Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Latvijai - 100

logo skolas soma copy copy

Kultūras ministrijas iniciatīvas „Latvijas skolas soma” mērķis ir spēcināt jaunās paaudzes valstiskās piederības apziņu un nacionālo identitāti. Iniciatīvas Latvijas skolas soma ietvaros, 9.novembrī Valles vidusskolas 6.-8.klases skolēni apmeklēja Latvijas Dabas muzeju Rīgā, kur bērnus un jauniešus rosināja iepazīt un mācīties iemīlēt savas dzimtenes – Latvijas – dabu, lai vēlāk prastu rūpēties par tās daudzveidības saglabāšanu un tīru vidi šai un nākamajām paaudzēm.

Jau vairākus gadus novembris tiek izsludināts vides mēnesis. Šogad Latvijas Dabas muzejā vides mēneša - novembra - tēma ir klimata pārmaiņas un ūdens piesārņojums. Nodarbībā „Klimata pārmaiņas” skolēni iepazina klimata pārmaiņu cēloņus, noskaidroja, kas ir siltumnīcas efekta gāzes, no kurienes tās rodas un izvērtēja savus ikdienas paradumus. Tika meklēti risinājumi, lai izprastu, kas ir videi draudzīgāks dzīvesveids un ko katrs var mainīt savos ikdienas paradumos. Noslēgumā secināja, ka pēdējo simts gadu laikā ir novērojamas straujas klimata izmaiņas, kas lielā mērā saistītas ar cilvēku saimnieciskās darbības palielināšanos.

Nodarbībā „Ieskatīsimies zemes dzīlēs” skolēni noskaidroja kas ir minerāli un ieži, kādas ir to īpašības. Dalībnieki ar ieinteresētību klausījās lektores stāstījumā par Latvijas zemes dzīļu dārgumiem un pēc dotajām īpašībām noteica minerālus un iežus. Interesanti bija aplūkot dažādas smiltis mikroskopā, kas izskatījās kā nelieli dzintara gabaliņi.

Latvijas Dabas muzejā skolēni jutās patiesi pārsteigti par bagātīgo eksponātu klāstu un atzinīgi novērtēja iespēju daudzas lietas un parādības izzināt, izmantojot interaktīvas metodes. Varēja izjust pat zemestrīces radītās svārstības un izmēģināt arī, kā tas ir, ka centīgi minoties ar velosipēdu, iespējams saražot elektrību dažādām mājsaimniecības ierīcēm.

Turpinājumā skolēni apmeklēja Krišjāņa Barona muzeju. Nams, kurā atrodas muzejs, glabā vēl šodien izcilu latviešu tautas gara mantojumu. Šī ēka ievērojama arī ar to, ka tieši tur 1918.gada 17.novembra vakarā pieņemts lēmums par Latvijas valsts dibināšanu un izveidota Latvijas Tautas padome.

Latvija un latvieši nav iedomājami bez savām tautasdziesmām jeb dainām, savukārt tautasdziesmas ir nesaraujami saistītas ar cilvēku, kas tās lielā mērā paglāba no zudības un cēla godā – ar Krišjāni Baronu, izcilāko latviešu folkloristu, tautasdziesmu krājēju, pētītāju, publicētāju, tautā mīļi dēvētu par Dainu tēvu. Skolēni tika iepazīstināti ar Kr.Barona dzimtu, radošo darbību un Dainu skapi.

Nodarbībā „Kā uzvārdi cēlušies jeb kā Barons pie uzvārda ticis” skolēni iepazina vārda un uzvārda došanas vēsturi, uzzināja par populārākajiem vārdiem Latvijas teritorijā gadsimtu gaitā.

Nodarbībā „Pūra lāde” muzeja pedagoģe Dita Barona stāstīja, kā tapa pūralādes, par latviešu meitu darba tikumu un dzimtu vērtībām. Skolēni noskaidroja vērtības, kuras viņi liktu savas dzimtas pūralādē. Noslēgumā skolēnus aizkustināja muzeja speciālista Andra Ērgļa kokles spēle un senas karavīru dziesmas dziedājums.

Sagatavoja Sintija Kreimane
Valles vidusskolas 6.klases audzinātāja

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933