Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Stelpes pamatskolā skatās filmas

logo skolas soma copy copy copy

Pateicoties projekta “Latvijas skolas soma” finansējumam, 2019.gada 31.maijā Stelpes pamatskolas skolēni noskatījās divas filmas: Madaras Dišleres filmu “Paradīze 89” un Rozes Stiebras animācijas filmu “Saule brauca debesīs”.

Pirmā filma ir par vasaras brīvlaiku un divām māsām Paulu un Lauru, kuras dzīvo Rīgā, ierodas ciemos pie māsīcām Maijas un Lindas. Pieaugušie reti ir mājās, jo aizņemti darbā, tāpēc visas četras meitenes bauda brīvību un iekuļas satraucošos piedzīvojumos. Meitenes cenšas iztēloties kā ir būt pieaugušām.

Maija cenšas iejusties mammas lomā. Viņa uzņemas sadzīves vadīšanu. Kad Paula ir beigusi runāt pa telefonu ar savu mammu, viņai rodas iespaids, ka vecāki nolēmuši šķirties. Meitene ir apjukusi. Meiteņu attiecības kļūst saspīlētas pēc tam, kad televīzijas ziņās tiek vēstīts par satraucošiem notikumiem valstī. Televīzijā ziņo par asiņainajiem notikumiem. Meitenes baidās, ka tuvojas karš.

Meiteņu starpā sāk veidoties ķildas. Paulā aug kareivīgums, un viņa nolemj rīkoties. Viņa nolemj doties uz “Baltijas ceļu”. Paula cer, ka tad, ja Latvija atgūs brīvību, jaunā situācija vērsīsies par labu viņiem visiem – māsīcu mamma Ieva atgriezīsies pie savām meitām, lietuvietim Jonasam nebūs jāslēpjas no iesaukuma armijā un viņa ar māsu tiks mājās un saglābs brūkošo ģimeni.

Interesanti ir skatīties filmu, jo tajā ir parādīta dzīve astoņdesmitajos gados – metāla saldējuma trauciņi, polietilēna maisiņu mazgāšana, lielās kvasa mucas un gāzētā ūdens automāti. Atveidoti cilvēk ikdienā, viņu raksturi, vecāku aizņemtība, neinteresēšanās par bērniem, sliktā komunikācija. Baltijas ceļš atgādina tā laika traģiskos notikumus. Šī filma ir kā savdabīga vēstures stunda tiem, kas dzimuši 1990.gadā un vēlāk.

Animācijas filma “Saule brauca debesīs”

Saulei un Mēnesim piedzimst bērniņš, kuru sveikt ierodas ķekatnieki. Vispārējā līksmībā neviens nepamana, ka Saules meita pazūd, līdz visi attopas pie tukša šūpulīša. Saules un Mēness meitu, kuru ar saviem pakalpiņiem nolaupa ļaunā burve Selēna, noslēpjot dziļi kalnos. Lai cik stipri arī būtu gan māte Saule, gan tēvs Mēness, vieniem viņiem neizdodas bērnu ne atrast, ne mājās pārvest. Izrādās, vajadzīgs cilvēks! No ķekatniekiem palīgos piesakās Nabašnieks, kāda meitene un viņas mazais brālītis, un visi dodas pasaulē, lai atrastu un pārvestu mājās Saules meitu. Palīgiem dotas tikai trīs dienas – ja šajā laikā Saules meita netiks atrasta, viņa zaudēs savu spēku un kļūs par parastu meiteni. Seko piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem pilns ceļojums,  kura laikā ikvienam jāpierāda gan drosme un attapība, gan izturība un izpalīdzība. Beigas, protams, ir laimīgas! Visiem kopā tomēr izdodas pārvarēt Tumsas valdnieces Selēnas izliktos slazdus un atbrīvot Saules meitu. Pazemes pasaule nogrimst dziļā dzelmē, vienlaicīgi kļūstot par pamatu un saknēm Gaismas kokam, kurš paceļas debesīs, uznesot tur arī Saules meitu. Ķekatnieki atkal līksmo – pasaules kārtība ir atgriezusies!

Vizuāla poēma par Latviju kā Saules meitu, kura piedzimst tumsā, tiek nozagta, bet vēlāk atbrīvota, lai uzplauktu kā skaists zieds mūžībā.

Sagatavoja: Stelpes pamatskolas skolotāja
Valentīna Rūtiņa - Rūtenberga

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933