Tautas mūzikas instrumentu pasaulē
11.aprīlī iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros Valles vidusskolā viesojās pazīstamā mūziķe un folkloriste Ilga Reizniece un SIA „Upe tuviem un tāliem” vadītāja Iveta Mielava ar izglītojoši muzikālu nodarbību “Tautas mūzikas instrumentu pasaulē”. Mūziķes 1.- 5.klašu skolēniem piedāvāja iepazīt dažādus tautas mūzikas instrumentus un ieklausīties to radītajās skaņās. Kopā tika izspēlēta mīklu spēle, kurā pēc kārtas jāuzmin 23 latviešu tautas mūzikas instrumentu nosaukumi, jāatrod to attēls un jāievieto kopīgajā puzles aplī.
Katru mūzikas instrumentu skolēniem vajadzēja uzminēt. Piemēram, šim instrumentam ir kaut kas no koka vārda, visas tautas, kas dzīvo ap Baltijas jūru to pazīst. Lietuvā to pazīst ar nosaukumu kankle, Igaunijā – kannele, Somijā – kantele, Krievijā – gusļi, bet Latvijā to sauc par kokli. Tika iepazītas dažādas mūzikas instrumentu „ģimenes”, piemēram, bungu – celma bungas, katla bungas, sietiņš, tamburīns, samaņu bungas. Skolēni uzzināja dažādo mūzikas instrumentu nosaukumus, piemēram ermoņikas, ko tautā sauca par čupā grūžamo, dažādo ritma instrumentus – klabatas, robdēlis, zvani. Interesants stāsts bija par to kā senos laikos govju, vēršu un tauru ragos būta skaņas. Tauri pie mums vairs nedzīvo, taču instrumenta nosaukums – taure palicis. Vallieši var lepoties ar apdzīvoto vietu Taurkalni, kas glabā taures un tauru vārdu.
Ar lielu interesi skolēni klausījās par vijoli, ko spēlē gan smalkos orķestros, gan tauta folkloras kopās. Skolēni iepazina basīti, vienstīdzi jeb ģīgu, cītaru, varganu jeb zibi, dūdas un citus instrumentus.
Mūzikas instrumenti tika demonstrēti kā tiek izskatās un skan, bērni varēja tos aptaustīt un mēģināja paspēlēt kopīgā dziesmā. Reti kurā mājā mūsdienās skan kokles, ģīgas vai dūdas. Varbūt pasākumā redzētais un dzirdētais pamudinās kādu skolēnu sākt mācīties spēlēt kādu no aplūkotajiem mūzikas instrumentiem?
Aina Vovere,
mūzikas skolotāja