Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

Ausekļu dzirnavās aizritējuši desmitie Sējas svētki

Brīvdabas muzejā „Ausekļu dzirnavas” Bārbeles pagastā 11. maijā tika svinēti desmitie Sējas svētki, kuros bija ieradušies apmeklētāji gan no visas Latvijas, gan arī Lietuvas. „Ausekļu dzirnavu” saimnieki Mediņu ģimene ikvienu interesentu aicināja izjust Ulmaņlaika sadzīvi un lauku darbus.

Dienai kļūstot siltākai, plkst. 11.00 ar Tvaika dampja trīs svilpieniem, mazpulka vadītāja Voldemāra Barena un kinorežisora Jāņa Streiča Latvijas valsts karoga uzvilkšanu mastā un himnas „Nevis slinkojot un pūstot” dziedāšanu svinīgi tika atklāti svētki.

J. Steičs bija pagodināts atkal ierasties uz Sējas svētkiem un priecīgs satikt jau zināmus un vēl neiepazītus smaidīgus cilvēkus. Viņš cer, ka svētki „Ausekļu dzirnavās” turpināsies vēl gadiem ilgi un šī tradīcija neizsīks, bet tikai augs un pulcēs aizvien vairāk cilvēkus. Saimniekam Mārtiņam Mediņam Streičs novēlēja stipru veselību.

Sējas svētkos bija ieradies arī bijušais Biržu pilsētas mērs Valdemārs Vaļkūns ar ģimeni. Viņš atzina, ka „Ir prieks būt kopā ar Mārtiņu un jums visiem šajā svētku dienā, desmitajā Sējas svētku gadadienā. Ir patīkami sajust to īpašo latviešu enerģiju, kas šeit valda. Man ir liels prieks, ka Latvijā ir šādas vietas, kur visi varam atbraukt, tikties, uzzināt daudz ko jaunu un izmēģināt savus spēkus dažādos lauku darbos. Novēlu labu ražu!”

Pirmais darbs, kas visiem kopīgi bija jāizdara – jādodās uz lauku, kur zeme sējas darbiem tika sagatavota ar dažāda veida tehniku un zemkopju darba rīkiem. Sākumā tika nodemonstrēta labības un zālāja sēšana ar sētuvi un dažādu veidu sējmašīnām. Pēc tam ikviens varēja pielikt savu roku un piedalīties kartupeļu stādīšanā un kukurūzas sēšanā. Pa to laiku klātesošie tika iepazīstināti ar dažādajām tehnikām, to vēsturi un īpatnībām. Kā senos laikos, sējas darbos tika izmantots arī darba zirgs. Izrādās, ka mūsdienās nav nemaz tik viegli atrast labu zirgu lauku darbiem. Saimnieks M. Mediņš aicināja visus dalīties informācijā, ka „Ausekļa dzirnavas” meklē tieši šādu zirgu vai pat vairākus, jo šo svētku palīgs bija ieradies no tālienes.

Atgriežoties sētā, visi devās vērot kā notiek jumta dēlīšu zāģēšana ar dēlīšu zāģi, kā arī jumta skaidu plēšana. Pēc tam M. Mediņš pārbaudīja klātesošo zināšanas un jautāja, vai visi zin, kādā veidā un virzienā dēlītis būtu jāliek uz jumta? Dāvis Arājs bija viens no svētku apmeklētājiem, kurš zināja, kā pareizi dēlītis būtu jāliek. Viņš uz Sējas svētkiem bija ieradies no Bauskas, kopā ar ģimeni. Dāvis ir Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras inspektors un ikdienā pārbauda traktortehnikas tehnisko stāvokli, arī viņš atzīst, ka ir interesanti apskatīt „Ausekļu dzirnavās” esošo tehniku, kā arī interesanti apskatīt visu, ko muzejs piedāvā, arī bērniem ir interesanti - var izbraukt ar laivu pa Iecavas upi un atrast citas interesantas nodarbes.

