Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Projekta “Latvijas skolas soma” ekskursija 7.a klasei

logo skolas soma

Latvija drīz svinēs savu simtgadi. Un kas gan  mūsu zeme būtu bez latviešu tautas gara mantu vācēja Krišjāņa Barona? Kas mūsu valsts būtu bez dzimtām, kuras dziļi dzinušas savas saknes dzimtenē un izturējušas bargos kara vējus un izsūtīšanas? Lai audzēkņi padomātu arī par savu dzimtu, notikumiem, kas skāruši viņu ģimenes, savas ģimenes vērtībām, 10.oktobrī  7.a klases skolēni apmeklēja nodarbību K. Barona muzejā “Manas dzimtas pūralāde”.

Gatavojoties ekskursijai, bērni strādāja grupās, ielūkojās plašajā tautasdziesmu klāstā par pūra darināšanu un pētīja to, cik svarīgi agrāk meitām bija piepildīt savu pūralādi, lai varētu iziet pie vīra. Pēc tam katra skolēnu grupa par savu atklājumu pastāstīja pārējiem. Tad audzēkņiem vajadzēja aizdomāties, cik daudz viņi zina par savu dzimtu. Vairāki bērni ir pētījuši savas dzimtas saknes un zīmējuši arī savus dzimtas kokus. Lai izpratne būtu lielāka, rādīju arī savas dzimtas koku. Pēc tam secinājām , ka tematu “Manas dzimtas pūralāde” nav jāsaprot tikai tiešā nozīmē. Skolēni  uzskata, ka viņi savas dzimtas pūralādē liktu ne tikai vecvecmāmiņu austus dvieļus, segas, skaistus, smalkus izšuvumus, bet arī dzimtas locekļu atmiņu stāstus, fotogrāfijas, kuras liecina par pagātnes notikumiem.

Muzejā skolēni turpināja skolā iesākto: gide pastāstīja, kā tapa pūralādes, kā meitas tās piepildīja. Pārsteigumu skolēnos izraisīja tas, cik nopietni meitas rūpējās par savu tālāko dzīvi - tika noausti un pūralādē ielikti pat 100 dvieļi. Skolēni veica arī grupu darbu: darba lapās ierakstīja tās vērtības, kuras viņi liktu savas dzimtas pūralādē, bet pēc tam prezentēja to citiem.

Nodarbības otrajā daļā bērni tika iepazīstināti ar K. Barona dzimtu. Līdz pat 19. gadsimta sākumam K.Barona senču gaitas rakstu avotos ir grūti izsekojamas. Tomēr jau Jura un Eņģeles (K. Barona vecāku) 8 bērnu dzīves līkloči ir skaidrāk manāmi. Vārdi, uzvārdi, dzīves dati laika gaitā piepildās ar notikumiem, faktiem, dramatiskiem un sirsnīgiem dzīves mirkļiem. To visu varēja izdzīvot, klausoties stāstījumu un veicot uzdevumu – saliekot izlozētus K.Barona dzīvesstāsta fragmentus noteiktā secībā. Neizpalika arī Dainu skapja kopijas apskate (īsto Dainu skapi bērni pagājušajā gadā aplūkoja Nacionālajā bibliotēkā).

Atgriezušies no muzeja, skolēni darbu turpināja: pārrunājām, ko viņi uzzināja muzejā, kas no redzētā un dzirdētā pārsteidza. Tagad skolēniem ir uzdevums aptaujāt ģimenes locekļus,  noskaidrot, ko viņi uzskata par savas dzimtas vērtībām, un ierakstīt šīs vērtības muzejā iedotajā darba lapā “Dzijas kamoliņš aizripoja…Panāc!...” Pēc tam, izmantojot par domu karti darba lapās pierakstīto, katrs bērns rakstīs pārspriedumu “Vērtības manas dzimtas pūralādē”. Noslēgumā veikums tiks prezentēts pasākumā kopā ar vecākiem. Pasākumu bagātinās atnesto priekšmetu, kuri liecina par dzimtu vēsturi, izstāde.

Dabas muzejā apmeklējām nodarbību “Skelets un kauli”. Skolēni iepazinās ar vienu no svarīgākajām cilvēka organisma sistēmām – skeletu. Gide stāstījumā pievērsa bērnu uzmanību, kā var izvairīties no skeleta slimībām un nelaimes gadījumiem. Interesants bija stāstījums par zobiem. Skolēni  atklāja, ka par agrāko cilvēku dzīvi daudz liecina zobu nodilums,  dzīves laikā zaudētie zobi. Aplūkojot zobus,  ir iespējams novērtēt viduslaiku iedzīvotāju zobu veselības un nodiluma atšķirības vīriešiem un sievietēm, zemniekiem un aristokrātiem. Notika arī praktiska darbošanās ar eksponātiem un mulāžām, bet informāciju varēja nostiprināt, aizpildot darba lapas. Grupās skolēni salika dažādu dzīvnieku skeletu puzles: gorillas, zirga un citu. Muzejā tika demonstrēti gan īstie cilvēku kauli, gan mulāžas. Protams, ka  lielāku interesi izraisīja īstie kauli-daži bija tādi, kuri izrakumos atrasti tikai pirms divām nedēļām. Dabas muzejā uzzinātais 7.a klases audzēkņiem palīdzēs tēmas “Skelets un kauli” apguvē bioloģijā, jo par to viņiem šajā mācību gadā jāmācās.

 

Vecumnieku vidusskolas
7.a klases audzinātāja Solveiga Vītola

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts: vecumnieki@vecumnieki.lv
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933