
Senie latvieši Miķeļdienu jeb Apjumības (Appļāvības) svinējuši kā pēdējo labības pļaujas dienu. Š.g. 25.septembrī jau no plkst. 12.00 Rundāles novadā - Saules dārzā Svitenē godināsim Jumi, Miķeļdienas aizgādni - ar bagātīgu koncertu, kurā piedalīsies gan mūsu pašu amatieru kolektīvi, gan arī amatieru kopas no kaimiņu novadiem un Lietuvas.
Koncerta laikā tradicionālos latviešu un lietuviešu deju soļus ierādīs Pakrojas kultūras centra deju kolektīvs „Reketys” (Lietuva), Īslīces vidējās paaudzes deju kolektīvs „Līdums”, Svitenes dejotāji „Šurpu – turpu”, Viesturu deju kopa „Ir varianti” un Rundāles dejotājas „Magnolijas”.
Nerimstošu dzīvesprieku varēsim gūt, klausoties pūtēju orķestra „Skaistkalne” sniegumu.
Īpaši interesantu priekšnesumu Miķeļdienā mums sniegs Egidijus Impolis un Gintautas Gvazdauskas no Lietuvas, spēlējot lietuviešu tradicionālo instrumentu skrabalai.
Savukārt folkloras kopas „Svitene”, „Tarkšķi” no Iecavas novada, „Dreņģeri”, „Vecsaule” un „Trejupe” no Bauskas novada, „Dzedzieda” (Olaine) un „Dimzēni” (Jelgava) iepazīstinās Miķeļdienas svētku apmeklētājus ar tradīcijām Zemgalē.
Visa pasākuma laikā Svitenes tautas namā varēs apskatīt mūsu novada iedzīvotāju hobiju un kolekciju izstādi „BRĪNUMDARBI”, ko apkopojusi Solveiga Ikerte Nīderlandes fonda KNHM atbalstītā projekta „Entuziasti” ietvaros.
Darbosies maiņas placis, kur ikviens aicināts ņemt līdzi kādu nevajadzīgu mantu, lai to varētu iemainīt pret vajadzīgāku. Notiks loterija, kurā visas biļetes pilnas, kā arī vizināšanās zirga pajūgā.
Visi, kuri sirdī jauni varēs izmēģināt spēkus un veiklību, rāpjoties umurkumurā (veiksmes stabā). Izveicīgākajiem – balvas. Būs iespēja piedalīties gaiļu ķeršanas sacensībās un Lielajā Miķeļdienas izsolē.
Turpat Saules dārzā darbosies arī Amatnieku tirdziņš, kur varēs iegādāties šķirnes trusīšus, koka un lina izstrādājumus, rokdarbus, sierus, kūpinājumus, maizi un konditorejas izstrādājumus gan no Lietuvas, gan no Latvijas un ne tikai.
Lielā Miķeļdienas Andele tiks organizēta Latvijas Lietuvas pārrobežu sadarbības projekta „Zemgales tradīcijas” ietvaros. Šī projekta ietvaros jau ir notikuši pieci pasākumi Zemgales tradīciju iedzīvināšanai – Lieldienu ieskandināšana un Ciematu svētki Bauskas novada Īslīcē, Ziedu svētki Iecavā, tradicionālā Kanepene Skaistkalnē, Vecumnieku novadā un Tautas dziesmu un deju festivāls ”Pulcēšanās Zemgaļu sētā” Pakrojā, Lietuvā.
Projekta ietvaros Rundāles novada domei ir bijusi iespēja iegādāties jaunu un modernu skaņas un prezentācijas tehniku un krēslus Svitenes tautas namam.
UZZIŅAI
- Projekta nosaukums „Starptautiskā sadarbība un tradīciju saglabāšana Zemgales reģionā” (īsais nosaukums „Zemgales tradīcijas”)
- Projekts tiek realizēts Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007-2013 ietvaros ar 85 % ERAF finansējumu
- Projekta partneri: Pakrojas rajona pašvaldība Lietuvā (projekta vadošais partneris), Rundāles novada dome, Bauskas novada dome, Vecumnieku novada dome, Iecavas novada dome, Šauļu reģiona attīstības aģentūra (Lietuva)
- Projekts īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) piešķirto finansējumu
- Rundāles novada domei piešķirtais finansējums projekta aktivitāšu īstenošanai EUR 23 140, pašvaldības līdzfinansējums EUR 3 471
Projektu plānots realizēt līdz 2011.gada aprīlim
Informāciju sagatavoja:
Laura Ārente, Rundāles novada domes Sabiedrisko attiecību un projektu speciāliste
Tālr.639 62 236, e-pasts