 1934. gadā un aktīvi darbojās līdz 1940. gadam. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas latviešu kultūras inteliģence vēlējās apvienot tos, kurus interesēja kultūras sadarbības iespējas ar Itāliju. 1995. gadā kinorežisore Laima Žurgina ar domubiedriem atjaunoja biedrību kā Dantes Aligjēri biedrības Latvijas nodaļu. DA biedrība Latvijā šobrīd apvieno vairāk nekā 50 itāļu kultūras mīļotājus, speciālistus, māksliniekus un interesentus, ar savu darbību sekmējot sabiedrības interesi par Itālijas kultūru, Itālijas un Latvijas sadarbības formām, kultūrpieredzes apmaiņu un perspektīvām. Biedrība organizē ikmēneša tikšanās ar brīnišķīgu pieredzi guvušiem cilvēkiem, kā arī lasījumus par mākslas un sabiedriski nozīmīgām tēmām.

DA biedrība 2005. gadā nodibināja un jau 10 reizes ir pasniegusi “Gada Lielo balvu” izcilām personībām Latvijā un Itālijā, kuras ir devušas vislielāko personisko ieguldījumu un ar savu darbību ir sekmējušas Latvijas-Itālijas kultūras sakaru stiprināšanu. “Gada Lielās balvas” medaļas autors ir izcilais Latvijas medaļu mākslinieks Jānis Strupulis. DA biedrība sadarbojas ar Itālijas vēstniecību Latvijā un katru gadu organizē izstādes un konferences Itāļu valodas nedēļas pasaulē kultūras programmas ietvaros. Ļoti nozīmīga ir DA biedrības profesionālo mākslinieku radošā darbība Latvijas kultūras laukā. Mākslinieku daiļradē būtisku vietu ieņem Latvijas un Itālijas dabas un pilsētu skaistums, interese par kultūrvēsturisko mantojumu un personībām, viņi ir piedalījušies daudzās izstādēs un simpozijos Latvijā un ārzemēs, rīkojuši personālizstādes.

Biedrības rīkotās izstādes ir notikušas Krāslavas Vēstures un mākslas muzejā, Jūrmalas Pilsētas muzejā, Ārzemju mākslas muzejā Rīgā, Stāmerienas Tautas namā, Siguldas Mākslu skolā “Baltais Flīģelis”, LU Akadēmiskajā bibliotēkā, Rīgas Centrālajā bibliotēkā, Gulbenes bibliotēkā, Rīgas Latviešu biedrības namā, Daugavas muzejā Doles salā. Ogres vēstures un mākslas muzejā līdz 5. jūlijam ir apskatāma izstāde “Daugava”, kurā Dantes Aligjēri biedrības mākslinieki ar krāsām, formām, izjūtām un asociācijām dāvina skatītājiem katrs savu stāstu par Daugavu.

 

Informāciju sagatavoja:
Raimonda Strode
e-pasts:

Rita Kovala
Vecumnieku pagasta novadpētniecības centrs
e-pasts:

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933