Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Skolēni apmeklē Turaidas muzejrezervātu projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros

           

logo skolas soma

Šī gada 12.oktobrī, lai plašāk iepazītu Latvijas dabu, kultūrainavu, kā arī Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, 7.b, 8.b, 9.a klases skolēni devās uz Siguldu un Turaidas muzejrezervātu.

Pirms nodarbības klases un vēstures stundās 7.b un 9.a klašu skolēni pārrunāja galvenos faktus par Latvijas vēsturi viduslaikos, kas ir Livonijas vēsture, pētīja informāciju par to, ko dara bruņinieks, zemnieks, fogts, meklēja informāciju par laikmeta apģērbu, priekšmetiem, sadzīvi. 8.b klase Latvijas vēstures stundās apguva vielu par zemniekiem un dzimtbūšanas atcelšanu Vidzemē.

7.b klases skolēni ar klases audzinātāju Andu Kuzmu piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Ciemos pie Turaidas fogta”. 8.b klases skolēni ar klases audzinātāju Ivetu Evarti piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā  “Uzvārdu došana Vidzemē” un 9.a. klases skolēni ar klases audzinātāju Ivetu Klīdzēju izpildīja orientēšanās spēli ”Tūkstošgades stāsts”. Nodarbības laikā 7.b klase iejutās dažādu 14.gs ļaužu kārtās. Nejauši ieņemot vietu zālē, katrs bija izvēlējies savu lomu – bruņinieks, zemnieks, augstmanis, augstdzimusi dāma vai amatnieks. Uzvelkot stilizētu apģērbu, skanot viduslaiku mūzikai, tika apgūtas tālaika manieres. Un tad ieradās fogts. Skolēni piedalījās uzvedumā – sasveicinājās pēc tālaika etiķetes, maksāja nodevas, izrādija cieņu fogtam. Tālāk sekoja vēl interesantākas lietas – rakstītmācīšanās uz vaska tāfelītes ar īpašu rakstāmrīku “stilu”, vēlāk ar spalvu un tinti pacietīgi visi vilka senos burtus. Laiks pagāja ātri un aizraurīgi.

8.b. klases skolēniem ekskursijas laikā bija iespēja redzēt, kā izskatījās 19.gs. muiža un kādus darbus muižā veica zemnieki. Nodarbības laikā muzeja darbinieki skolēniem deva iespēju noskaidrot, ko nozīme viņu uzvārds un iepazīstināja ar to, kādus padomus deva muižnieki zemniekiem izvēloties uzvārdus. Skolēni ar lielu prieku piedalījās teatralizētā iestudējumā par uzvārdu došanu. Viņiem bija iespēja iejusties barona, zemnieku un pagasta rakstveža lomās.

Aktivitātes laikā 9.a klases skolēni sadalījās komandās, lai veiktu izzinošus spēles uzdevumus un iegūtu informāciju par seno lībiešu un latviešu tautu vēsturi, viņu sadzīvi, rotām, izskatu, ieročiem, bruņutērpu, unikālajām 14.-16. gadsimtā celtajām būvēm; uzzināja, kas bija Turaidas Roze, kā arī iemūžināja savu piedzīvojumu fotogrāfijās. Vēlāk skolēni saņēma diplomus par piedalīšanos aktivitātēs.

Nākamajā klases stundā skolēni kopīgi pulcējās skolas zālē, lai prezentētu nodarbībās redzēto un dalītos arī citiem. Skolēni labprāt stāstīja un rādīja redzēto un piedzīvoto. Grupās izvērtēja, ko ir ieguvuši šajās nodarbībās. Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma” par sniegto iespēju, skolēniem papildināt savas zināšanas Latvijas vēsturē.

Skolēnus iedvesmoja arī Turaidas rudenīgā daba, pastaiga svaigā gaisā un pozitīva komunikācija, kas sevišķi svarīga ir šādā neformāla gaisotnē. Bērni vēlreiz iepazina Latvijas brīnišķīgo dabu, interesanto vēsturi.

Sagatavoja:

Iveta Klīdzēja, Iveta Evarte,

Anda Kuzma no Vecumnieku vidusskolas

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933