Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Fizikas gads Vecumnieku vidusskolā aizsākas ar astronomiju

14 20 ESF

Eiropas Savienības struktūrfondu projekta “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” Nr. 8.3.2.2/16/I/001

9. janvārī Vecumnieku vidusskolas skolēnus, ierodoties skolā, gaidīja piedzīvojumu pilna diena kosmosā. Sporta zāle bija pārvērtusies par planetāriju, kurā piedzīvot galaktiku pētīšanu. Šoreiz sfēriskā kino 3D formātā piedāvātais mācību filmu klāsts aizveda skolēnus galaktiku labirintos. Ieinteresēt skolēnus pievērsties zinātnei ikdienas darba procesā ir diezgan sarežģīti, jo ne vienmēr izdodas mācību procesā ieviest pētījumus, laboratoriskos darbus, kas veicinātu skolēnu interesi par konkrētās problēmas pētīšanu dziļāk. 3D formāts ir skolēniem saistošs, saprotams un tuvs, tādejādi krāšņie specefekti ļauj reālāk uztvert un aizdomāties par patieso galaktiku vēsturi, plašumu un iespējām.  Skolēni filmas “Zemes pastāvīgais ceļojums”  laikā uzzināja, kā Zeme atšķiras no Mēness, kāpēc izzuda dinozauri, kā rodas upes, pateicoties kādiem fizikas likumiem ūdens piles krīt uz zemes. Skolēnu citāti no redzētā: “Uzzināju, ka Mēnesim vairs nav šķidrā kodola, tāpēc tur vairs nevar izvirst vulkāni”, “Tagad zinu, kā notiek mēness aptumsums”,  “Bija interesanti redzēt kāds izskatās meteorīts”, “Nezināju, ka dienas laikā Mēness ir karsts, bet nakts laikā  ļoti auksts”.

Skolēnu rakstītā atgriezeniskā saite pēc filmas liecina, ka tas nav bijis tikai kino, kurā diemžēl netika dots popkorns, bet gan zināšanas, kuras tika nodotas vienkāršā un skolēniem saistošā veidā. Uz jautājumu, kur šī informācija tev varētu noderēt, kāds skolēns uzrakstīja  - “Man tā noderēs tad, kad es strādāšu NASA” Cerēsim, ka mūsu skolā izaugs jaunie kosmosa pētnieki.

IMG 20190111 WA0003 copy copy

IMG 20190111 WA0004

Vecāko klašu skolēni skatījās filmas “Piena Ceļš, pastaiga pa zvaigžņu ratu” un “Gaismas valstībā”, kuras laikā raisījās filozofiskas pārdomas par dažādam pasaules rašanās pieejamām, sākot ar Lielo sprādzienu un  dzīvo organismu rašanās līdz mūsdienām. Vai tā bija? Pastaigā pa “Piena Ceļu” skolēni  varēja uz mūsu galaktiku paskatīties  no dažādiem rakursiem, kas ļāva iedomāties, kad, kurā laikā, ko varam  novērot debesīs. Skolēnu citāti izsaka piedzīvotās emocijas: “Man patika redzēt kosmosu, to nenākas redzēt bieži”, “Patika redzēt Visuma uzbūvi”, “Uzzināju, ka Visums ir 14 miljardus gadus vecs”,  “Uzzināju, kas ir melnais caurums”, kādas meitenes raksta, ka šī iegūtā informācija viņām noderēs, vērojot zvaigznes debesīs un domājot par tām. Un kāpēc ne? Skolotāja uzdevums ir ieinteresēt, ja skolēns vēlēsies, viņš atradīs ceļus, kā kaut ko papildus izpētīt. Un labākais, protams, ka mēs varam darīt kopā, piedāvājot skolēniem aizvien jaunas, izzinošas, saistošākas metodes, kas kaut  ikdienas mācību procesu padara aizraujošāku.

Sagatavoja Sanita Roga
Vecumnieku vidusskolas projekta koordinatore

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933