Lapas karte

Youtube

Draugiem

Facebook

Spānija “Draugu” acīm

Jauniešu simfoniskais orķestris “Draugi”  20 gadu jubilejas koncertu ciklu “Draugu acīm” enerģiski un jaudīgi aizsāka Latvijā ar koncertiem Vallē, Baldonē un Vecumniekos, lai pēc tam dotos ceļojumā uz Spāniju un ar savu koncertprogrammu iepriecinātu klausītājus Vilareal pilsētā un VIII Starptautiskā mūzikas festivāla “Costa Barcelona Music Festival 2019” norises vietā Kalejā.

Gaidītais ceļojums sākās saulainā 27. aprīļa agrā rītā, kad ar somām,  instrumentiem un koncerttērpiem pārpildītais 57 vietu autobuss izbrauca no Vecumniekiem. Šķērsojot Lietuvu, Poliju, Vāciju un Franciju, pēc 3000 km garā ceļa noguruši, bet laimīgi, “Draugi” 30. aprīļa pusdienas laikā ieradās Vilarealā – pilsētā, kura atrodas Valensijas ziemeļos. Tur savu orķestri sagaidīja bijusī orķestra čelliste Ieva Lavrinoviča, kura divus gadus jau dzīvo šajā pilsētā. Ieturot ātras pusdienas un nobaudot kādu Spānijas augli, orķestranti devās uz mēģinājumu pilsētas Caixa Rual koncertzālē. Šis bija īpaši atbildīgs koncerts, jo jauniešu orķestri no Latvijas gaidīja ne tikai vietējie klausītāji, bet arī Vilareal  pilsētas Dome, kur pēc protokola tika rīkota orķestra dalībnieku, skolotāju un Vecumnieku pārstāvju tikšanās. Pilsētas Domes priekšsēdētāja vietnieks Haviers Očando un jauniešu domes priekšsēdētāja Hemma Hila sirsnīgi sveicināja mūs savā pilsētā un teica, ka, izmantojot internetu, ir cītīgi iepazinušies ar Baldones un Vecumnieku novada atrašanās vietu, kultūru un citiem notikumiem. Orķestri “Draugi” uzrunāja arī diriģents Joseps Gils, kurš ir dzimis šajā pilsētā un iepazinis orķestri būdams Latvijā. Apbrīnodams mūsu bērnu un jauniešu aizrautīgo un profesionālo spēlēšanu, viņš bija iniciators šī koncerta organizēšanā. Pēc pieņemšanas bijām priecīgi pasniegt un saņemt dāvanas.

Klausītāji koncertu uzņēma ar sajūsmu un skaļiem bravo saucieniem. Īpaši tika uzgavilēts diriģentam Josepam Gilam pēc viņa nodiriģētā E. Īgenbergas “Valša” un  “I’ve Got You” ar Ievas Lavrinovičas solo. Aplausi nerima arī pēc E. Valdteifeļa skaņdarba “Spānija”. Diriģente Solvita Loka pēc koncerta dalījās iespaidos: “Josepa Gila profesionalitāte, orķestrantu jauniegūtā pieredze un aizrautība cēla mūs spārnos! Bija tik patīkami dzirdēt atzinību mūsu kopīgajam darbam. Neviltots bija spāņu diriģenta pārsteigums par to, ka vietā ar tik salīdzinoši mazu iedzīvotāju skaitu var darboties tāda līmeņa simfoniskais orķestris”.

20190430 204048

1.maija rītā orķestris devās ceļā uz mūzikas festivāla vietu  - Kaleju, kas atrodas apmēram 30 km attālumā no Barselonas.  Pa ceļam, vērojot Spānijas kalnus, palmas, piestājot skaistajā Peniskolas pilsētā, kur Vidusjūras apskalota paceļas Peniskolas pils. Pirms atbildīgās festivāla dienas orķestrantiem bija iespēja kaut nedaudz iepazīt vēsturiski un arhitektoniski iespaidīgo, skaisto Barselonu. Ekskursijas kulminācija bija izgaismotās muzikālās strūklakas naksnīgajā pilsētā, kur mūs uzlādēja ūdens, gaismas un mūzikas sinerģija.

Kaleju apskalo Vidusjūra un ieskauj kalni, kas šajā pilsētā rada īpašu noskaņu. Festivāls “Costa Barcelona Music Festival 2019” norisinājās divas dienas - 7. un 8. maijā. Tajā piedalījās kolektīvi no Francijas, Rumānijas, Itālijas, Luksemburgas u.c.  Pārsteigums bija satikt sieviešu kori “Engure” no Latvijas. Koncerti notika pilsētas katedrālē. Sadzīvojot ar neaptveramo katedrāles akustiku, orķestra “Draugi” priekšnesums bija spilgts un iespaidīgs. Īpašas klausītāju ovācijas izpelnījās saksofonistes Annas Jaunzemes solo E. Marikones skaņdarbā “Reiz Rietumos”.

Orķestra vadītāji, plānojot koncertturneju, bija īpaši parūpējušies, lai arī mājupceļš būtu interesants un iespaidiem bagāts. “Draugu” acis piedzīvoja dārgo un košo Monako, romantisko Itāliju, iespaidīgos Šveices kalnus un mazo Lihtenšteinu.

Parasti, organizējot skolas mācību darbu, ļoti pievēršam uzmanību, lai audzēkņi nekavētu stundas. Šī brauciena dēļ orķestra mūziķi skolu neapmeklēja piecas darba dienas. Jā, viņi nokavēja vairākas mācību stundas, taču ieguva tik daudz! Piedzīvotais, pārdzīvotais, jauni iespaidi – tas viss ir neatņemama vērtība, kas ir bagātinājusi katru mūziķi!

Arī orķestra diriģente Solvita Loka to apstiprina: “Pusdienas Šveices Alpu kalnu pārejā mēs neaizmirsīsim nekad. Tāpat kā Vidusjūras zili zaļo krāsu. Mūsu ceļojums vijās caur tik dažādām valstīm, mums bija iespēja dzirdēt tik dažādas valodu nianses un satikt atšķirīgus cilvēkus. Šis brauciens un daudzkrāsainie iespaidi ir neaizmirstami!”

20190502 185421

Lai arī ilgais brauciens autobusā ir nogurdinošs un nav viegls, orķestris visu uztvēra ar gaišu pozitīvismu un prieku. Lielu paldies vēlos teikt saviem kolēģiem – skolotājiem, kas bija līdzās katru mirkli, gan koncertos, gan pārbraucienos, gan visos sadzīviskajos notikums – orķestra vadītājiem: Solvitai Lokai un Aigaram Dziļumam un skolotājai Dacei Rozenbergai.

Protams -  brauciens tik lielam kolektīvam nav lēts, lai arī orķestra bērni un jaunieši bija gan pieticīgi, gan pacietīgi. Milzīgu paldies vēlos teikt audzēkņu vecākiem, kas šo sapni pārvērta realitātē, kas saprata un novērtēja un dega par ideju kopā ar orķestri. Paldies arī organizācijām un uzņēmējiem, kas ticēja mūsu mērķim un atbalstīja jauniešus – Vecumnieku un Baldones novada domēm, biedrībai “Mūzikas Baltā Pils”, biedrībai “Latvijai un Vecumniekiem”, SIA “Florabalt”, SIA “PBR” un SIA “Panoramic”.       

Iveta Lavrinoviča,
Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas direktore.

Autorizējieties, lai komentētu

Foto un video galerija

VECUMNIEKU NOVADA DOME

Tālrunis: 63976100, e-pasts:
Adrese: Rīgas iela 29, Vecumnieki, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads, LV-3933