Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Stelpes pamatskolas bērni apmeklē Nacionālo botānisko dārzu

logo skolas soma copy copy

2019.gada 12.jūnijā Stelpes pamatskolas bērni un skolotāji, projekta “Latvijas skola soma” ietvaros, apmeklēja Nacionālo botānisko dārzu Salaspilī. Vislielāko uzmanību pievērsām oranžērijai, kur nekad nebijām bijuši.

Gidu pavadībā apmeklējām oranžērijas 4 zāles – sukulentu, silto subtropu, vēso subtropu un tropu. Mūs brīdināja, ka šeit atrodas ērkšķaini, lipīgi un indīgi augi, saskarsme ar tiem var izraisīt ādas kairinājumu un pat veselības problēmas. Gide mums pastāstīja, ka oranžērijas kolekcijas sāktas veidot jau 1956.gadā, bet 2015.gada 23.aprīl’tika atklāts jaunais nacionālā botāniskā dārza oranžērijas komplekss. Uzzinājām, ka oranžērijā atrodas ap 2100 dažādu augu no visas pasaules. Ļoti interesanta un savdabīga ir sukulentu kolekcija, kurā ietilpst agaves, kaktusi, alojas, kuriem ir dažādas formas, nokrāsas, durstīguma pakāpe, tām ir izstiepta, apaļa, ložņājoša un pat krāšņi ziedoša forma. Aplūkojām arī gastērijas, kuras smaržoja kā mežā zemenes, pepenomijas, kalanhojes, uzzinājām, ka noder arī ārstniecībā havortijas, eiforbijas un vēl daudz citus augus. Savā daudzveidībā šie augi atgādina zaļus džungļus, kuru klusumu pārtrauc dažādu papagaiļu balsis. Liekas, ka tie ar mums sarunājas. Ievērojām, ka mazā mājiņā papagaiļu mamma perē oliņas.

Oranžērijā aug arī augļu koki – feihojas, psīdijas, eriobortijas, apelsīnkociņi, bet visinteresantākais likās citronkoks, kurā apskatījām augļus dažādās gatavības pakāpēs, jau lielus, dzeltenus un pavisam maziņus, kuri nupat aizmetušies. Pēc garšas šie citroni neatšķiras no tiem, kurus pērkam veikalos, tikai tiem ir biezāka miza. Pievērsām arī uzmanību banāniem, kas gan nav koki, bet grandioza izmēra lakstaugi. Mums laimējās ieraudzīt uzziedējušu Japānas liellapu magnoliju, kurai 10m augstā koka zara gala uzplaucis viens liels zieds, koks izaudzis no maza stādiņa, kurš atvests no Slovākijas. Interesantas likās mazās zelta zivtiņas baseinā.

Noslēgumā gide novadīja eksperimentus par dažādiem augiem. Bija jāatpazīst pēc smaržas piparmētra, dille, baltegle, kadiķis, lavanda, eikalipts, pelargonija, noskaidrojām. Kur šos augus izmanto – kulinārijā, ārstniecībā vai vienkārši skaistumam dārzā. Nogaršojām ļoti rūgto alojas gabaliņu un arī ļoti saldo un garšīgo agaves sīrupu.

Šajā nodarbībā ieguvām ļoti daudz zināšanu bioloģijā un arī ģeogrāfijā, sajutām sevi kā daļu bezgala lielas, skaistas un daudzveidīgas pasaules. Katrs augs šeit ir tāda pati vērtība kā glezna muzejā, iespējams pat vienīgais sugas vai šķirnes eksemplārs Latvijā.

Sagatavoja: Lilita Berliņa
Stelpes pamatskolas skolotāja

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933