Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

7. a klase ciemojas pie Turaidas fogta

logo skolas soma

7. maijā 7.a klase devās ekskursijā uz Turaidu, lai iegūtu zināšanas par Latviju 14.-16.gadsimtā. Brauciena mērķis bija ciemoties pie Turaidas fogta.

Pirms tam vēstures stundās skolēni mācījās par Livonijas valsts struktūru un pārvaldi, noskaidroja, kā viduslaikos sauca Latvijas un Igaunijas teritoriju, izmantoja informācijas avotus, uzzināja, kādi bija amatpersonu pienākumi.

Iebraucot Turaidā, jau pa gabalu mūs sveicināja 800 gadīgā Turaidas pils. Skolēni uzzināja, ka tās celtniecība uzsākta  1214. gadā un viduslaikos tā ir bijusi nozīmīga arhibīskapijas pils - fogtijas centrs, novada pārvaldnieku dzīves vieta un militārais cietoksnis. No ekskursijas vadītājas stāstījuma skolēni saprata, ka pils aizsardzības sistēma savu kulmināciju sasniedza 16. gadsimtā. Bērni pielika savas plaukstas pie vēsās mūra sienas un juta senatnes elpu. Protams, ka skolēni uzkāpa arī pils tornī un jūsmoja par ainavu, kas no tā pavērās.

Tad sākās interesantākais.  Meitenes un zēni pārģērbās un pārtapa gan par augstdzimušām dāmām, gan bruņiniekiem, zemniekiem un zemniecēm. Ekskursijas vadītāja pastāstīja par iedzīvotāju dalījumu kārtās un par fogta amata funkcijām. Par bruņiniekiem, dāmām un zemniekiem pārtapušie skolēni sāka apgūt dažas viduslaiku manieres. Tad bruņinieki pasniedza fogtam programmas veidotāju sagatavotas dāvanas, bet zemnieki-nodevas.

Tika apgūtas arī viduslaiku rakstīšanas iemaņas - bērni rakstīja ar rakstāmirbuli uz vaskotām tāfelītēm. Uz tām, izmantojot seno viduslejas vācu alfabētu, katrs rakstīja savu jauniegūto vārdu. Uz vaska tāfelītes vārdu rakstīja dāma Katrīna van Wenden, saimniece Sniedze no Maizes ciema, saimniece Helmī no Juglas, saimniekmeita Barba no Siguldas un citi.

Tika izgatavots un noformēts viduslaiku dokuments ar piekarināmu zīmogu, ko Turaidas fogts apstiprināja ar savu parakstu. Uz šī dokumenta skolēni rakstīja, izmantojot spalvu un tinti, un to par atmiņu no šīs nodarbības varēja vest mājās.

Skolēni iemācījās arī  sasveicināšanās un atsveicināšanās frāzes latīniski. Atskanot “vale” (latīniski - uz redzēšanos!), teicām ardievas Turaidas pilij un nodarbību vadītājiem.

Annija, atceroties redzēto, stāsta: “Bija interesanti nonākt 16. gadsimtā un uzzināt ko jaunu par tā laika dzīvi.”

Elīza saka: “Man ļoti patika ekskursija - gan Turaidas pils, gan nodarbība pie fogta.”

Kristers pārdomā redzēto: “Ekskursijas laikā bija iespēja iejusties 16. gadsimta pils dzīvē. Patika arī kāpt augstajā pils tornī, no kura pavērās skaists skats uz Gaujas senleju.”

Izskanēja arī vēlēšanās uz Turaidu aizbraukt vēlreiz, kad Gaujas senleju rotās zelta rudens. Atgriezušies mājās, 7.a klases skolēni par redzēto un piedzīvoto  pastāstīja 6.b klases skolēniem, bet 6. b klases skolēni 7.a klasei.

7.a klases audzinātāja Solveiga Vītola

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933