Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

2.a klase iesaistās projektā „Latvijas skolas soma”

logo skolas soma

Aktivitātes pirms pasākuma

 • Dabas zinībās guvām ieskatu par elektrības ražošanas veidiem Latvijā. Uzzinājām kur rodas elektrība un kā tā nonāk līdz mūsu mājām. Iepazināmies ar elektroiekārtām. Atkārtojām elektroiekārtu lietošanas noteikumus.
 • Latviešu valodas stundā izlasījām un apskatījām Gunāra Vīndzedža veidoto komiksu “Pasaka par Lāčplēsi” ( Rīga, “Liesma”, 1986)
 • Klases stundā runājām par labajiem un sliktajiem darbiem. Tie tika salīdzināti ar Lāčplēša cīņu ar Melno bruņinieku. Kad darām labus darbus, tad mūsos uzvar Lāčplēsis, bet, kad gribas darīt sliktos darbus, uzvaru gūst melnais bruņinieks.

Pasākums - projekta ietvaros 23. maijā apmeklējām Ķeguma HES.

Vispirms apskatījām spēkstaciju no iekšpuses. Tur gids mūs iepazīstināja ar stacijas iekārtām. Skolēni nokļuva dziļi pazemē un aplūkoja daļu no iekārtām, kuras nodrošina ražošanas procesu. Brīvdabā apskatījām lielgabarīta industriālos eksponātus – 1939. gadā uzstādītā Ķeguma spēkstacijas turbīnu, Pļaviņu HES turbīnas daļu.

Ekskursija turpinājās enerģētikas muzeja izstādē “Elektrība dara visu”. Izstāde veidota kā atskats 20. gadsimtā, iepazīstinot ar Latvijā mājsaimniecībās lietotajām elektroierīcēm, radot pilnīgāku priekšstatu par pagātni un atklājot stāstus par elektroenerģijas  daudzpusīgo izmantošanu.

Vai mēs atceramies pirmo ģimenē nopirkto televizoru, putekļu sūcēju, veļas mašīnu vai ledusskapi? Vai zinām, kā un kāpēc audzis elektroenerģijas patēriņš, un domājuši par to, kā agrāk brīdināja par drošību, darbojoties ar elektroierīcēm? Par to izstādē atgādina 20. gadsimta interesantākās mājsaimniecībās lietotās elektroierīces, unikāli priekšapmaksas elektroenerģijas skaitītāji, kuros kā telefona automātos kādreiz varēja iemest naudu un izmantot noteiktu elektrības apjomu, senas elektrības maksājumu kvītis un rēķini, daudzveidīgi plakāti, kuru vidū arī Latvijas ievērojamākā mākslinieka Jura Dimitera pēc Latvenergo pasūtījuma 90. gados veidotie elektrodrošības plakāti. Izzinošā nodarbībā skolēni iepazinās ar elektrodrošības noteikumiem. Noslēgumā katrs skolēns nopelnīja darba burtnīcu “Elektrodrošības stunda”. 

Tālāk mūsu ceļš veda uz A. Pumpura Lielvārdes muzeju.

Tur atraktīvā veidā skolēni izspēlēja senos vēstures notikumus. Bērniem vajadzēja iejusties Andreja Pumpura, Lāčplēša, Laimdotas un citu eposa varoņu lomās. Teātris brīnišķīgi atklāja eposa notikumus.  Pēc muzeja apmeklējuma devāmies uz senās pils parku. Tur pilsdrupās meklējām logu, no kura skaistā Laimdota vēroja Lāčplēša cīņu ar Melno bruņinieku. Atradām Lāčplēša zobenu un satikām tēlnieku izveidotajās skulptūrās eposa varoņus.

Noslēgums. Pārdomas par piedzīvoto un secinājumi

Ķeguma HES un enerģētikas muzejā:

 • Es uzzināju kā ražo elektrību. Mani pārsteidza tas, ka Latvijā ir tik daudz HES.
 • Man patika multfilma par elektrodrošību, jo viņa bija saprātīga.
 • Es varēju noiet līdz Daugavas dibenam un redzēju milzīgu turbīnu. Es brīnījos par milzīgo krānu. Man interesēja arī vecās lietas muzejā.
 • Es jutos kā īsts darbinieks, kad mums vajadzēja uzvilkt aizsargķiveres.
 • Mani interesēja senais elektriķu aprīkojums, ar kuru palīdzību elektriķi kāpa stabos.
 1. A. Pumpura Lielvārdes muzejā un parkā.
 • Es uzzināju, Andrejs Pumpurs bija karavīrs un viņš 12 gadus rakstīja grāmatu par “Lāčplēsi”.
 • Es uzzināju, ka Andrejs Pumpurs īstenībā bija karavīrs! Esmu priecīga, ka varēju tēlot labo Laimdotu!
 • Man ļoti patika skatīties mūsu izspēlēto teātri par Lāčplēsi!
 • Pie lielā akmens, kuru sauc par “Lāčplēša gultu” es ievēlējos vēlēšanos. Uz tā piepildījās tajā pašā dienā!

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933