Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Projekta ietvaros apmeklē muzejus

logo skolas soma

Projekta “Latvijas Skolas soma” ietvaros, Vecumnieku vidusskolas skolēni no 6.b un 8.a klases oktobrī devās mācību ekskursijā. Katra klase apmeklēja sev piemērotu nodarbību par mācību procesā ietverto vielu, apmeklējot Krišjāņa  Barona muzeju, tika pētīta tēma “Kā cēlušies uzvārdi?”

Nams, kurā viesojāmies, glabā vēl šodien izcilu mūsu tautas gara mantojumu. Šī ēka ievērojama arī ar to, ka tieši tur 1918.gada 17.novembra vakarā sanāca Tautas padome, lai sagatavotos Latvijas valsts proklamēšanai. Iepazināmies ar Krišjāņa Barona muzeja eksponātiem, kas stāsta par dižgara darba mūžu. Tur skatāma rakstāmpults, Dainu skapja kopija, ēveļsola darba rīki un citas tā laika liecības.

Līna Baron apkopojusi Baltā tēva atmiņas grāmatā, kas saglabājušās no bērnības, no iepriekšējo paaudžu stāstītā, piedzīvotā, tās raksturo dzīvi un apstākļus, sniedz ziņas par Barona un viņa senču dzīvi. Mūsu ausīm garām nepaslīdēja fakts, ka ar pietāti un cieņu savā starpā uzrunāja sabiedrībā viens otru  agrāk. Līna Baron, Krišjāņa Barona vedeklas, atminas: “Pret Barontēvu sajutu lielu cienību, tāpēc viņu uzrunāju ar ”jūs”. Pret citiem ļaudīm K.Barons izturējās arī ar cienību un godbijību. Vēstulēs savam skolniekam viņš rakstīja: “Augsti cienītais draugs!”

Mūža pēdējās dienās Barontēvam dēls ielika klēpī tikko izdoto Dainu sējumu. Sēžot savā ierastajā šūpuļkrēslā, viņš pieticīgi noteica: “Drusku jau strādāts ir!”. Barontēvu raksturo neaptverama darba mīlestība, disciplinētība. Viņa mūžs bija darbs un viņa darba saturs – gars. Mēs tagad pārredzam mūsu Baltā tēva mūža veikumu. Izspēlējām uzvārdu došanas spēli, ierodoties pie muižkunga. Šī aktivitāte sagādāja patiesu prieku un interesi par uzvārdu rašanos senajos laikos. Uzzinājām, ka uzvārdus deva pēc cilvēka rakstura, dzīves vietas vai izskata.

Dabas muzejā skolēni iepazina tēmu “Latvijas zīdītājdzīvnieku pazīšana pēc pēdu nospiedumiem, “mājiņas” un mielasta atliekas”. Dabas muzejs mūs sagaidīja ar dažādu dzīvnieku izbāzeņiem. Tas izraisīja interesi, jo ne visi dzīvnieki dabā ir sastopami klātienē. Par dzīvnieku klātbūtni dabā liecina pēdu nospiedumi un to darbības sekas. Vērojām dažādu dzīvnieku mājvietas un to tapšanas veidus. Salikām Latvijā mītošo dzīvnieku puzles. Uzklausot gidi un aizpildot darba lapu, mēs varējām “atmaskot” biežāk sastopamos Latvijas zīdītājdzīvniekus. Ne visus meža noslēpumus mums ir pa spēkam atklāt. Dzīvnieku vērošana prasa pacietību un modrību, tāpēc aicinājums visiem:  “Iesim vairāk dabā, vērosim, ko daba mums piedāvā!”

Sagatavoja:
Vecumnieku vidusskolas 8a.klase

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933