Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros dodas uz muzejpedegoģiskām nodarbībām Bauskā

logo skolas soma copy

11.oktobrī Vecumnieku vidusskolas 10.-12.klases skolnieki devās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Kāds ir alus ceļš?”. Nodarbības laikā uzzinājām Bauskas alus darītavas vēsturi un kā top senais dzēriens alus un kādi dzērieni vēl tiek gatavoti.

Kāds ir alus ceļš? Alus pirmsākumi rodami labības laukā. Bauskā alus vēsture aizsākās 16. gadsimtā, kad to brūvēja pils iedzīvotāju vajadzībām, galvenokārt – svinībām. 

Bauskas alus ražotnes pamatakmens likts 1979.gadā, bet jau 1981.gadā pie alus mīļotājiem nonāk pirmās alus pudeles – aldara Kārļa Zālīša roku darbs, kam pievienojas arī tautā iemīļotais Bauskas gaišais un Bauskas tumšais alus. 

Alus tapšana darītavā sākas vārītavā ar iespēju nogaršot iesala graudus, kas ir pamats mūsdienīgajam Bauskas alum, un uzzināt, kā rodas misa un kā tā savu ceļu pēcāk turpina raudzētavā, kas ir darītavas ilggadējais lepnums un tradīciju pamats, jo Bauskas alus rūgst atvērtā veidā. Vēlāk alus ceļš turpinās pagrabā jeb noguldītavā, kur tas, zemas temperatūras ieskauts, guļ, iegūstot aromātu, krāsu un garšu. Pēc 42 līdz 45 dienām alus tapšanas ceļš beidzot ir galā. Pēc izzinošās nodarbībās mums tika dota iespēja nobaudīt bezalkoholiskos dzērienus “Porteris”, “Kvass”, “Veselība”, bet visiem likās ļoti īpatnējs dzēriens “Dr. Kombucha”, kas gatavots no tējas sēnes. Pēc degustācijas nodarbību vadītāja organizēja viktorīnu, kurā bija iespēja laimēt vienu dzērienu pēc izvēles.

Tālāk devāmies uz Bauskas pili. Bauskas pils bija ļoti krāšņa un tur mūs sagaidīja viduslaiku tērpos ģērbušies gidi, kas vadīja muzejpedagoģisko nodarbību "Ģērbšanās kultūra Kurzemes un Zemgales hercogistē 1562.-1620.". Mēs ļoti daudz uzzinājām par viduslaiku ģērbšanās stilu, izpētījām pils augšstāvu un tumšos pagrabus, kā arī devāmies uz Mūsas un Mēmeles sateku, kas veido vienu varenu upi - Lielupi.

Pēc tam noguruši un emociju pilni devāmies mājās. Iegūtās zināšanas mēs varējām pielietot kulturoloģijas stundā rakstot argumentēto eseju par Bauskas pils kultūrvēsturisko mantojumu. Protams, ieguvām papildus zināšanas ķīmijā un bioloģijā par alus brūvēšanu, kas rada lielāku izprati par šo procesu.

12.klases skolnieki

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933