Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Projekta ietvaros dodas uz teātra izrādi “Sudraba slidas”

logo skolas soma copy

Gatavojamies piedzīvojam

Latviešu valodas stundā lasījām fragmentus no norvēģu rakstnieces Mērijas Meipas – Dodžas grāmatas “Sudraba slidas”, pēc kuras scenārija ir veidota izrāde. Uzzinājām, ka grāmatai latviešu valodā ir vismaz trīs izdevumi. Analizējām galveno varoņu rakstura un tā sabiedrības izpausmes – draudzīgums, izpalīdzīgums, ģimeniskums, sabiedrības noslāņošanās – bagātība un nabadzība, skaudība. Dramatizējām nelielu fragmentu no grāmatas ar galvenajiem varoņiem. Noskaidrojām, kas ir profesija aktieris.

Klases stundā skolēniem bija iespēja vērot prezentāciju par Latvijas Nacionālo teātri. Iepazināmies ar teātra vēsturi. Uzzinājām, ka 2018.gada 18.novembrī teātra ēkā tika pasludināta Latvijas valsts. Uzzinājām, ka 2019.gadā arī Latvijas Nacionālajam teātrim būs 100 gadi. Uzzinājām, ka teātra ēka būvēta eklektisma stilā.

Vizuālās mākslas stundā mācījās - kas ir arhitektūra, kas ir ēkas fasāde, ko dara arhitekts?

Piedzīvojums

Piedzīvojums sākās svētdienas, 16.decembra rītā, kad ar autobusu devāmies uz Rīgu. Jau iebraucot galvaspilsētā varējām vērot, cik skaisti ir izgreznotas visas ielas un nami Ziemassvētku noskaņās. Ieejot teātrī skolēni bija pārsteigti, par to, cik greznas ir telpas.

Kad sameklējām savas sēdvietas, varējām apskatīt lielo skaisto lustru pie griestiem un Lielās zāles iekārtojumu. Zāle bija aizņemtas visas skatītāju vietas. Visi sekoja notiekošajam uz skatuves. Jau pirms izrādes bijām norunājuši, ka izrādes laikā telefoniem ir jābūt izslēgtiem un ieliktiem somās vai kabatās. Diemžēl konstatējām, ka ir tādi skatītāji, kas izrādes laikā skatās telefonā.

Nedaudz vēl pagaidījām, un tad izrāde varēja sākties. Redzējām, ka teātra aktieri var savas lomas spēlēt arī uz slidām, jo visa izrāde notika uz ledus.

“Sudraba slidas ir ”Viens no pazīstamākajiem Ziemassvētku stāstiem, kas aizved uz 19. gadsimta Holandi – tās aizsalušajiem kanāliem, pa kuriem bērni skrien ar slidām, vējdzirnavām, kas griežas ziemas vējos, un mājām, kurās mīt mazie holandiešu bērni, paēduši, silti apģērbti un laimīgi. Tikai pašā pilsētiņas nomalē, pussabrucis un pelēks, slejas kāds trūcīgs namiņš, kurā dzīvo mazā Grētele, viņas krietnais brālis Hanss, viņu vienmēr norūpējusies, darbos nogurusī mamma un slimais tēvs, kurš pēc nelaimes gadījuma uz dambja ir zaudējis atmiņu un neatceras to, kur noglabājis paprāvu naudas summu. Apbalvojums 2011./2012. gada sezonas "Spēlmaņu nakts"  Gada kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone Tuvojas slidošanas sacensības, visiem bērniem ir slidas, izņemot Grēteli un Hansu. Bet, izrādās, dzīve bagātos bērnus nebūt nav padarījusi skopus un ļaunus, viņu sirdis nepieņem to, kas viņiem šķiet netaisns – cilvēku šķirošanu pēc viņu maka biezuma, un notiek brīnumi... Izrāde vecākiem, kas vēlas saviem bērniem uzdāvināt ticību brīnumam un pārliecību, ka laba sirds ļauj pārvarēt visus šķēršļus par spīti tam, cik daudz naudas tev makā. Un, protams, bērniem….

Skolēni atzina, ka ir interesanti skatīties izrādi, jo viņiem jau bija zināms tās saturs.

Starp aktieriem atpazinām populārus un zināmus aktierus, kā piemēram Ainārs Ančevskis, Evija Skulte, Voldemārs Šoriņš.

Atgriezeniskā saite

Pēc brauciena skolēniem bija uzdevums aprakstīt savas pārdomas par piedzīvojumu un piedāvāto iespēju apmeklēt teātra izrādi.

Fragmenti no skolēnu darbiem:

-Es domāju, ka šis teātris bija interesants un skaists. Man patika, ka Hansam un Grētelei visi palīdzēja, jo viņi bija nabagi.

-Teātra galvenā doma, bija, ka ir jābūt draudzīgam, un nav jātēlo, ka viņš ir bagāts, un nevar arī ņirgāties par citiem.

-Man vislabāk patika, ka Hanss bija godīgs.

-Man patika, ka nebija jāmaksā par teātri.

-Skatuve bija liela, arī tērpi bija ļoti labi.

-Es brīnījos, cik tur viss bija dārgi! Piemēram, kokteilis bija 3 eiro! Nav normāli! Tādam bija jāmaksā 90 centi!

-Galvenā doma bija, ka tēvs izveseļojās.

-Bija ļoti forši. Man patika, ka beigas bija laimīgas. Ja man būtu jāliek vērtējums par ekskursiju, es liktu 10.

-Es redzēju, ka izrādē ir manas filmas varoņi. Man arī patīk slidot. Manai mammai ir īstas slidas.

-Izrādes galvenā doma ir par draudzēšanos, un ka ir labāk ar draugiem, nekā bez. Es esmu guvis vēl daudz pamācību. Piemēram, ka cilvēks vienmēr nav tāds, kā izskatās.

-Manuprāt, teātra galvenā doma ir, ka ir jābūt pateicīgam, godīgam, pacietīgam.

-Es uz nacionālo teātri braucu pirmo reizi. Mēs braucām ar autobusu. Izrādē “Sudraba slidas” bija daudz pazīstamu aktieru. Arī pati izrāde bija ļoti skaista. Man visvairāk patika dziesmas. Vēl man patika, ka pēc izrādes bija Ziemassvētku noskaņa. Man patika, ka skolotāja jau pirms teātra mums pastāstīja par nacionālo teātri un par “Sudraba slidām”. Man patika teātri skatīties Lielajā zālē. Man nepatika, ka man aiz muguras visu laiku sarunājās.

Informāciju sagatavoja un skolēnu domas pierakstīja 3.a klases audzinātāja Ligita Iubule.

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933