Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Bēgļi pagātnē un mūsdienās

logo skolas soma copy

Bēgļu problēma pasaulē ir ļoti aktuāla. Arī Latvijas cilvēkus dažādos vēstures posmos ir skārusi neaizmirstamā bēgļu pieredze. Lai izprastu situāciju mūsdienās un iedziļinātos bēgļu problēmās, mūsu klasei bija jāveic vairāki uzdevumi.

Angļu valodas stundā veidojām plakātus par to, kā mēs uzņemtu bēgļus mūsu pilsētā. Ģeogrāfijā meklējām informāciju internetā par mūsdienu bēgļiem un par to, kā dažādas valstis viņus uzņem. Savukārt, klases stundā pārrunājām bēgļu pieredzes stāstus mūsu ģimenēs un lasījām par Latvijas eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas bēgļu gaitām bērnībā.

1.novembrī, projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devāmies uz Rīgu mācību vizītē, lai dziļāk iepazītos ar bēgļu gaitām kara laikā. Šinī vizītē mēs iejutāmies bēgļu lomā un centāmies “izmukt no Latvijas”, veicot dažādus uzdevumus. Izstādē apskatījām priekšmetus no 1944. gada, kurus, dodoties bēgļu gaitās, līdzi paņēmuši latvieši, piemēram, koferus, sudraba karotes, rotaļu zirdziņu, cirvīti un citus. Katram priekšmetam savs stāsts par to, kurš un kāpēc tieši to paņēma sev līdzi. Tos muzejam ziedojoši bēgļu radinieki. Vēl mums bija iespēja piedalīties orientēšanās spēlē pa Vecrīgu, kur meklējām objektus, kas saistīti ar notikumiem 1944. gadā, kā arī apmeklējām izstādi Okupācijas muzejā.

Rojam vislabāk patika izlaušanās spēle. Pēterim, Kitijai un Lindai ļoti patika pastaigāties pa āru un orientēties Vecrīgā, kā arī atbildēt uz jautājumiem. Renāte uzzināja, kāda ir sajūta būt par bēgli. Norberts iemācījās, ka uz bēgļu problēmām var skatīties dažādos veidos. Mārtiņš bija sajūsmā par izlaušanās spēli un iemācījās Morzes kodu. Edvards iemācījās, kas ir bēglis, uzzināja, ka 1944.g ienāca krievi Latvijā un ka daudzās bēgļu ģimenēs ir patriotisms par Latviju. Emīls saprata, cik traumatiski bija mukt no valsts, tīri dēļ labajām atmiņām, kā arī par to, ka bija krievu patruļas, kas vēlējas Tevi sagūstīt. Tu pamet savu dzimteni, kurā Tu zini valodu, pārzini tās kultūru un tos cilvēkus, kuri dzīvo Latvijā, bet Tu esi spiests mukt uz svešu zemi, kur ir sveša tauta, kultūra un arī valoda. Undai ļoti patika šī mācību vizīte! Lai gan sākumā likās, ka nekas interesants nebūs, beigās diena tika pavadīta ļoti jauki. Patika, ka orientēšanās spēlē bija iesaistīta tēma par vēsturi, kā arī "izlaušanās istaba" bija īpaši interesants veids, kā iejusties tajās cilvēku sajūtās, kad jāpamet savas mājas un jādodas bēgļu gaitās.

Paldies organizatoriem un gidiem muzejā “Latvieši pasaulē”, visa diena bija ļoti rūpīgi saplānota, aktivitātes jauniešiem interesantā veidā novadītas! Iesakām šo mācību vizīti arī citiem!

10.klase un

audzinātāja Ingrīda Tamane

Foto un video galerija

Bauskas novada pašvaldības iestādeBauskas novada pašvaldības iestāde «Vecumnieku apvienības pārvalde»

«Vecumnieku apvienības pārvalde»

Tālrunis: 63976100, e-pasts: vecumnieki@vecumnieki.lv
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Bauskas novads, LV-3933