Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

"Latvijas skolas soma" iespējas

Izmantojot programmas „Latvijas skolas soma” iespējas cenšamies ,lai skolēniem būtu iespēja izzināt un iepazīt dažādus piedāvājumus, ko paredz šī programma. Pagājušā gada nogalē 1.-4.klašu skolēni noskatījās režisores Ilzes Burkovskas-Jakobsenas filmu „Mans mīļākais karš”, kura ir saņēmusi galveno balvu Ansī starptautiskajā animācijas festivālā, kategorijā „Contrechamp”, turklāt dažas dienas vēlāk tai pievienojās arī kritiķu apvienības „SensCritique” balva.

Kas īsti ir dokumentālā animācija? Filma "Mans mīļākais karš" ir balstīta uz patiesiem notikumiem. Tajā uzmanību piesaista autoritārā režīma simbolu attēlojums- dzeloņdrātis, ieroči, sarkanie kaklauti, pieminekļi un attēli varoņu cildināšanai. Pat animēti šie simboli izraisa dažādas izjūtas, jo katrs, kurš dzīvojis vai interesējies par autoritāro režīmu apzinās psiholoģisko, fizisko un materiālo traumu, ko šis dzīvesveids un apstākļi radījuši. Dzīves apstākļi bija saspringti, jo 5 cilvēku ģimenei nācās dzīvot 11 m2 istabā. Tieši tāpēc filmas noskatīšanās liek atskatīties pagātnē, pārdzīvot un izprast notikumus kopā ar filmas galvenajiem tēliem.

Pavisam citādas emocijas „Latvijas skolas somas” ietvaros radīja tiešsaistes koncerts „Ziemassvētki apkārt pasaulei”. Ar dažādu tautu Ziemassvētku tradīcijām, ēdieniem un dziesmām skolēnus iepazīstināja pasākuma vadītājs, dziedātājs Mikus Abaroniņš ar domubiedriem.

Muzikālais ceļojums sākās ar latviešu Ziemassvētku tradīcijām, ar tautas dziesmu „Sidrabiņa lietiņš lija”. Agrākos laikos latvieši svinēja Ziemas saulgriežus, ēda zirņus ar speķi un pīrāgus. Vācija, Krievija, Austrija, Anglija, Austrumu zeme Japāna, Ukraina, Amerika- tādas bija ceļojuma pieturas. Koncertstāsts aizceļoja uz Vāciju, kur jau viduslaikos aizsākās Ziemassvētku tradīcija ar Ziemassvētku eglītes izmantošanu un izrotāšanu, tad Krieviju – balets un tā komponists Pēteris Čaikovskis “Riekstkodis”. Austrijā, kur katru gadu notiek lielās Ziemassvētku un Jaunā gada balles, kurās atskaņo slavenākos valšus. Viens no Johana Štrausa pazīstamākajiem valšiem “Kaizer Walzer. Vai jūs zināt, kura ir pati populārākā Ziemassvētku dziesma? Tā ir „Last Christmas” (Pēdējie Ziemassvētki)! Visbiežāk mēs šo dziesmu esam dzirdējuši Džordža Maikla izpildījumā. Lai gan sākumā tā bija iecerēta kā dziesma ap un par Lieldienu laiku. Producents lika autoriem pārdomāt un pārveidot dziesmu Ziemassvētku laikam. Un nekļūdījās!

Bērniem tika atklāti divi Ziemassvētku mitoloģiskie tēli – labais svētais Nikolaus un ļaunais Krampus. Izrādās, ka visvairāk pasaulē populāro Ziemassvētku melodiju ir ASV.

Šonedēļ svinot Imantam Kalniņam80. dzimšanas dienu, 11. un 12.klases iepazinās ar komponista daiļradi. Ko saka skolēni? Bija interesanti uzzināt dažādus faktus par komponistu. Izrādās, ka filmai „Emīla nedarbi” mūzikas autors ir komponists. Faktiem bagāts, emocionāli piesātināts koncerts.

Sākumskolas skolēni skatījās leļļu teātra izrādes „Makss un Morics” un „Un atkal Pifs”. Aktieru dziedāšana esot bijusi lieliska, jūsmo pirmklasnieki. Izrāde bija ļoti interesanta un jautra. Atsauksmes ļoti pozitīvas.

5.-6.klase devās koncetlekcijā „Ceļojumā apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti”. Ar Sprīdīša palīdzību noskaidroja iespējas visā pasaulē ko var izmantot mācoties un strādājot, bet nekur nav tik labi kā mājās. Kā saka piektklasnieks – tas bija kaut kas jauns. Burvīgais Rūtas Dūdumas Ķirses dziedājums lieliski papildināja lekciju.

Pārdomu brīžus, ka pieaugušo dzīve nav tik spoža un brīnumaina kā visi domā, raisīja izrāde jauniešiem „#Bezfiltra”. Izrāde parādīja kā izskatās aiz kameras un kā cilvēki īstenībā jūtas. Jā! Cits uzraksta, ka noskatījās un neko neiemācījās. Arī tā notiek, diemžēl.

Nekas neaizstās koncertu, filmu, izrāžu skatīšanos klātienē. Tomēr šī brīža situācija ir tāda, ka izmantojot piedāvātās programmas „Latvijas skolas soma” iespējas, varam līdz šim piedzīvot kaut ko neizjustu, nepieredzētu un nezināmu.

Ērika Ormane,
Skaistkalnes vidusskolas direktora
vietniece mācību jomā

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933