Lapas karte

Youtube

Facebook

Instagram

Vallē iededz egli iepazīstot senču tradīcijas

Ziemīgi vēsajā 1. decembra pēcpusdienā Vallē tika iedegta Ziemassvētku eglīte. Šogad pirmo reizi tiek rotāta aptuveni jau 20 gadu pie skolas augošā zaļsvārce. Lai gan pūta auksts vējš un sals saldēja, diezgan kuplā pulkā pulcējās bērni un pieaugušie, lai piedalītos egles iedegšanas svētkos.

Kopā ar folkloras kopu “Tīrums” notika ziemas saulgriežu laika tradīciju un tikumu apgūšana. Pirmais pārbaudījums klātesošajiem bija mīklu minēšana un uzdošana, izskanēja vairākas attapīgas mīklas. Pēc prāta asināšanas tika veikts Ziemassvētku  rituāls - bluķa vilkšana.

DSC 0019 Bluķa vilkšana, saskaņā ar senču tradīcijām, ir kā ļauno garu aizbaidīšana. Rituāls paredzēts arī auglības veicināšanai, tādējādi maršruts vijās apkārt Valles vidusskolai. Mazie vairākkārtīgi izmantoja iespēju ievēlēties vēlēšanos un pārlēkt bluķim, lai tā piepildītos.

DSC 0036

Kad nozīmīgais darbs tika veikts, sekoja šī vakara galvenais notikums, egles iedegšana. Visiem kopīgi saucot - eglīte iededzies, eglīte iededzies, krāšņi iemirdzējās Ziemassvētku egle Valles centrā.

Krāsaino lampiņu virtene izgaismoja satumsušo vakaru un varēja turpināties pārējās saulgriežu izdarības - labo nodomu un vēlējumu izteikšana. Valles pagasta pārvaldes vadītāja Iveta Radziņa klātesošajiem vēlēja saticību, sapratni vienam pret otru un ģimeniski pavadīt Ziemassvētkus. Klātesošie vēlēja ik vienam veselību, labklājību, izdošanos ikvienā lietā, mieru un mīlošus vecākus bērniem.

DSC 0049

Katrs vēlētājs izteica savu nodomu un ar dūri uzsita bluķim, sakot: “Lai top!”. Vakara vadītāja un folkloras kopas pārstāve Irita Vimba vēlēja: “lai katru gadu, kad Vallē notiks egles iedegšana, tiktu izvilkts bluķis, pasargājot mūsu valsti, novadu, pagastu, dzimtu un ģimeni.” Viņa arī pauda prieku, ka senču tradīcijas pamazām tiek turpinātas.

Egles iedegšanas pasākumu kuplināja maskotie tēli – nāve, kaza un lācis. Katram tēlam bija veltīta rotaļa – nāves deja, kazas sargāšana no vilka un lāča dancis.  

DSC 0076 

Pēc kopīgajām rotaļām un dziesmām klātesošie baudīja siltu tēju un pīrādziņus. Bērni jūsmoja par krāšņo zaļsvārci, kas liecina par Ziemassvētku tuvumu.

 

Ieva Pankrate,
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

 

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933