Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Misas vidusskolas skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklē muzejus

logo skolas soma copy

Skolas vecāko klašu skolēniem, nedēļā pirms Ziemassvētkiem 18.decembrī, projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja doties mācību ekskursijā. Brauciens tika veltīts diviem no Zemgales nākušiem valsts prezidentiem. Vispirms skolēni apmeklēja K.Ulmaņa dzimtas mājas. Atjaunotās ēkas un izveidotās ekspozīcijas sniedz plašu informāciju par Ulmaņa devumu valsts tapšanā un attīstībā, 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma sadzīvi un darbu Zemgales laukos, kā arī dod iespēju saprast lauksaimniecības attīstības procesu 1918. - 1940. gados un apskatīt lauku darbarīkus.

Muzeja misija ir "veicināt patriotismu un latviskās tikumiskās un ētiskās vērtības Latvijas jaunatnes vidū, pozicionējot "Pikšas" kā priekšzīmīgu 20. gadsimta 20. - 30. gadu lauku saimniecību un unikālu, pēc tautas iniciatīvas veidotu, Atmodas laika pieminekli Latvijas valstsvīram Kārlim Ulmanim," teikts Latvijas Kulturaskarte.lv.

„Pikšas” - tā ir vieta, kur satiekas plašuma vēji un cilvēku likteņi, kur var gan gremdēties  vēsturē, gan nesteidzīgi baudīt Zemgales ainavu. Šī Zemgales sētas sakoptā un harmoniskā vide aicina būt par savas zemes un valsts saimniekiem.

Muzejā "Pikšas" cilvēks saprot un izjūt to garīgo pacēlumu un pārliecību darba jēgā, kura bija zemniekā un kura deva iespēju Latvijai īsā laikā kļūt par attīstītu Eiropas valsti.

Interesanti bija ne tikai klausīties gides Ilgas stāstījumā par  valsti un pienākumu, kā arī viņas stāstos, kurus viņa dzirdējusi no vēl dzīvajiem vēstures lieciniekiem. Tā bija neatkārtojama, interesanta , saistoša  vēstures stunda, kas emocionāli un garīgi paceļ cilvēku.

Bagātinājušies jaunām zināšanām un patriotiskām jūtām, tālāk devāmies uz Salgales pagastu, kur Lielupes krastā, atrodas Latvijas Valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dzimtas mājas “Auči”. Ēka, kas celta 20. gs. 30. gados kopš 1995. gada atkal pieder Čakstes dzimtai un to apdzīvo Čakstes ģimene. Šai vietai ir īpaša aura, kas piesaista, ļauj sakārtot domas un gūt dvēseles mieru.

Atjaunotajā kalpu mājā 2018. gada 14.septembrī, Latvijas pirmā prezidenta 159. dzimšanas dienā, Ozolnieku novada Aučos svinīgi atklāja atjaunoto muzeju, ko Čakstes ģimene uzcēlusi par saviem līdzekļiem.

Jaunā ekspozīcija modernā, laikmetīgā formātā vēsta par Latvijas Valsts pirmā prezidenta un viņa dzimtas likteņiem. Jānis Čakste bija Latvijas Valsts prezidents laikā no 1922. 14. novembra līdz 1927. gada 14. martam. Jaunajā muzejā apskatāms gan viņa darba kabinets, gan informatīvi un uzskatāmi izsmeļoša ekspozīcija par Čakstes dzimtu. Ekspozīcijas veidotāji pieturējušies pie trim galvenajiem atslēgas vārdiem – personība, demokrātija un dzimta. Stāsts par "Auču" saimniecību un dzimtas likteņiem spilgti iezīmē to, ko nozīmējis būt latvietim dažādajos laiku griežos.

Paldies gidei Inetai, kura interesanti, ar lielu mīlestību zemgalietes rāmumā ļāva iepazīt J.Čaksti kā personību, sabiedrisku un valsts darbinieku, kā kuplas un draudzīgas ģimenes galvu, izsekot Čakstes dzimtas likteņiem. Blakus muzeja ēkai iestādītas arī jaunas kastaņu un liepu alejas, kā arī ābeļdārzs. Abu jauno aleju krustojumā uzlikts piemiņas akmens ar uzrakstu "Latvijai". Un te vietā ir K.Ulmaņa 1935.gadā teiktais: "Maldās tas, kas domā, ka varētu par daudz pieminēt vārdu Latvija, patriotisms, tēvzemes mīlestība. Nekad tas par daudz nevar būt un nebūs." Šajā dienā mūs visus vienoja tāda īpaša sajūta - jutāmies piederīgi Latvijai, piederīgi savai dzimtajai vietai, piederīgi savai ģimenei.

Pasākuma dalībniece Ilze Arāja.

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933