Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Koncertlekcija “Latviešu karavīru dziesmas no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām” Valles vidusskolā

logo skolas soma copy copy copy

Tradicionāli novembris ir Latvijas un patriotu mēnesis, kad īpaši tiek izceltas valstiskās un kultūras vērtības. Iespēju iepazīt Latvijas kultūras mantojuma bagāto daudzveidību un mūsdienu izpausmju oriģinalitāti skolēniem dāvā Latvijas Republikas Kultūras ministrijas iniciatīva “Latvijas skolas soma”.

Programma „Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Tā dāvā iespēju ikvienam mūsu valsts skolēnam izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus. Tā veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma, kas apvieno resursus, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu un nacionālo identitāti, attīstītu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību. Novembra mēnesī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Valles vidusskolā notika dažādas aktivitātes, skolēni mācību ekskursijās apmeklēja Latvijas valsts galvaspilsētu Rīgu, Kr. Barona muzeju un Latvijas Dabas muzeju, piedalījās muzejpedagoģiskajās programmās. 30.novembrī apmeklēja vīru kopas “Vilki” koncertlekciju “Latviešu karavīru dziesmas no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām” skolā.

Koncertlekcijas pamatmērķis ir veicināt patriotismu un nacionālās identitātes sajūtu. Skolēni ar interesi klausījās par mūsu saknēm, par seno karavīru apģērbu, bruņojumu, par mūzikas instrumentiem, par 20. gadsimta latviešu brīvības cīnītājiem, viņu patriotismu, nacionālo garu un pašaizliedzību cīņās par mūsu zemes brīvību. Vīru kopas “Vilki” dalībnieku stāstījums bija kā karavīra ceļa ilustrācija ar dziesmām, rituāliem un reāliem stāstiem no kara gaitām. Koncertlekcija 1.-9.klašu skolēniem dāvāja iespēju klausīties latviešu karavīru dziesmas attiecīgā laika mūzikas instrumentu (kokles, ģīgas, dūkas, bungas, stabules, harmonikas, ģitāras, cītaras, mandolīnas, akordeona) pavadījumā.  Mūzikas radīto iespaidu papildināja vēsturiski pamatots stāstījums par karavīra apģērbu, ieročiem, mūzikas instrumentiem, kaujas taktiku, kultūras un atpūtas dzīvi. Papildus tam uz ekrāna tika demonstrēti gan arheoloģiskā materiāla atdarinājumi, gan 20.gs. latviešu karavīra gaitas fotoattēlos. Vīru kopas “Vilki” dalībnieki koncertlekcijas laikā bija tērpušies arheoloģiski precīzos tērpos. Skolēni bija pārsteigti, uzzinot, ka kopas dalībnieki daļu savu tērpu ir gatavojuši paši: šuvuši kreklus, vamžus un apavus, kaluši rotas. Arī daļa seno mūzikas instrumentu ir pašu gatavoti. 

DSC 0407

 Nodarbības noslēgumā vīru kopa “Vilki” Valles vidusskolai uzdāvināja fotoalbumu „Pulcējaties zem latviešu karogiem”, kas stāsta par latviešu strēlnieku izcilajiem varoņdarbiem. Fotoalbumam pievienoti divi kompaktdiski – vienā vīru kopa “Vilki” iedziedātā latviešu strēlnieku dziesmu izlase. Otrajā – neliela daļa no intervijām, kas ierakstītas 1980. gadu sākumā ekspedīcijās pie latviešu strēlniekiem un viņu laikabiedriem.

Koncertlekcija papildināja skolēnu zināšanas gan mūzikas, gan vēstures stundās apgūtajās tēmās. Skolēnu vērtējums pēc koncertlekcijas noklausīšanās: “Šī bija vislabākā, vispatriotiskākā  mūzikas, vēstures, literatūras stunda.”

Sintija Kreimane
Valles vidusskolas skolotāja

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933