Pēc tam visi pulcējās pie ūdens dzirnavām, kuras M. Mediņš iedarbināja, lai pastāstītu un parādītu kā notiek graudu malšana, grūbu un putraimu gatavošana.

Vēlāk svilpa Tvaiga dampis „Ruston Proctor”, aicinot visus vērot kā notiek baļķu zāģēšana veco laiku gaterī.

Brīvajos brīžos gan mazie, gan lielie svētku apmeklētāji varēja izmēģināt spēkus zāģējot baļķi ar rokas zāģi, kā arī pārbaudīt prasmes koka apstrādē uz dažādiem darbagaldiem, ar dažādiem seno laiku instrumentiem. Muzeja teritorijā varēja vērot arī kā notiek grozu pīšana, baļķu tēšana, koka grebšana, metāla kalšana, dzijas vērpšana, pīrāgu cepšana, sviesta kulšana, veļas mazgāšana un gludināšana, kā arī apskatāmi dažādi amatniecības un mājsaimniecības rīki. Rīkstnieks Teodors Blija klātesošos iepazīstināja ar āderu noteikšanas noslēpumiem. Ikviens svētku dalībnieks katram amatniekam varēja uzdot sev interesējošos jautājumus un uzzināt daudz ko jaunu.

Mazākie svētku apmeklētāji varēja atrast tieši sev interesējošas nodarbes - izjāt aplīti zirga mugurā, laivot Iecavas upē, spēlēt dažādas spēles, izmēģināt kā ir ar nēšiem no dīķa sanest ūdeni. Ar lielu interesi jaunieši apskatīja dažādos transporta līdzekļus – „žiguļus”, „moskvičus”, volgas, zaz un citus.

Svētkos par jestrām dziesmām rūpējās Albīns Baļčuns ar draugiem, kuriem atraktīvi uz brīdi pievienojās arī kinorežisors J. Streičs. Uz brīvdabas skatuves ar muzikāliem skaņdarbiem priecēja Valters Reiznieks, kurš pats ar savām rokām darina mūzikas instrumentus, ar vienu no tiem viņš spēlēja arī svētkos, un Tautas mūzikas ansamblis „Ziemeļmala” no Limbažiem. Svētkus lieliski papildināja Bārbeles pagasta jauniešu deju kopa „Rakari” un Vecumnieku vidusskolas deju kopa „Rūķi”, kuri ar ritmiskām latviešu tautas dejām priecēja skatītājus.

Visas dienas garumā tirdziņā varēja iegādāties gan dažādus stādus, gan rotaslietas un aksesuārus, gan dažādus darinājumus no koka un māla, kā arī citas interesantas mājražotāju darinātas lietas. Ēdamzonā varēja baudīt gan novadnieku gatavotu zupu, gan pelēkos zirņus, gan kartupeļu pankūkas, gan tikko ceptus mājnieku pīrāgus, gan arī citus gardumus. Varēja arī nogaršot un iegādāties dažādus mājas labumus – gaļu, desu, Bruknas kopienas veselīgos našķus,  kā arī dažādu garšu vīnus.

Starp tirgotāju teltīm varēja pamanīt arī Vecumnieku novada domes Tūrisma informācijas punktu, kurā konsultante Aira Odinga ikvienam interesentam pastāstīja sīkāk par novada tūrisma objektiem un notikumiem.

Apmeklētāji atzina, ka šādi pasākumi ir īpaši draudzīgi ģimenēm, jo te ir padomāts par visa vecuma viesiem, ērti visur izbraukt ar bērnu ratiņiem, ir atpūtas vietas, var baudīt avota ūdeni.

Vēlā pēcpusdienā, reizē ar lietusgāzēm, cilvēki sāka doties mājup, atskatoties uz „Ausekļu dzirnavām” un gaidot rudeni, kad atkal pulcēsies šeit, lai Ražas novākšanas svētkos novāktu šodien sētos un stādītos lauku labumus.

Foto galerija pieejama šeit: http://ejuz.lv/os8

Alise Dreimane,
"Vecumnieku Novada Ziņas" redaktore

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933